Uusien Ake:n tilastojen mukaan Kian myynti on notkahtanut entisestään syvyyksiin.
Myyntiluvut ovat tippuneet peräti 14% lisää Kesäkuussa edellisen vuoden lukuihin samaan aikaan verrattuna.
Asiakkaat ovat tulleet tietoisiksi Kian huippuvioista ja sen suurista määristä puskaradion kautta ja kaikki ovat vaihtamassa sitä nopeasti pois, ennenkuin vanhenee käteen lihoiksi arvottomana köntsähtäneenä nautasikapurkkina!!
Suurimpana, muttei vähäisempänä vikana on Kian maalipinnan hilseily ja ruostuminen siten, kun ei kestä suoraan ja kuumaa auringonpaistetta maalipinnan alkaessa hilseilemaan. Useampia satoja Kia autoja on jouduttu uudellenmaalaamaan huonon pinnan vuoksi. Eikä tämä ole ainut Kian murhe, niitä rittää "teltta-kansalla" rittämiin korkeine huoltokuluineen. DDD:))
Kyllä kansa tietää ja Kia kansa sen sielussaan virittelemättä sietää!!!
Hundain myynti sensijaan kukoistaa yli 10% nousulla joka kuukausi, niinkuin nytkin kesäkuussa!!!
Honda teki rajun nousun nytkin Kesäkuussa 26 % yltiöpäisellä nousulla.
Myyntiluvut ovat tippuneet peräti 14% lisää Kesäkuussa edellisen vuoden lukuihin samaan aikaan verrattuna.
Asiakkaat ovat tulleet tietoisiksi Kian huippuvioista ja sen suurista määristä puskaradion kautta ja kaikki ovat vaihtamassa sitä nopeasti pois, ennenkuin vanhenee käteen lihoiksi arvottomana köntsähtäneenä nautasikapurkkina!!
Suurimpana, muttei vähäisempänä vikana on Kian maalipinnan hilseily ja ruostuminen siten, kun ei kestä suoraan ja kuumaa auringonpaistetta maalipinnan alkaessa hilseilemaan. Useampia satoja Kia autoja on jouduttu uudellenmaalaamaan huonon pinnan vuoksi. Eikä tämä ole ainut Kian murhe, niitä rittää "teltta-kansalla" rittämiin korkeine huoltokuluineen. DDD:))
Kyllä kansa tietää ja Kia kansa sen sielussaan virittelemättä sietää!!!
Hundain myynti sensijaan kukoistaa yli 10% nousulla joka kuukausi, niinkuin nytkin kesäkuussa!!!
Honda teki rajun nousun nytkin Kesäkuussa 26 % yltiöpäisellä nousulla.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Ei mene enää kauan kun Delta kupla puhkeaa !!!!!
Mikä delta kupla?Mä olen ostanut 3 viimeistä autoa deltasta tosin fiat merkkistä ja olen ollut autoihin sekä palveluun aivan tyytyväinen ja myös maksu ehdot esim. korot ovat olleet paljon parempia kuin muilla.
vain myynti lisää. On mukava ajaa yksilöllisellä autollla eikä millään tuulipukujunttiautolla.
”Hundain myynti sensijaan kukoistaa yli 10% nousulla joka kuukausi, niinkuin nytkin kesäkuussa!!!” ---------------------
Ei ole Hundai nousut joka kuukausi, vai onko ?
huhtikuussa laski,
toukokuussa Hundain myynti romahti hurjasti.
Jos tämä on väärää tietoa, anna lukuja,
maalis – huhti - toukokuu
Jos Hundain myynti nousi kesäkuussa,
se oli helppoa,
niin runsaasti laski toukokuussa.
Moni tahtoo unohtaa lyhyen ruostetakuun ja aina ostaa Hundain.
Ainakin Kialla on hyvät takuut, laadusta ON VAIKEA SANOA.
Hundaikin tehdään eri tehtaassa,
kuin silloin kun sitä ekan kerran maahan tuotiin muutama vuosi.
Hyundain ruostetakuuta tullaan tänä
vuonna pidentämään merkittävästi.
Olen kysynyt sen suoraan maahantuojalta.
Jos näin on, nyt ei kannata ostaa Hyundaita,
ettei sitten autoa vaihdossa
kärsi kun on ostanut vanhalla lyhyellä ruostetakuulla.
Kokonaisuus ratkaisee automerkin valinnassa.
Terv.Hyundai mies
Hyndain eduksi ratkeaa myös pitkä takuu joka on molemmissa sama 5 vuotta, mutta Hyndaissa on 5v takuun lisäksi ajomäärässä kilometrirajoitukseton määrä, kun se Kia:ssa on vaivaiset 150 000 km.
Hyndäin takuu on kokonaisuudessaan pidempi rajattomilla kilometreillä ja takaa siten varmasti koko 5:lle vuodelle täyden takuun.
Kia:ssa takuu voi loppua jo 3:n vuoden jälkeen, jos kilometrit(150 000) tulee sitä ennen vastaan.
