Perjantai 19.3.2010 Jooseppi, Juuso, Joosef ja Josefiina

Palvelussa juuri nyt 36750 käyttäjää

Vastauksia: 10
Lukukertoja: 2258
TEKSTIKOKO: font-sizefont-sizefont-size
Viestien esitystapa:
I´m Finnish and if your native language is some other than Finnish, I´d like to know what do you think about the Finnish language?

1) What is your native language?

2) Does Finnish sound funny, annoying, horrible, attractive, neutral, etc?

3) Do you think Finnish is fast, average speed or slow language? For example I think Spanish is very fast language: it sounds like a machine gun. :)

4) Does it remind you about some other language(s)?

5) Have you studied Finnish? Was it easy or hard?

00
a harsh-sounding language
Stuart McNaughton ( an Englishman living in Tampere )says this about Finnish: "It´s a very harsh language, sometimes it hurts to listen to it".

The whole article is here :
http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk/2557589.stm
00
Japanilainen Mielipide
Hei! Minä olen Japanista Suomen 2005 muuttinut nainen, äidinkieli on japani. Puhun paljon enemmän hyvä englanti kun suomi mutta nyt kirjoitta suomella, koska tämä on suomilainen puhefoorumi. :---)


1. Japani, niin kuten aikaisinmin sanoi ^^
2. Suomi kuulu vähän sama kuin japani, mutta japanin kielissä on enemmän ks ja sh äänte kuin suomi. Suomi kielissä on tosi paljon r-kirjaimia, japanin kielissä ei ole r, eikä l, vaan äänte näiden keskeltä/välitä. Suomi kuulu sisukas, niin kuten suomi kieli on tämä hyvä sana sisu.
3. Suomi on vähän hidaampi kieli kuin japani, mutta ei paljon. Mutta minä olen muuttinut Tokion kaupunki, siellä ihmiset puhuva paljon nopeampi kuin pohjoisempi. Vähän niin suomi murre, savo, on enemmän hidas kuin Helsinkin murre.
4. Suomi kuulostaa oikeasti paljon japanin kieliltä. Suomella monet ei usko, mutta japani ja suomi ääntetä melkein sama tapa, ja siksi ne kuuluu tosi sama. Suomi ja japani kuuluu paljon enemmän sama kun japani ja englanti tai japani ja kiina.
5. Minä opiskelen, ja opiskelin, vuosista 2003 saakka. Silloin minun lukiolla tehtiin suomi kielin kurssi, ja minä heti rakastuin teidän kieli. Suomi on japanilaiselle helppo oppia, ja suomilainen helpolla oppi puhuman japani. Oikeasti meidän kirjoitus edes ei ole yhtän vaikea kuten moni luule. Sen perusasia on nopea oppiman, ja sen kanssa jopa selviytyy Japani kaupunkit ja kylät. Minulta suomi on täysin ihana kieli, ja minä tahton oppia puhuman sitä täydellinen. Kiitos teidän ystävällisyytestä suomalaiset n_____________n

-Yuki Asakawa, Turku
01
American in Japan
American politician was asking a Japanese male politician: When do you have election here.
Japanese: Evely molning! And was laughing happily-
00
Finnish sounds
to me because of the strong R letter. It´s best to stay away from the drunken men who use the word "perkele".
It used to frighten the life out of me when I first came to Finland and heard that word being used so frequently.
To me finnish does not sound like any other language.
00
Haltijakieli
Olen itse suomalainen, mutta englantilainen poikaystavani sanoo, etta suomi kuulostaa haltijakielelta. Eikos se Tolkien kayttanyt suomea,tai sai suomenkielesta vaikutteita kun keksi uutta kielta.
Englanninkieliset ystavat sanovat myos, etta kun puhun nopeasti suomea, saatan kuulostaa vahan vihaiselta.
Poikaystavani opiskelee suomea, mutta etenee aika hitaasti, koska ei viela ole kaynyt yhtaan kurssia tms jossa muut voisivat hanta tukea oppimisessa (mina tietenkin yritan parhaani :) ).
00
alkuperäinen britti kuulostaa joen
amerikan englanti ei, koska siinä kieli koskettaa pikkukieltä ja on rulllalla taaksepäin kääntyneenä, aivan kuin puhujalla olisi kuumaa puuroa suussa.
10
You can try
E.g.:

Milla hillui illalla sillalla fillarilla.

or

Yrjö älä rääkkää tätä räkästä kääkkää!
Ehämmä mitää räkästä kääkkää rääkkääkkää!

or

Ehä mie mittää ku häähä hää!

or

Tuli metsästä Marjatta marjatta - koreilla koreilla koreilla halusi vain!
10
or these heh
-Leikkisä isä käski säkistä käsin leiki säkin käsilläsi läski.

-"Kokko, kokoo koko kokko kokoon" "Koko kokkoko?" "Koko kokko.."

-Kukin munkki tunki kumitunkin kunkin munkin tunkkiin.

-Tekee terää vetää pari erää perää peräperää heti kun herää.

-Vesihiisi sihisi hississä.

xD
00
ttttttttttt
hahahah hitto noi oli parhaat :D
00
Annet03
1)Olen vanäläinen,mut puhun suomeksi vähän
2)Ohh...it suond a bit hard for learning(befor you begin to learn yorself),many duble letters,especially vowels and 'k'.And it isn't too beautiful,like my friends say but not for me.I like it).Well,and there're some words in finnish that mean smth. bad on rissian
3)Jooooo.Se on oikein nepea.Erikoisesti jos kotisuomalainen puhuu
4)Viron
5)Actually rather easy.