Minulla on upea palettikala koiras ja naaras. Sain ne noin kuukausi sitten 100 litran akvaariooni. Miten saan ne kutemaan? Tiedän jo jotain palettikaloista. Olisiko niitä parempi pitää pareittain vai parvessa?
Miten saan palettikalani kutemaan?
7
521
Vastaukset
- IPE
No jos välttämättä haluat niiden kutevan, laita akvaarioon luolia. Parhaan tuloksen saat, jos luolan suuaukko on niin ahdas, että kalat joutuvat uimaan sinne kyljellään.
Palettikaloja ei kannata pitää parvessa, varsinkaan näin pienessä akvaariossa. Heikompia koiraita ajetaan aina takaa.- fisuli
yritin pitää kahta pariskuntaa 200l altaassa, ja vaikka kuinka rajasin reviirejä kasveilla, kannoilla ym. niin siltikin toinen koiras ajettiin hengiltä..=(
- Katla
Mieti nyt vielä, haluatko ihan varmasti kudettaa niitä, koska ainakin Tampereella on mahdotonta saada poikasia kaupaksi ja niitähän kyllä sitten tulee,;palettikalathan huolehtivat poikasistaan siihen asti, että ne selviävät itsekseen, SEURA-AKVAARIOSSA!
Toiseksi on aika ihmeellistä, etteivät ne ole vielä kuteneet, koska ne ovat pahempia lisääntymään kuin kaniinit. Toki voi olla kyse siitä, että ne vasta totuttautuvat uuteen ympäristöön.
Laitapa akvaarioosi kukkaruukku, omat palettini eivät juuri muuta tarvi, kun naaras on jo tumman luumun värinen ja väristelee eviään.
Ne kutevat ruukun sisäpuolelle ja kun poikaset alkavat uida, kaivetaan ruukun ulkopuolelle sen juureen kuoppa, jossa poikasia paimennetaan.
Muistathan tarkkailla vesiarvojasi! - Jessiina
Parvessa paletit eivät kovin helposti kude ja tiettäkseni pienimmät stressaantuvat isoista ilkimyksistä.
Tarjoa elävää/pakastettua, no jotain vaihtelevaa, vaihda joka kolmas päivä vettä tuonkokoiseen akvaarioon 20, jo pitäis kutea!
Nitriitti on palettikaloille harmillista, jos sinulla on ylikansoitusta ja siten nitriittiä, huolehdi suodatuksesta!
Toivottavasti sinulla ei ole monnisia, ne nimittäin ovat palettikalojen "räsynukkeja"!!! - -
Mulla kesti kanssa, ennen kuin ne alkoivat kutea. LUULISIN, että syy on siinä, että vesiarvosi eivät ole kohdallan, ne ovat liian nuoria, tai sinulla on "liikaa" pohjakaloja häiritsemässä niiden parittelua.
Itselläni on 7 piikkisilmää ja kalat eivät enää kude, vaikka piilopaikkojakin löytyisi. - 12345werty
minulla on myös näitä palettikaloja, ja haluaisin saada ne kutemaan. mutta sopiiko ne ja raitanuoliaiset samaan akvaan?. eivät näytä pitävän toisistaan.
- rajatapaus87
palettikaloja kannattaa pitää ihan pareittain ja kivistä kasata joku pieni luola.
Tietenkin oikeat vesiarvot ovat tärkeät.
Mutta en nyt tiedä että onko järkeä niitä yrittää kudettaa, koska kuten tuolla jo sanottiin niin niitä poikasia sitten tulee ja tulee ja tulee ja kukaan ei niitä huoli :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 911097
- 125866
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa103835"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten275652- 69572
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait72553Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64552Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54526- 72483
Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist32473