Myös Hyndain jälleenmyntiarvot ovat korkeammat kuin Kia:n
En tiedä mikä sun ongelma on mutta kia on yhtäkuin hyundai (hyundai kia automotive group). Harmi jos olet sit mielestäs ostanu huonon auton. Itse uskon korealaiseen voimaan ja kasvuun tänä päivänä. Kia meni käsittääkseni konkurssiin kolme vuotta sitten ja hyundai osti konkurssipesän. Se on nostanut kian pinnalle muotoilullaan ja osillaan. Miksi manailet täällä päivät pitkät, jopa yöllä?
ja sinä edustat kansaa, joka ei tiedä Kiasta mitään.
myynti on suorastaan laskenut kauttaltaan. Ei pelkästään yhdenmerkin osalta vaan monen muunkin.
Joo onhan se laskenu ehkä. Uutta mallia myytiin toukokuussa 200kpl ja kesäkuussa 300. Uusi malli ja uudet tuulet puhaltaa. Katotaan mikä on tilanne vuoden vaihteessa, että päästäänkö corollan nimille vielä joskus.
Silloin varmaan Kian hinnat nousevat, mutta toisialtaan Toyotan hinnat varmaan laskisi.
Itsekin ajattelin ostaa seuraavaksi Ceedin pienellä diesel konella ja farkun.
Mulle tulee 1.6ex huomen tai ylihuomen :D
Ei ole eikä tule Kiaa ja tätä mieltä on yllättävän moni muukin ja he ovat lisääntymään päin jatkuvasti kun katsoo tialstoja.
Hei maahanmuuttaja. Opiskele suomea niin sit tulet keskustelee takas meidän kanssa. Eihän siellä savannilla ole, kuin niitä vanhoi toyotan pickuppeja :D
sinultakin reppanalta kieliopinnot vähiin, nurkilla mitä olet vähän oppinut.
Sinuntyyppiset smurffit vain ajelee nimimerkisi mukaan kottikärrynpyörät allensa saaneella (kylpis)ammeella, joita häveliäästi Suomessa kutsutaan Kia:n valmistamiksi autoiksi. Mutta valitetavasti vain vetonarun pitää ostaa Nesteen huoltoasemalta plussakortilla, josta Kia:n maahantuoja maksaa verovapaan osuuden ja kiinnituslenkin riihen seinään, ettei alamäkiauto(Kia) pääse valumaan Deltan huoltohalliin takuun jo mennessä ohi kohti Purasjärven puristamoa ja paalamoa palkitsevasti ennen autoa!!
En ole mikään Kia fani mutta: Minun Exeli kertoo AKEn kesäkuun 2007 tilaston mukaan markkinaosuudesta ihan muuta.
Kia Ceed on napannut jo pistesijan !!!!!
Opettele käyttämään exeliä. Jos et tiedä niin, exel on eräs tärkeimmistä insinöörien käyttämistä tietokone laskentaohjelmista.
30 eniten ensirekisteröityä henkilöautomallia
Kesäkuu 2007
Markkina-
Merkki ja malli 6/2007 osuus (%)
1. Toyota Corolla 534 4,5
2 Honda CR-V 430 3,7
3 Toyota Auris 411 3,5
4. Ford Focus 352 3,0
5 Skoda Octavia 349 3,0
6 Kia Ceed 326 2,8
7 Volkswagen Golf 316 2,7
8 Volkswagen Pas 276 2,3
9 Opel Astra 275 2,3
10 Toyota Avensis 260 2,2
11. Ford Mondeo 237 2,0
12. Volvo V70 225 1,9
13. Toyota Yaris 214 1,8
14. Mazda Mazda6 208 1,8
15. Volkswagen Polo 196 1,7
16. Peugeot 307 185 1,6
17. Nissan Primera 180 1,5
18. Nissan Note MPV 159 1,3
19. Fiat Punto 154 1,3
20. Hyundai Getz 152 1,3
21. Volkswagen Tour 151 1,3
22. Honda Civic 148 1,3
23. Peugeot 207 143 1,2
24 Volkswagen Jett 122 1,0
25. Volvo V50 121 1,0
26. Renault Megane 112 1,0
27. Audi A4 109 0,9
28. Honda Accord 102 0,9
29. Citroën C4 88 0,7
30. Peugeot 407 85 0,7
YHTEENSÄ 6 620 56,2
Muita 5 160 43,8
KAIKKI YHTEENSÄ 11 780 100,0
AKE:n kesäkuun tilaston mukaan Kia Ceed oli ensirekisteröintitilaston kuudes. Erittäin hyvä suoritus.
nousee viellä reippaasti Ceedin kohdalla.
En tosin omista Ceediä, mutta veikkaan Ceedin tulevaisuudessa taistelevan Corollan kanssa rekisteritilastojen kärkipaikasta.
Toivokaamme, ettei Kian hinnat nouse älyttömästi.
Ei hinnat nouse ja myyntihän on romahtanut Kialla, Ceedi uusi malli joten vertailuvuotta ei ole, sääli niitä jotka taas haksahtaa Kia loukkuun, ens vuonna niitä taas myynnissä pilvin pimein käytettynä.
