WV Vento 1.8 CL vuodelta -96.
Ongelmia:
1. Käytin korjaamolla ja tekivät hihnan kiristyksen, öljyn- ja suodatinvaihdon ja samalla vaihtui myös raitisilmasuodatin. Nyt sitten vinkuu koko ajan ajaessa, entistä pahemmin. Ja tuuletin rämisee, suorastaan jyrisee kun laittaa täysille. Korjaamolla sanoivat etteivät ees koskeneet koko tuulettimeen, ja siellä olis vaan roska. Aika iso roska pitää olla sillä jyrinällä... Pitää nimittäin huutaa sen metelin läpi.
2. Kuskin ovessa on todella paha ruosteensyömä reuna. Miten vaikea operaatio on vaihtaa koko ovi, mitä pitää ottaa huomioon että keskuslukitus vielä sittenkin toimii? Oven olen kertaalleen purkanut keskuslukituksen vikaa korjatessa, joten alkaa tekemään mieli vaan heittää pakkelia ja maalia päälle...
3. Autossa haisee aivan paskalle. Se on siisti sisältä eikä mitään ylimäärästä törkyä löydy, mutta kevään mittaan se vaan alkoi haisemaan.
4. Kostealla ajettaessa työntää höyryä kuskin puolen takarenkaan kaaresta. Ei jarruista, vaan jostain kaaren takaa/pohjasta. Haisee öljylle.
5. Miten iso vaiva on korjata itse mittarin valot? Vilkkuu ja pimenee toiselta puolen vähän väliä.
Kiitos nam :D
WV Vento ja huolto-ongelmat
5
2719
Vastaukset
- peenaa
1. Luultavasti ovat raitisilmasuodatinta vaihtaessaan karistaneet siitä roskat sinne kanaviin ja sieltä voi tulla se ääni.Siitä voi tulla myös tuo kohdan 3, eli haju. Ettei vaan olisi pilkkireissulla unohtunut ahvenet muovipussiin takakonttiin:)
4. Kulkeeko se pakoputki sillä puolella? Alfalttipiki tienpinnasta äänenvaimentimen pinnalle voi jossain aiheuttaa hajua kun tulee ajosta.
Ja tuohon 2.kohtaan sanoisin, että eikun kittiä vaan ja maali päälle:) - juttu tuo...
Puhallinmoottori on heti suodattimen alla. Kun suodattimen vetäisee pois, tippuu lehdet moottorin lapoihin, eikä lähde pois, ellei niitä käsin ota. Auto takaisin huoltoon ja pyydät poistamaan roskat! Ne eivät sinne pääse suodattimen läpi.
Paskanhaju onkin sitten vähän eri juttu... - joops,,,,,,,,,
Anteeksi että nyt itken, mutta se on VW eli Volkswagen eikä wv :|
2. Kohtaan vois sanoa että hio toi ruoste pois, pistä jtn pakkelia ja maalia vain päälle.
3. Siivoa auto imurin ja hajustetun pesuaineen kanssa.
4. Vie huoltoon, kunnon huoltoon, ja sano mikä on.- Ventokas
Enpä kattonu niin tarkkaan miten kirjotin, kunhan ymmärtää.
Menin viestin kirjotuksen jälkeen suoraan autolle ja revin ilmanputsarin irti ja kuten neuvo jo olikin, niin sieltähän ne roskat löyty. Oksia ja lehtiä. Ei pärise enää.
Siivouksesta ei ole hyötyä haisemiseen. Auto on jynssätty sisältä ja ulkoo, silti haju pysyy. En kai minä täällä sitä kysyis jos auto likainen olis :S
Daa.
- mittarivalot
Iroilta akun miinus kaapeli. Iroilta ohjauspylväästä muovisuojus pois 2 ruuvia. (laita ruuvit erilleen ettei vaihdu mittariruuvien kanssa). Mittarikehykseen pääset käsiksi, kimpeämällä mittarin alareunan oikealta ja vasemmalta olevat peite levyt. (Vasemmalla valokytkimen oikealla oleva kappale, ja oikealla vastaava kappale.)
Avaa alta paljastuvat ruuvit 2 kpl. Toiset kaksi on ylempänä puolessavälissä kehikkoa.
Ennen kuin irrotat nämä, Tilkitse talouspaperilla alareunan rako siksi, jos ruuvi putoaa et näe sitä ikinään. Poista ruuvit, ja irrota kehys. Käännä mittaria ylhäältä itseesi päin. Irroita johtoliitin. Nosta mittari ylös. Mittarin yläreunassa keskellä on 2 pikku polttimoa, joka on mittarivaloja. Näitä et saa muualta kuin VW tä. Tarvike liikkeen, ovat kannaltaan liian pitkiä. (muistaakseni kantaväri vihreä.)
Nämä 2 on teholtaan suurempia kuin muut. Mittarissasi on todennäköisesti koko alarivi täytetty polttimoilla. Näistä osa on käytössä. Voit vaihtaa käytössä olevat näihin uusiin. Muuta et näihin ylimmäisiin mittarivaloihin, eri tehoisia. Polttimot jotka kannattaa vaihtaa on vilkun, pitkien merkki sekä kellon ja polttoainemittarin valot. Koska nämä on käytössä paljon. Muut vain muutaman sekunnin.(varotusvaloja). Polttimot helppo kiertää irti pienellä hylsyllä, koska niissä on kuusiokanta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk672208Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna921486Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.621292Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll701281- 1151150
Jos siis saamme
Sen keskusteluyhteyden niin olisitko jo sinäkin rehellinen ❤️🙏 ne jää meidän välisiksi kaikki. Tarvitsemme toisiamme, j901000- 69989
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur72943Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍81886Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise11863