TeeSeItse Hammastahna

1NO

3 ruokalusikallista soodaa
1 ruokalusikallista suolaa
3 teelusikalllista glyseriiniä
10 tippaa maun mukaan joko:
piparminttua
anisöljy
kanelia
tai jotain muuta öljyä
ja vielä vettä seokseen tarpeen mukaan, jotta tahnasta tulee hammastahnamaista.
Ja on halpaa ja turvallista!

10

1018

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omark

      Mistä ostat glyseriinin? Fluoria tuo ei sisällä. Itse käytän mieluiten ekokauppojen hammastahnoja.

      Ootko kokeillut mitään ihovoiteita tehdä itse?

    • Elena

      Tavallinen kiteinen ruokasuola hankaa kiillettä. Ennen sillä jynssättiin hampaita, kun ei muuta ollut. Yksi ent. hammaslääkärini kielsi multa sen käytön jo 70-luvun lopulla, kun faijan neuvosta varhaisteininä kokeilin. Samaten hampaita on yritetty valkaista vahvalla sitruunamehulla, joka sekin on vahingollista kiilteelle (liian hapokasta). Sitä paitsi omassa sekoituksessasi ei ole lainkaan fluoria! Kaupasta saat hyvää ja halpaakin hammastahnaa, josta hampaasi kiittävät sinua enemmän, kuin tuosta kotitekoisesta.

      • onko hyväksi

        Onko fluori sittenkään hyväksi. Ettekö ole lukeneet viimeisimmästä tutkimuksesta, jossa kerrottiin liina suurten fluorimäärien aiheuttavan ainakin lapsille syöpää?


      • bhfuil.
        onko hyväksi kirjoitti:

        Onko fluori sittenkään hyväksi. Ettekö ole lukeneet viimeisimmästä tutkimuksesta, jossa kerrottiin liina suurten fluorimäärien aiheuttavan ainakin lapsille syöpää?

        Joku vuosi sittenhän puhuttiin että myös sipsit aiheuttaa syöpää, niin jos niitä syö noin 10 kiloa päivässä, eihän fluoriakaan mene hampitahnan kans suuhun ku hyvin pieni määrä,,,herätkää vatipäät =)


    • mä en jaksa

      Miksiköhän hammastahnafirmat käyttävät miljoonia tuotekehittelyyn?

      Ei mikä tahansa tahnamainen seos ole hampaille turvallinen. Esim. tuossa on ihan liikaa hankaavaa suolaa ja soodaa. Kaneli ja jotkut öljytkin voivat ärsyttää herkkiä limakalvoja.

      • 1NO

        markkinointiin...Hammastahnan teko ei ole ydinfysiikkaa ja fluoria saa tabletteina apteekista.
        Fluorin tarve aikuisiällä on käytännössä nolla.


    • Vatipää nro 2

      Miksiköhän koiran hampaat ovat terveet. Miksiköhän ihminen on viimeisen miljoonan vuoden urakkansa-aikana selviytynyt ilman hammasharjaa ja pepsotenttia ? KYSYMYSMERKKI

    • shg

      Koiran hampaat ovat terveet, koska koirilla on suussa täysin erilainen bakteerikanta kuin ihmisillä, eikä kariesbakteerilla ole siellä sijaa. Koirat eivät myöskään ole jatkuvasti napostelemassa jotakin.

      Ja mitä tuohon ihmisen selviytymiseen tulee, jos ei hampaita puhdista säännöllisesti hammasharjalla ja mieluiten fluorihammastahnalla, niin ne ennemmin tai myöhemmin reikiintyvät ja mätänevät karieksen takia tai tippuvat parodontiitin takia. Että ei sitä nyt varsinaisesti selviytymiseksi voi kutsua.

      Ja tottakai mikä tahansa aine liiallisesti käytettynä on myrkkyä, eihän sitä fluorihammastahnaa nyt koko tuubia kerralla kuulu käyttää. Alkoholi ja tupakkakin on myrkkyä, muttei se nyt ihmisiä tunnu hirveästi haittaavan.

    • Huuhaa_touhuja

      Älkää nyt tämmöseen uskoko! Täähän sisältää hirveästi hankaavia ainesosia, hampaiden kiille "kiittää" pidemmällä aikavälillä...

      • sunjärjenjuoksu

        Kuka näitä ikivanhoja aloituksia tänne nostelee?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      344
      7720
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      79
      5480
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      111
      4623
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      27
      4420
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      143
      4290
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3947
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      157
      3819
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3717
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3616
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3451
    Aihe