Suolletaan sitä tekstiä. Suututtaa vaan mun kommentit niinkö? Itsetunto ei kestä?
Ceed saavuttaa Corollaa, mutta suuri syy on myös siinä, että Tojota meni ristimään luukkuperä Korollan Aurikseksi.
Toiseksi Tojota lopettaa Korolla farmarin.
Siinä kaksi syytä, joiden perusteella Korollan myynnin voi uumoilla puolittuvan eli Ceed pääsee jopa tasoihin.
Jos lasketaan Corolla ja Auris yhdeksi ja samaksi autoksi, niin Ceedillä ei ole mitään jakoja Tojotaa vastaan.
Jos sitä tykkää kivireellä ajella niin kannattaa ostaa auris tai corolla. Cee'din nojatuolimatka on paljon rattosampaa
Kyllähän se on varmasti toisinpäin valistuneita asikkaita katsellesa ja heidän hankkiessaan myyntilukujenkin perusteela Tojotaa huomattavasti enemmän kuin Kia autoja selvin perustein, katsoessaan kokonaisuutta ensikilometreistä- huolloista-toimintavarmuteen-jälleenmyyntihintaan.
Mitäs nämä huippuviat oikein ovat, kerroppa niitä nyt kun tekstiä tunnut urakalla suoltavan? Voisit myös kertoa millä autolla itse ajat, niin voidaan alkaa ruotimaan näitä automerkkisi "huippuvikoja" (sinällään erikoinen termi, eikös huippu, tarkoita hienoa, korkeaa, mahtavaa). Ettet vaan ajelesi jollain pumppusuutintraktorilla?
http://www.tuulilasi.fi/valokeila/?subarea=uutiset&article=142587
Eli Kian 14 % miinus on reilusti keskiarvoa parempi.
Mutta ketä jaksaa jatkuvasti kiinnostaa jonkun merkin myynnin muutokset? Tojota-kauppiasta vai kateellista naapuria? Vai Hundai-Ennevaaraa?
Kyllä Kiaa myyty on aika paljon, mutta ei näy tilastoissa ennen kun on luovutettu ja rekisteröity. Toimitusvaikeuksia!
"Myyntiluvut ovat tippuneet peräti 14% lisää Kesäkuussa edellisen vuoden lukuihin samaan aikaan verrattuna."
Väärin. Kyseessä oli 13,6% lasku edellisvuoden tammi-kesäkuuhun verrattuna.
Kaikilla merkeillä myynti on pudonnut 22% edellisvuoden tammi-kesäkuuhun verrattuna. Kian myynti on pudonnut selvästi keskiarvoa vähemmän.
Sanomalehti Kalevan mukaan syynä uusien autojen myynnin laskuun on mm. pullollaan olevat käytettyjen autojen varastot sekä valtion selkeytymätön verotuslinja.
Silloin kun verotus selkenee, lähtee kaikkien autojen myyntiluvut nousuun maltillisesti, eikä näin vaikuta mitenkään nykyiseen Kian markkinatilanteeseen koska ostovoimaisten autojen vain silloin lisätessä suurella todennäköisyydelä hetkellisesti menetetyjä myyntiprosentteja muita enemmän ja näin palataan jälleen vanhoihin markkinatilanteisiin häntäpään osalta.
Poikkeuksen tulee tekemään sellaiset automerkit, jotka nytkin kesäkuun tilastojen mukaan vain nostivat myyntiprosentteja, tulee verouudistuksen jälkeen nousemaan vieläkin enemmän, jopa rajusti.
Tällaisia menestyjiä tulee olemaan Hundai ja Honda, jotka huonoina kuukausinakin ovat vain nostaneet tuntuvasti myyntiään. Kesäkuussakin nosti Honda myyntiään valtaisat n.26% ja Hyndai n.11%, joten nämä autot tulee nousemaan vieläkin enemmän veroepäselvyyksien poistuttua.
Hyndailla on vieläkin suuremmat mahdollisuudet nousuun, auton hintojen ollessa kohtalaisen edulliset pitkään 5 vuoden takuunhin nähden ilman kilometrirajoitusta. Myös kaikki Suomeen tuodut Hyndait ovat maahantuojan toimesta ruosesuojattu.
Hondat ovat menneet todella hyvin myyntiin, vaikka hinta on ehkä joillekin liian korkea mutta selityksenä myynnille on Hondien parantunut tekniikka, ruostesuojaus ja erityisen paljon polttoainetaloudellisuus uudistuneen moottorin, palotilan ja ruikutusjärjestelmien eletroniikan tietokoneohjattavuuden parantuessa muita automerkejä nopeammin.
Mistä lähtien Hyundait on ruostesuojattu maahantuojan toimesta? Ei ainakaan vielä silloin, kun minä ostin Kian, joka kyllä on maahantuojan toimesta ruostesuojattu. Sekoitatko merkit? Niin, saman konsernin merkkejähän ne ovat ja samoista osista koottuja, joten on ymmärrettävää jos ne menevät sekaisin.
DDD