Mulle kans määrättiin kyseisiä lääkkeitä.
Ne on lievimpiä lääkkeitä migreenin hoitoon.
Ihan hyviä, vähän vaan polttaa kurkkua, jos ei juo kun ottaa pillereitä.
Onhan ne iohan kivan värisiäkin =)
Tätini käyttää Miranax-tabletteja. Itselläni on niin kova kallo ettei mitään tehoa. Sama jos sokeria imeskelisi. Hyvä jos noilla pärjäät, ovat ihan kohtuu hintaisia.
Armeijassa tyrkyttävät noita aika auliisti kun päänsärkyä tai migreeniä valittaa, kymmenen pillerin annoksina.. kohtuuhyvin on auttanut onneksi. Mietin vaan kun en ole noita siviilissä hommannut että minkähän hintaisia ne ovat, kun niitä tuolta intistä ilmaiseksi saa niin tietäisi rampata vähän enemmänkin.
Avaan nyt vanhan keskustelualueen , ja luulen kyl et kovin moni ei näitä enää lue.
Mutta, kävin itse valittamassa toissapäivänä kovaa päänsärkyä opiskelijaterveydenhuollossa ja samalla reissulla tuli tuomio että niskat on myös aika jumissa.
Yhdistelmä : Miranax 550mg x 2 + Sirdalud 2mg x 1 pitäis auttaa.
Mut kun ei auta.
Miranax maksoi muuten tällä hetkellä jotain 13 euroa ilman kelakorvausta. kallista näin opiskelijalle
10 vuoden migreenielon jälkeen eivät tehoa mutta useimmat vahvemmat lääkkeet vievät tajun kankaalle. Tosiaan kannattaa juoda paljon kun otat lääkkeen eikä sitä kannata oksentaa seuraavaan tuntiin ainakaan tai kurkussa on tuli irti. näinkin on joskus käynyt kohtauksen aikana. Särytöntä loppukevättä!
Minullakin on miranaxia. Auttaa kyllä kun otat tarpeeksi ajoissa. Eli silloin kun on pienikin häivähdys että migreeni on tulossa. Mutta kun kohtaus on hyvällä alulla niin silloin on turha enää ottaakaan. On turvauduttava täsmään ja se maksaa.
Mulla on henkilökohtaisesti kokemuksia Miranaxista eikä se ole oikein auttanut. Lääkäri määräsi mulle Miranaxia ja sen kanssa otettavaa toista lääkettä minkä nimeä en nyt muista. Niiden lääkkeiden yhteisvaikutus oli nolla. Mutta muhun nyt ei yleensäkään tehoa lääkkeet, vaikka monia on jo kokeiltu.
miranax on hyvä lääke mutta sinun on muistettava ottaa se heti kun sinulla on pieninkin oire migreenin alkamisesta. jos saat reseptin sirdalud nimisestä lääkkeestä miranaxin rinnalle se auttaa minun päänsärkyyn koska sirdalud 2-4mg rentouttaa ja miranax auttaa itse kipuun.
Mä en kyl ottais tota sirdaludia kun yöksi... mä en aikakaan pysy tolpillani jos sitä päivällä nappaan. Miranaxia oon syönny joskus kun on ollu niskat kipeenä, ei mitään kummempaa vaikutusta niin ku ei millään mullaakaan lääkkeellä.
juu, minulle on kanssa määrätty miranax -migreenilääkkeet ( 550mg) ja eivät ainakaan minulla auta, niinkuin olisin toivonut. Joudun ottamaan aina sen kaksi sallittua tablettia kamalan lähekkäin, sillä särky ei yhdellä lähde. Olen harkinnut lääkärillä käyntiä taas kerran, josko määräisivät minulle jotain tehokkaampaa rohdosta. Migreeni estää minulla autolla ajon ja työnteon todella tehokkaasti, eli haittaa todella paljon normaalielämää. Ihmeellisintä migreenissäni on se, että migreenisärkyä saattaa olla kolmena päivänä peräkkäin ja sitten on taas hieman pidempi tauko.
Vaikutukseltaan samanlaisia kuin Burana. Eli tehoaa vain tavalliseen päänsärkyyn, vaikka niitä usein tarjotaan jossain TK:ssa, jos pyytää migreenilääkettä. Tasmälääkkeet eli triptaanit rules!
