Sinkki ja uni?

mirkkinemi

Otan aina silloin tällöin puoliskan tai 1/4 Kelasin sinkki tabletista. Yleensä iltaisin. Olen laittanut merkille, että sinkin ottaminen pienen tauon jälkeen vahvistaa reaktioita uniin. Ne tuntuu todellisemmilta, lisäksi nämä unet harmi vaan ovat yleensä sitten myös painajaisia, tai jotain muita jotka tuottavat ahdistusta.

Mistähän tälläinen johtuu?

3

4849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaikuttaa

      unen laatuun tutkimusten mukaan. Pitäisi kyllä parantaa unen laatua.

    • Py-jama

      Eipä olisi uskonut, että tässäkin asiassa löytyy kanssakokija. Minä olen syönyt satunnaisesti argitabseja, joissa on sinkkiä. Ainoa tulos on surullinen mieliala ja kummat painajaiset. Unet ovat niin todentuntuisia, että haksahdan pitkiin puheenvuoroihin ja joskus muunkinlaiseen meuhkaamiseen. Kolmesti olen pudonnut sängystäkin. Viimeksi ennen tätä näin on käynyt kuusivuotiaana.

      • Mies35__

        Kappas, joillain muillakin on näitä. Olen pari päivää syönyt isoja annoksia (100mg) sinkkiä, koska sen pitäisi parantaa vireystilaa. Tätä ei kai kuitenkaan saa jatkaa kovin montaa viikkoa.

        Aloin heti nähdä ihmeellisiä unia, toimintaa niissä ainakin oli kovasti, ja taisi olla painajaisiakin. En muista enää kovin hyvin. Mutta havahduin ainakin pari kertaa outoon oloon, jota en osaa kuvailla, ja kerran taisin herätä omaan huutooni. No mutta, vireyttä tämä kyllä paransi, vaikka on vain kahden päivän kokemus asiasta. Jaksaa tehdä asioita paremmin, ja kiinnostus mm. joihinkin tv:ssä tuleviin dokumentteihin parani (kun tätä ennen tuntui, ettei oikein mikään kiinnosta. Olisiko jotain masennuksen poikasta..)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1078
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      893
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      773
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe