Huomasin toisen etuhampaan kärjestä lähtevän halkeaman. Se ei tunnu hampaan pinnalla, mutta näkyy lyhyenä valkeana viiruna. Katsoin taskulampu valossa hammasta ja siinä näkyy sillä tavoin pari pystysuoraa halkeamaa tämän lyhyen näkyvämmän viirun lisäksi ja toisessa etuhampaassa yksi. Onko hammas hajoamassa vai mitä tapahtuu.
Nyt samoihin aikoihin kun sen halkeaman huomasin on tämä sama hammas alkanut vähän vihlomaan kylmästä. Ei se oikeastaan kylmästä vedestä vihlo, vaan jos vetää suun kautta henkeä, niin että ilma virtaa hampaan välistä.
Hajoaako hammas?
hamppu1
3
3403
Vastaukset
- tuttu juttu
Älä odota, vaan tilaa heti hammaslääkäri. Silloin pääset paljon vähemällää hoidolla halvemmalla vähemmällä kivulla. Viivyttelin itse kunnes ja siitä oli seuraus paha hammassärky.
- Yks vaan
Minulla on pari ihan samanlaista. Hammaslääkäri on sanonut, että siinä on kiillehalkeama tms. Joskus taisi laittaa fluorilakkaa, mutta muuta niille ei ole tehty. Ne ovat olleet tosi kauan, eikä hampaat ole hajonneet.
- myös täällä
toisessa etuhampaassa on halkeama alhaalta ylös, mutta ei ole läpi halki. On ollut jo kolme vuotta eikä ole mitään sen kummempaa tapahtunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke271857- 1071520
- 771411
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671056- 61902
- 47896
- 64863
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t27830Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62797- 127795