Nouseeko syke homeesta?

sydän hakkaa

Eräs kumma oire, joka on tullut asuessani tässä talossa, jossa ilmeisesti jotain vialla.. Niin siis lepopulssi on kaikenaikaa 80-90.

Sydän takoo jatkuvasti todella tiheään ja niin, että se "jytke" oikein tuntuu kunnolla.

Tänään aamulla kun vielä makasin sängyssä levossa ja mittasin oli pulssi 85.

Sydänfilmissä toukokuussa lääkäri vain totesi, että "aika nopea".

Ono muilla home vaikuttanut sydämen toimintaan?

8

3220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bakteerimyrkyt

      aiheuttavat rytmihäiriöitä.

    • oli...

      korkea syke ajoittain ja myös yhtäkkisiä rytmihäiriöitä, sydän löi välillä tiheästi ja välillä jätti lyöntejä väliin.
      Kävin sydänfilmissäkin, mutta mitään ei silloin näkynyt.
      Nyt vaiva on loppunut, kun en ole hometalossa.

    • syke vaihtelee monestakin s...

      jos epäilet nopeaa sykettä homeiden aiheuttamaksi, selvitä onko teillä hometta.
      Todennäköisesti sinulla olisi muitakin oireita.

      Sykettä nostaa sympaattisen hermoston toiminta,eräät lääkkeet ja moni muu.

      Syke aamulla 85 ei ole kuolemaksi eikä minkään sairauden aiheuttamaa. Melkein veikkaan että kyseessä on sympaattisen hermoston aiheuttama reaktio. Syyn voit miettiä sinä omasta elämäntilanteestasi.

    • nousee

      Vaiva poistuu kun pääset pois homeisista tiloista. Ja palaa kun tulee altistusta.

      Huomaa että jos olet pahasti altistunut niin reagoit myös homeasunnosta tuotuihin tavaroihin. Pahimmassa tapauksessa ihan kaikki pitää tuhota. Jotain pystyy pelastamaan pesemällä useampaan kertaan väh. 60 asteessa. Höyrypesurilla desifiointi auttaa myös osaan tavaroista.

      • tässä tapauksessa

        vielä edes tietoa. on vain sykkeen tihentyminen.


    • uskokaa tai älkää

      Aloitin hometyöpaikassani vuonna -85 ja vuonna -89 todettiin 1.rytmihäiriöt.Epäiltiin ylim. johtorataa mitä ei kuitenkaan tutkimuksissa löytynyt.Sydämen kanssa oli todella hankalaa 20 vuotta.Sain estolääkityksen sydämen kroonisiin rytmihäiriöihin.Varmaan söin niitä kymmenisen vuotta säännöllisesti.

      Nyt kun olen ollut poissa hometyöpaikasta ,olen jättänyt lääkkeet kokonaan pois.Sydämen kanssa ei ole ollut ongelmia.Pulssi on noin 75.

      MUTTA jos paikka mihin satun menemään on" sairas talo",pulssi kiihtyy heti.Se on minun tiedottaja milloin on heti poistuttava takavasemmalle.

    • sama on monella

      ei tarvii olla mitään vialla, vaikka lepopulssi on 80-90. Pulssiin vaikuttaa moni muukin asia kuin home-epäily.

      • 512

        Mulla työpaikalla (toimistotyö) pahimmillaan 140, vaikka olin istunut paikallani tunnin verran.
        Mitään stressin aiheita tms. ei ollut. Muita oireita kyllä reilustikin. Nyt olen jo ties kuinka monennessa väistötilassa, ja oireita on vain murto-osa aiemmasta. Tykytyksiä ei ole ollut näissä väistötiloissa. Tuolla sykkeellä lähdin talosta pois, pelottavaahan se jo oli, eikä siinä vaiheessa paljon kiinnostanut, mitä esimies siihen sanoi. Mielestäni oli aivan selvää, että syke nousi niistä työpaikan mistälie höyryistä. Mitään mittauksia siellä ei ole tehty..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      181
      1248
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      47
      654
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      235
      569
    7. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      569
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      305
      566
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      51
      539
    10. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      520
    Aihe