Moottorin varoitusvalo syttyi taas ja paloi noin viikon verran. Tankkauksen yhteydessä muistin että trippimittariin saa näkyviin DTC:n (Diagnostic Trouble Codes), joten kokeilin onko nyt jäänyt mitään virheeseen viittaavaa muistiin, ensimmäisellä kerralla oli NONE.
Tripissä vilkkui dtc 9318, joka netissä olleen taulukon mukaan on: Battery Voltage Low.
Kysyin mielenkiinnosta Automaan Turun toimipisteestä huoltoneuvojalta mitä 9318 koodi tarkoittaa ja vaatiiko mitään toimenpiteitä? Vastauksesksi sain että heillä ei ole tietoa koodeista koska analysaattori ilmoittaa vian selkokielellä ja listaa koodeista ei ole erikseen jakeluun.
Vaikka lista jossain heillä olisiki sitä ei ilmeisesti haluta liienmälti jaella, koska vikakoodin luku ja nollaus maksaa heillä 50 - 60€.
Latasin varmuudeksi akun erillisellä laturilla 'täyteen'. Taidan vaihtaa syksyllä akun uuteen koska navassa on päiväysleima 0050, 7 vuotta akulle on jo hyvä saavutus.
Vikakoodi osa 2.
5
1709
Vastaukset
- miten.,.
"muistin että trippimittariin saa näkyviin DTC:n (Diagnostic Trouble Codes)"
Siis miten sen saa näkyviin. Onko Mondeossa tai kaikissa fordeissa sama mahdollisuus.
More info..details..
Olenko vajaa..- arska
Ohjeen sain 2.2. aloittamaani Vikakoodi keskusteluun, taitaa olla nimimerkiltä.
Tässä ohje kopioituna, jos et jaksa etsiä alempaa.
Paina trippimittarin nappi pohjaan ja pidä sitä pohjassa muutama sekunti ja laita sitten auto käyntiin pitäen tripin nappi pohjassa.
http://www.focushacks.com/index.php?modid=37
Toimii ainakin -01 Focuksessa, muista malleista ei kokemusta. Ajotietokoneella varustetussa malleissa luulisi näyttöön saava enemmänkin tietoa. - Terppa45
arska kirjoitti:
Ohjeen sain 2.2. aloittamaani Vikakoodi keskusteluun, taitaa olla nimimerkiltä.
Tässä ohje kopioituna, jos et jaksa etsiä alempaa.
Paina trippimittarin nappi pohjaan ja pidä sitä pohjassa muutama sekunti ja laita sitten auto käyntiin pitäen tripin nappi pohjassa.
http://www.focushacks.com/index.php?modid=37
Toimii ainakin -01 Focuksessa, muista malleista ei kokemusta. Ajotietokoneella varustetussa malleissa luulisi näyttöön saava enemmänkin tietoa.Kokeikaapa joku onnistuuko Focus II:ssa sama homma.
- jeejee12345
mondeo 02 toimii
- Itse joutuu tekemään
>että heillä ei ole tietoa ...
Ja jotkut vievät autojaan noille rikottaviksi.Ja maksavat vielä itsensä kipeäksi siitä.Täysin onnetonta porukkaa nuo "ammattimiehet"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k323503On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole232279Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi792218Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä422091Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma561474- 741386
Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?69947Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?46903Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?
Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat9807Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi35783