hiivaton

leipä

tartteis jättää leivistä hiiva pois mutt milläs sen vois korvata, eikä mielellää sais olla edes maitotuotteita, piimää yms.Kiitos vinkeistä jo etukäteen.Moni tulee tyytyväiseks jos löytyis hyviä reseptejä.

8

5925

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • monityydyttävä

      joten etsi itse.

      • asiallisia

        vastauksia.Jos sinun on vaikeata vastata asiallisesti olisit jättänyt vastaamatta kokonaan.Olen yrittänyt etsiä itse mut löysin yhden...


    • kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

      Kaupasta läytyy paljon hiivattomia ruisleipiä, mutta voi sen itsekin värkätä, tarvinnet leipäjuurta. Ohessa muuama resepti vaaleille leiville (ne on helppoja) sekä juureen tehty ruisleipä.

      Hiivaton leipä
      1 pussi Mielihyvä -perunamuusihiutaleita
      n. 4 dl vettä
      1-2 tl suolaa
      2 munaa
      2 rkl öljyä vehnäjauhoja

      Sekoita kaikki ainekset. Vettä sen verran että se imeytyy hiutaleisiin ja vehnäjauhoja sen verran että taikina pysyy kasassa (kokkareet eivät leviä pellillä)
      Nakkaa taikinamassaa ruokalusikallisittain leivinpaperin päälle
      Sirottele vehnäjauhoja kokkareiden päälle ja taputtele ne pieniksi rieskoiksi. Haarukalla rikiä päälle.
      Uuniin (225-250ºC) 5-10 min.

      -----------

      Ohrarieska (4 kpl)

      2 kkp ohrajauhoja
      2 kkp ruisjauhoja
      1,5 - 2 kkp kylmää vettä
      ripaus suolaa

      tai
      4 kkp ohrajauhoja
      1,5 - 2 kkp kylmää vettä
      ripaus suolaa

      Paista 10 minuuttia 300 asteessa. Taikina ei sitkoudu kuten vehnätaikina, mutta kauliminen on helppoa vaikka taikinan ei antaisikaan levätä. Rieskan nostattaa vesihöyry, joten paistamisen tulee tapahtua mahdollisimman kylmälle taikinalle mahdollisimman kuumassa uunissa tai pannulla.

      --------------------
      Teeleipä 1 (2 leipää)

      4½ dl vehnäjauhoja
      2 tl leivinjauhetta
      ½ tl suolaa
      50 g margariinia tai voita
      2 dl maitoa

      Sekoita kuivat aineet ja lisää pehmeä rasva. Alusta rasva jauhoseoksen joukkoon ja lisää lopuksi maito. Taputtele taikinasta 4 leipää ja jaa ne palasiksi taikinapyörällä. Pistele leivät ja paista niitä 225 asteessa n. 10 minuuttia.

      Teeleipä 2 (2 leipää)

      2 dl graham- tai sämpyläjauhoja
      2 dl vehnäjauhoja
      2 tl leivinjauhetta
      (1 tl sokeria)
      1/2 tl suolaa
      2 dl maitoa
      2-3 rkl öljyä

      Sekoita kuivat aineet kulhossa. Lisää maito ja öljy. Sekoita nopeasti haarukkavatkaimella tasaiseksi, älä vaivaa. Muotoile taikinasta pellille leivinpaperin päälle kaksi pyöreää, 1 cm:n paksuista leipää. Leikkaa leivän pinta taikinapyörällä tai veitsellä neljään lohkoon. Paista 225 asteen lämmössä noin 15 minuuttia.

      Kaurateeleivät (3 leipää)

      2 1/2 dl kaurahiutaleita
      2 1/2 dl vehnäjauhoja
      3 tl leivinjauhetta
      (1 rkl sokeria)
      2 tl suolaa
      1/2 rkl kuminoita
      2 rkl voita
      2 dl maitoa

      Sekoita aineista taikina ja muotoile siitä leivinpaperinpäälle kolme pyöreätä, matalaa leipää. Ristikoi leipä neljään lohkoon ja ripottele leipien päälle kumioita. Paista 225 asteessa kullanruskeiksi. Tarjoa lämpiminä.
      -------------------
      Naan-leipä

      500 g vehnäjauhoja
      1 tl leivinjauhetta
      ½ tl soodaa
      1 tl suolaa
      1 kpl kananmuna
      1 rkl voita tai gheetä (kirkastettua voita)
      1,25 dl jogurttia
      2,5 dl maitoa