No melko hiljaista. Paljon tehokkaampia kuin Burana; Natriumnaprokseenia kun on niissä, ja vaimollakin Miranax auttaa migreeniin, Buranasta taas on turha apua toivoa - ibuprofeeni on melko laiska kipulääke.
itselleni on määrätty ja suositeltu "kerta annos" migreenin iskiessä on aika lähellä sitä määrää, joka lasketaan yliannostukseksi... lääkärit eivät vahvempia minulle tahtoneet antaa.. tiedä sitten miksi, ehkä ovat lempeämpiä sisuskaluille. Kyllä auttavat kun "tarpeeksi ottaa".
...mahalaukun tulehdus sairastettu tuossa joitain vuosia sitten, ja estolääkityksenä maha oireisiin zolt. Miten ko lääkkeen kanssa miranax, lääke määrätty pään särkyyn ja sivu/haitta vaikutksia toki tulee vatsan seudulle ja muuallekkin kehoon, mutta tietääkö joku viisaampi sanoa, ovatko ne oikeasti vaarallisia. esim voiko miranax aiheuttaa vaarallisia vatsa haavan vuoto tiloja vahvasta estolääkityksestä huolimatta, toki olen nykyiselle lääkärille maininnut aiemmin sairastamistani ylä vatsa oireista ja että käytössä tämän vuoksi zolt. Lääkäri vaan kirjotti miranaxsia, ja kotona huomasin, käyttöohjeissa vaan lukee mm että "sinun ei pidä myöskään käyttää miranax-tabletteja jos sinulla on tai ollut maha-tai pohjukkais suoli haava tai muu ruoansulatuskanavan veren vuoto."
Aikas hurjan kuulosta tekstiä, varsinkin kun on oma kohtasia kokemuksia näistä ylävatsa oireista myös, mutta onko kyse vaan pelottelusta, kun toisaalta nämä tulehduskipulääkkeet ovat niin yleisiä?
Tietyt lääkeaineet saatavat reagoida jollakin tavalla naprox. kanssa.
Seuraaviin lääkkeisiin tulee kiinnittää erityistä huomiota:
• Veren hyytymistä ja veritulppien muodostumista estävien lääkkeiden (esim. varfariinin) teho voi merkittävästi muuttua ja riski verenvuotoihin lisääntyy. Yhteiskäyttöä tulee välttää.
• Tietyt masennuslääkkeet (esim. sitalopraami, fluoksetiini, paroksetiini,
sertraliini), jotka kuuluvat ns. serotoniinin takaisinoton estäjiin eli
SSRI-lääkkeisiin, lisäävät riskiä verenvuotoihin.
• Asetyylisalisyylihappoa ja muita tulehduskipulääkkeitä ei pitäisi käyttää
samanaikaisesti - yhteiskäyttö lisää ainoastaan haittavaikutuksia, ei tehoa.
Jos käytät pientä päivittäistä asetyylisalisyylihappoannosta (esim. 100 mg)
veritulppien estoon, annos on otettava ainakin tuntia ennen Napromexin
ottamista.
• Litium, koska veren litiumpitoisuus voi kohota samanaikaisessa
käytössä liian korkeaksi.
• Digoksiini, koska veren digoksiinipitoisuus voi kohota samanaikaisessa
käytössä liian korkeaksi niillä potilailla, jotka sairastavat munuaisten
vajaatoimintaa.
• Suun kautta otettavat kortisonivalmisteet voivat samanaikaisessa käytössä
altistaa vatsavaivoille ja ruuansulatuskanavan verenvuodoille.
• Metotreksaatin (reuma- ja syöpätautien lääke) haittavaikutukset voivat
lisääntyä yhteiskäytössä Napromexin kanssa. Älä ota Napromexia niinä
päivinä jolloin otat metotreksaattia.
• Siklosporiini ja takrolimuusi (hyljinnänestolääkkeitä), tietyt antibiootit
(aminoglykosidit) – yhteiskäyttö lisää haittavaikutusten riskiä
• Joidenkin verenpaineen hoitoon tai nesteen poistoon käytettävien
lääkkeiden vaikutus voi heiketä Napromexin vaikutuksesta - mainitse
lääkärille, jos olet verenpaineen seurannassa tai käytät
verenpainelääkitystä
• Veren kaliumpitoisuutta kohottavat lääkkeet kuten kaliumia sisältävät
nesteenpoistolääkkeet (amiloridi, spironolaktoni tai triamtereeni) sekä
ACE:n estäjiin tai angiotensiinireseptorin salpaajiin kuuluvat
verenpainelääkkeet.
Muistaakseni...
