Sain 25 euron maksun ulkomailta, eu-alueelta.
Kaikki iban, swift ym. pellekoodit oli ilmoitettu maksajalle.
Nordea veloitti maksun vastaanottamisesta yli kuusi euroa, vaikka EU-alueelta tulevan maksun pitäisi olla ilmainen.
Taidan aloittaa valituskierroksen, niiden asianajajilta kuluu enemmän kuin kuuden euron edestä aikaa vastaamiseen.
Nordea kusetti
8
1411
Vastaukset
- joku vaan
Nämä pankkien kusetukset kannattaa aina laittaa nettiin, sieltä google ne löytää.
Tälläkin kuudella eurolla Nordea sai enemmän huonoa julkisuutta kuin mitä olisi saanut hyvää tuhannen euron mainoskampanjalla. Nordean hinnaston mukaan saapuvasta vähintään 20 euron maksumääräyksestä peritään 6,75 euron palkkio, mutta saapuvasta EU-maksusta ei mitään. Ehkä maksun lähettäjä oli jostakin syystä lähettänyt sen maksumääräyksenä eikä EU-maksuna. Olisiko mahdollista, että maksaja ei tiennyt sellaisesta maksutavasta?
Suomessakin ainakin erään pankin (ei Nordean) systeemissä maksun lähettäjä valitsee ensin maksutavan ja jos siinä ei hoksaa valita EU-maksua, niin palkkiota menee, vaikka EU-maksuna se menisi ilmaiseksi.- joku vaan
Mahdollisesti ovat töpänneet, kumminkin kaikki EU-maksun tiedot on toimitettu. Ja maksu on tullut EU-alueelta.
Pitänee käynnistää selvitys siitä mikä on mennyt pieleen, Nordea ja Microsoft keskustelkoot keskenään. Rahaa kumminkin palaa enemmän kuin se 6.75 euroa. Kun kaikki tekisivät saman niin tämäkin systeemi saataisiin kuntoon. joku vaan kirjoitti:
Mahdollisesti ovat töpänneet, kumminkin kaikki EU-maksun tiedot on toimitettu. Ja maksu on tullut EU-alueelta.
Pitänee käynnistää selvitys siitä mikä on mennyt pieleen, Nordea ja Microsoft keskustelkoot keskenään. Rahaa kumminkin palaa enemmän kuin se 6.75 euroa. Kun kaikki tekisivät saman niin tämäkin systeemi saataisiin kuntoon.Jos maksu on lähtenyt tililtä, joka on muussa valuutassa kuin euroissa, silloin se ei täytä EU-maksun kriteerejä. Siis kyllähän euromääräisen maksun voi lähettää dollari-, kruunu-, punta- tms. tililtä, mutta silloin siihen liittyy valuutanvaihto. Toinen mahdollisuus on, että maksu olikin esim. dollarimääräinen ja valuutanvaihto tapahtui siinä vaiheessa, kun se hyvitettiin euromääräiselle tilillesi. Mutta kysy huomenna pankista, niin palkkion syy varmasti selviää yhdellä puhelinsoitolla tai verkkopankin sisäisellä viestillä.
- joku vaan
Timontti kirjoitti:
Jos maksu on lähtenyt tililtä, joka on muussa valuutassa kuin euroissa, silloin se ei täytä EU-maksun kriteerejä. Siis kyllähän euromääräisen maksun voi lähettää dollari-, kruunu-, punta- tms. tililtä, mutta silloin siihen liittyy valuutanvaihto. Toinen mahdollisuus on, että maksu olikin esim. dollarimääräinen ja valuutanvaihto tapahtui siinä vaiheessa, kun se hyvitettiin euromääräiselle tilillesi. Mutta kysy huomenna pankista, niin palkkion syy varmasti selviää yhdellä puhelinsoitolla tai verkkopankin sisäisellä viestillä.
Kummassakin käytetään euroa.
Ja vaikka olisikin ollut muussa valuutassa, tietokonehan sen muuttaa parissa mikrosekunnissa.
Nordea vaan on löytänyt mielestään kivan puutteen jossain muotoseikassa, että pääsee kusettamaan.
Ihan samalla tavalla se raha siirtyy tietokoneitten avulla, ei siinä pankkineiti näpyttele kuuden euron edestä. Mikä siis taitaa olla pankkineidin puolen tunnin palkka. - on kyseisillä
maksuilla? Eikö pian kaikki EU-maiden väliset rahansiirrot pitäisi muuttua ilmaisiksi, vai onko minulla väärää tietoa?
on kyseisillä kirjoitti:
maksuilla? Eikö pian kaikki EU-maiden väliset rahansiirrot pitäisi muuttua ilmaisiksi, vai onko minulla väärää tietoa?
EU-maksun idea on se, että pankki ei peri EU:n sisäisestä maksusta enempää palkkiota kuin kotimaisesta maksusta. Sen edellytyksenä on mm., että vastaanottajan pankin nimi ja tilinnumero on annettu tiettyjen standardien mukaisesti koodeina eikä pankki joudu niitä selvittämään esim. nimen ja katuosoitteen perusteella. Edelleen maksun pitää mennä euromääräiseltä tililtä euromääräiselle tilille. Jos siihen liittyy valuutanvaihto, kysymys ei ole enää kotimaiseen tilisiirtoon verrattavasta palvelusta.
Ja lopuksi: Pankki saa kyllä periaatteessa periä palkkiota myös EU-maksusta sekä maksun lähettäjältä että vastaanottajalta, mutta ei enempää kuin se perisi vastaavasta kotimaisesta maksusta. Ideana ei siis ole maksujenvälityksen maksuttomuus vaan se, että euromaiden väliset tilisiirrot välitetään samoilla palkkioilla kuin vastaavanlaiset kotimaiset tilisiirrot.
Disclaimer: Tämän viestin kirjoittaja on pankin asiakas, joka ei ole [enää] pankkialalla työssä.
- obfuskointia
EU-maksuun tarvitsee vain IBAN:in ja saajan nimen. Jos laitoit BIC:n, teit virheen, koska silloin valitsit "Ulkomaan maksut tai vaastava > Uusi maksu", jolloin sult veloitetaan ulkomaan maksun hinta alhaisin hinta 6.75EUR. Jos teit virheen ulkomaan maksussa (jolloin tulee tarkistus -kulut jne) tai valitsit OUR -maksutavan, sun maksettavaksi tulee helposti noin 20-30EUR.
SIIS IBAN ja saajan nimi on tarpeeksi! Valitse aivan normaali "Uusi maksu" aloitussivulta, kun teet EU-maksua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtunut
Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?516520- 675085
Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa
Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki994759Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t273535- 2043164
- 412945
törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/232822mahdollista, että olet ollut iltavuorossa
Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k132769- 1561641
Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3391584