      Siivilöi kulhoon vehnäjauhot, leivinjauhe, sooda ja suola. Lisää vatkattu muna, sulatettu voi ja jogurtti sekä vähitellen maito, kunnes muodostuu pehmeä taikina. Peitä kulho kostealla liinalla ja anna vetäytyä lämpimässä noin 2 tuntia.
      Kuumenna uuni 200 asteeseen. Vaivaa taikinaa hyvin jauhoitetulla alustalla 2-3 minuuttia. Jaa taikina 8 osaan ja kauli osat noin 15 sentin pituisiksi soikioiksi. Sivele soikiot vedellä ja pane ne kostea puoli alaspäin voidellulle uunipannulle. Voitele sulatetulla voilla ja paista 8-10 minuuttia kunnes naan-leivät ovat kullanruskeita.

      Hiivaton leipä

      1 pussi perunamuusihiutaleita
      n. 4 dl vettä
      1-2 tl suolaa
      2 munaa
      2 rkl öljyä vehnäjauhoja

      Sekoita kaikki ainekset. Lisää vettä sen verran, että se imeytyy hiutaleisiin. Sekoita taikinaan vehnäjauhoja niin, että taikina pysyy kasassa. Nostele taikinasta ruokalusikalla leivinpaperin päälle nokareita. Sirottele vehnäjauhoja leipästen päälle ja taputtele ne pieniksi rieskoiksi. Pistele rieskat haarukalla. Paista 225 asteisessa uunissa n. 8 minuuttia.

      Pannuleipä

      3 litraa venhäjauhoa
      5 rkl leivinjauhetta
      2 tl suolaa
      1 tl soodaa
      ½ litraa kirnupiimää
      n. 2,5 dl öljyä

      Sekoita jauhot, leivinjauhe, suola ja sooda keskenään isossa kulhossa. Tee kuoppa keskelle, johon kaadat kirnupiimän ja öljyn.

      Sekoita haarukalla kuiva-aine hitaasti mukaan. Kun koko taikina on kostea, nosta se leivinpöydälle ja vaivaa se sileäksi ja joustavaksi.

      Leivo taikina palloksi ja taputtele 1,5 - 2 sentin paksuiseksi levyksi. Leikkaa halkaisijaltaan noin viisisenttisellä pyöreällä muotilla leipiä.

      Aseta leivät voidellulle pellille, sudi öljyä päälle ja paista 200-asteisessa uunissa noin 30 minuuttia.
      --------------------

      ruisleipä ja JUURENKIN ohje:
      http://www.kotikokki.net/reseptit/nayta/1919/Ruisleipä
      -------------


      Juureen tehty ruisleipä:

      Ainekset

      Juuri:

      5 dl
      vettä

      4-5 dl
      ruisjauhoja


      Leipä:

      n. 750 g
      hapatettua juurta

      2,5 dl
      vettä

      1 rkl
      suolaa

      20 g
      hiivaa

      7,5 dl
      ruisjauhoja

      1,5 dl
      hiivaleipäjauhoja

      Juuri:
      Kiehauta vesi ja jäähdytä n. 30 asteiseksi. Sekoita siihen jauhot. Laita kulho huoneenlämpöiseen vedottomaan paikkaan (sauna sopii hyvin) 1-2 vuorokaudeksi liinalla peitettynä.

      Leipä:
      Liota hiiva kädenlämpöiseen veteen ja yhdistä neste juureen. Lisää suola ja jauhot kokoajan taikinaa vaivaten. Taikina saa jäädä hieman tarttuvaksi. Ripottele taikinan pinnalla jauhoja ja anna sen levätä 40 minuuttia liinan alla. Leivo ruislimpuiksi ja paista 200 asteessa noin yksi tunti.. Kun rystysellä kopauttaa valmiin limpun pohjaa, kuuluu kumea kopsahdus.
      --------------------------

      • hiivaton

        leipäohjeista.Huomenna varmasti kokeilen.Voihan maidon korvata vaikka vedellä ja perunamuusihiutaleet jauheella vai voiko???