Muistaakseni mä söin ton nimisiä jotai lääkkeitä käsisärkyyni...Se on
Minulla naprokseeni (naprosyn, miranax, ..) auttaa vain kuukautiskipuihinja silloinkin vain, kun ottaa kunnon annoksen
Minulle tulehduskipulääkkeistä Ibusal on paras migreenin hoidossa, 20mg/kg, X 4/vrk
Lue lääkkeistä enemmän:
www.yliopistonapteekki.fi
Kirjoita lääkkeen nimi tuotehaku ruutuun
mulla...
Mulle kans määrättiin kyseisiä lääkkeitä.Ne on lievimpiä lääkkeitä migreenin hoitoon.
Ihan hyviä, vähän vaan polttaa kurkkua, jos ei juo kun ottaa pillereitä.
Onhan ne iohan kivan värisiäkin =)
mira
Tätini käyttää Miranax-tabletteja. Itselläni on niin kova kallo ettei mitään tehoa. Sama jos sokeria imeskelisi. Hyvä jos noilla pärjäät, ovat ihan kohtuu hintaisia.Miranaxien hinnasta
Armeijassa tyrkyttävät noita aika auliisti kun päänsärkyä tai migreeniä valittaa, kymmenen pillerin annoksina.. kohtuuhyvin on auttanut onneksi. Mietin vaan kun en ole noita siviilissä hommannut että minkähän hintaisia ne ovat, kun niitä tuolta intistä ilmaiseksi saa niin tietäisi rampata vähän enemmänkin.hinta
en muista miranaxien hintaa, on kauan kun olen käyttänyt. Kohtuuhintainen täsmälääkkeisiin verraten.hinta tänään
Tuonhintaisia oli yliopiston apteekin sivuilla. Kaikki nämä ovat reseptilääkkeitä eli lääkärin kautta jos meinaa hankkia.MIRANAX 550MG 10 FOL TABL
6,66 € 0,67€/kpl
MIRANAX 550MG 30 FOL TABL
9,48 € 0,32€/kpl
MIRANAX 550MG 50 FOL TABL
15,51 € 0,31€/kpl
miranax = tehokas vai ei?
Avaan nyt vanhan keskustelualueen , ja luulen kyl et kovin moni ei näitä enää lue.Mutta, kävin itse valittamassa toissapäivänä kovaa päänsärkyä opiskelijaterveydenhuollossa ja samalla reissulla tuli tuomio että niskat on myös aika jumissa.
Yhdistelmä : Miranax 550mg x 2 + Sirdalud 2mg x 1 pitäis auttaa.
Mut kun ei auta.
Miranax maksoi muuten tällä hetkellä jotain 13 euroa ilman kelakorvausta. kallista näin opiskelijalle
ei tehoa enää
10 vuoden migreenielon jälkeen eivät tehoa mutta useimmat vahvemmat lääkkeet vievät tajun kankaalle. Tosiaan kannattaa juoda paljon kun otat lääkkeen eikä sitä kannata oksentaa seuraavaan tuntiin ainakaan tai kurkussa on tuli irti. näinkin on joskus käynyt kohtauksen aikana. Särytöntä loppukevättä!Hmm..
Minullakin on miranaxia. Auttaa kyllä kun otat tarpeeksi ajoissa. Eli silloin kun on pienikin häivähdys että migreeni on tulossa. Mutta kun kohtaus on hyvällä alulla niin silloin on turha enää ottaakaan. On turvauduttava täsmään ja se maksaa.Miranaxista..
Mulla on henkilökohtaisesti kokemuksia Miranaxista eikä se ole oikein auttanut. Lääkäri määräsi mulle Miranaxia ja sen kanssa otettavaa toista lääkettä minkä nimeä en nyt muista. Niiden lääkkeiden yhteisvaikutus oli nolla. Mutta muhun nyt ei yleensäkään tehoa lääkkeet, vaikka monia on jo kokeiltu.hyvä on
miranax on hyvä lääke mutta sinun on muistettava ottaa se heti kun sinulla on pieninkin oire migreenin alkamisesta. jos saat reseptin sirdalud nimisestä lääkkeestä miranaxin rinnalle se auttaa minun päänsärkyyn koska sirdalud 2-4mg rentouttaa ja miranax auttaa itse kipuun.sirdalud
Mä en kyl ottais tota sirdaludia kun yöksi... mä en aikakaan pysy tolpillani jos sitä päivällä nappaan. Miranaxia oon syönny joskus kun on ollu niskat kipeenä, ei mitään kummempaa vaikutusta niin ku ei millään mullaakaan lääkkeellä.migreeni
mene ja hanki akupunktiota et tartte särkylääkkeitäMiranax
juu, minulle on kanssa määrätty miranax -migreenilääkkeet ( 550mg) ja eivät ainakaan minulla auta, niinkuin olisin toivonut. Joudun ottamaan aina sen kaksi sallittua tablettia kamalan lähekkäin, sillä särky ei yhdellä lähde. Olen harkinnut lääkärillä käyntiä taas kerran, josko määräisivät minulle jotain tehokkaampaa rohdosta. Migreeni estää minulla autolla ajon ja työnteon todella tehokkaasti, eli haittaa todella paljon normaalielämää. Ihmeellisintä migreenissäni on se, että migreenisärkyä saattaa olla kolmena päivänä peräkkäin ja sitten on taas hieman pidempi tauko.Lääkkeet ei välttämättä tehoa vaivan aiheuttajaan
7 vuotta kestin kipua kunnes suostuin käymään optikolla. Nyt lukulasien kanssa 3 vuotta ilman kohtauksia eivätkä ole edes vahvat.Suosittelen kokeilemaan, jos vaikka ois sama juttu. Varmaan moni maksaa mielellään enemmänkin laseista päästäkseen piinasta.