      • kkkkkkkkkkkk
        hiivaton kirjoitti:

        leipäohjeista.Huomenna varmasti kokeilen.Voihan maidon korvata vaikka vedellä ja perunamuusihiutaleet jauheella vai voiko???

        veden voi korvata maidolla, piimällä, kaljalla (pilsneri)kurrilla ja melkein millä vaan nesteelle - mielikuvituksen mukaan vaikka mehulla.

        perunahiutaleiden korvaaminen ei ainaskaan onnistu PERUNAJAUHOLLA, mutta muusijauheilla saattaa onnistua. Itse en muusijauhetta ole koskaan käyttänyt - en siis sen ominaisuuksia tunne.

        Kokeillahan kantsuu - leivän leipominen ei ole kallista.


    • leivinjauhe

      Leivinjauhetta voi myös leipätaikinassa käyttää. Nesteenä käytän useimmiten vettä, ei se maitoa tms. vaadi, maunkaan puolesta. Veteen leivottu leipä on maultaan myös tuoreempaa parin päivän päästä. Leipään saa makua mukavasti esim. ruisleseillä ja vehnärouheella. Kun osan valkoisista vehnäjauhoista korvaa hiivaleipäjauhoilla, tulee mausta täyteläisempi. Voinmakuinen rypsiöljy antaa oman säväyksensä.
      http://www.mildola.fi/FIN/product/retail/
      En kyllä ymmärrä tuota hiivattomuushakuisuutta, kun taikinan kohoessa hiiva palaa pois ja paistettaessa kuolee. Leipomassani leivässä ei maistu hiiva. Käytän kuivahiivaa (Lidl), 7 g:n pussi puolen litran taikinaan. Aiemmin käytin tuorehiivaa, josta helposti jäi leipään hiivan makua. Kuivahiivan lisäksi saatan leivinjauhetta lisäksi taikinaan hieman laittaa. Se edesauttaa kohoamista vielä enemmän ja kuoresta tulee rapea. Liikaa ei pidä laittaa, kun muuten maistuu leivinjauheelta valmis leipä.

      • pikkis

        No tässä on ainakin yksi ohje johon ei käytetä kaupan hiivaa vaan niin sanottua villihiivaa eli vaalea vehnäjuurta. Ohje ei ole niin vaikea ja työläs kuin miltä se aluksi vaikuttaa, tosin jos tänään aloitat sinulla on tuoretta leipää viikon päästä. Ja voin sanoa rehellisesti enkä pelkästään omalla suullani vaan myös muiden suulla, että tämä leipä pesee mennentullen kaupan leivät - ei lisäaineita ei mitään ihmeellistä, ainoastaan oikea menetelmä tehdä leipää niinkuin sitä on joskus ennen tehty - silloin kuin vielä oli aikaa nostattaa leipiä. Huomio että tarkat määrät ovat erittäin oleellisia leivontaohjeissa. Ja älä anna periksi jos ensimmäisellä kerralla ei onnistu. Ja yksi huomioitava asia on se että kuinka tuoreita sinun jauhosi ovat. Jaouhoissa on suuria eroja sen suhteen kuinka paljon ne tarvitsevat nestettä.
        niin siis tuolta löytyy ohje htto://www.pikkis.fi/?reseptit


      • pikkis
        pikkis kirjoitti:

        No tässä on ainakin yksi ohje johon ei käytetä kaupan hiivaa vaan niin sanottua villihiivaa eli vaalea vehnäjuurta. Ohje ei ole niin vaikea ja työläs kuin miltä se aluksi vaikuttaa, tosin jos tänään aloitat sinulla on tuoretta leipää viikon päästä. Ja voin sanoa rehellisesti enkä pelkästään omalla suullani vaan myös muiden suulla, että tämä leipä pesee mennentullen kaupan leivät - ei lisäaineita ei mitään ihmeellistä, ainoastaan oikea menetelmä tehdä leipää niinkuin sitä on joskus ennen tehty - silloin kuin vielä oli aikaa nostattaa leipiä. Huomio että tarkat määrät ovat erittäin oleellisia leivontaohjeissa. Ja älä anna periksi jos ensimmäisellä kerralla ei onnistu. Ja yksi huomioitava asia on se että kuinka tuoreita sinun jauhosi ovat. Jaouhoissa on suuria eroja sen suhteen kuinka paljon ne tarvitsevat nestettä.
        niin siis tuolta löytyy ohje htto://www.pikkis.fi/?reseptit

        niin siis http://www.pikkis.fi/?reseptit


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      312
      6088
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3596
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      146
      2780
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      224
      2151
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      100
      1718
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      66
      1160
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      81
      1045
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      142
      947
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      10
      918
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      11
      874
    Aihe