kokemusta on
Vaikutukseltaan samanlaisia kuin Burana. Eli tehoaa vain tavalliseen päänsärkyyn, vaikka niitä usein tarjotaan jossain TK:ssa, jos pyytää migreenilääkettä. Tasmälääkkeet eli triptaanit rules!Öh..
"Vaikutukseltaan samanlaisia kuin Burana."No melko hiljaista. Paljon tehokkaampia kuin Burana; Natriumnaprokseenia kun on niissä, ja vaimollakin Miranax auttaa migreeniin, Buranasta taas on turha apua toivoa - ibuprofeeni on melko laiska kipulääke.
Aikas hurjan kuulosta tekstiä, varsinkin kun on oma kohtasia kokemuksia näistä ylävatsa oireista myös, mutta onko kyse vaan pelottelusta, kun toisaalta nämä tulehduskipulääkkeet ovat niin yleisiä?
Seuraaviin lääkkeisiin tulee kiinnittää erityistä huomiota:
• Veren hyytymistä ja veritulppien muodostumista estävien lääkkeiden (esim. varfariinin) teho voi merkittävästi muuttua ja riski verenvuotoihin lisääntyy. Yhteiskäyttöä tulee välttää.
• Tietyt masennuslääkkeet (esim. sitalopraami, fluoksetiini, paroksetiini,
sertraliini), jotka kuuluvat ns. serotoniinin takaisinoton estäjiin eli
SSRI-lääkkeisiin, lisäävät riskiä verenvuotoihin.
• Asetyylisalisyylihappoa ja muita tulehduskipulääkkeitä ei pitäisi käyttää
samanaikaisesti - yhteiskäyttö lisää ainoastaan haittavaikutuksia, ei tehoa.
Jos käytät pientä päivittäistä asetyylisalisyylihappoannosta (esim. 100 mg)
veritulppien estoon, annos on otettava ainakin tuntia ennen Napromexin
ottamista.
• Litium, koska veren litiumpitoisuus voi kohota samanaikaisessa
käytössä liian korkeaksi.
• Digoksiini, koska veren digoksiinipitoisuus voi kohota samanaikaisessa
käytössä liian korkeaksi niillä potilailla, jotka sairastavat munuaisten
vajaatoimintaa.
• Suun kautta otettavat kortisonivalmisteet voivat samanaikaisessa käytössä
altistaa vatsavaivoille ja ruuansulatuskanavan verenvuodoille.
• Metotreksaatin (reuma- ja syöpätautien lääke) haittavaikutukset voivat
lisääntyä yhteiskäytössä Napromexin kanssa. Älä ota Napromexia niinä
päivinä jolloin otat metotreksaattia.
• Siklosporiini ja takrolimuusi (hyljinnänestolääkkeitä), tietyt antibiootit
(aminoglykosidit) – yhteiskäyttö lisää haittavaikutusten riskiä
• Joidenkin verenpaineen hoitoon tai nesteen poistoon käytettävien
lääkkeiden vaikutus voi heiketä Napromexin vaikutuksesta - mainitse
lääkärille, jos olet verenpaineen seurannassa tai käytät
verenpainelääkitystä
• Veren kaliumpitoisuutta kohottavat lääkkeet kuten kaliumia sisältävät
nesteenpoistolääkkeet (amiloridi, spironolaktoni tai triamtereeni) sekä
ACE:n estäjiin tai angiotensiinireseptorin salpaajiin kuuluvat
verenpainelääkkeet.
Lähteet: http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humpil/4/188494.pdf