Normaalisti ostetaan poikaystävän kanssa ruuat k-supermarketista ja lähisiwasta täydennellään maitoa ym. No yleensä se viikon ruokasatsi eli noin yksi kauppakassillinen maksaa n. 30€ -5.
Käytiin sitten lidlissä rahatilanteen (olemme opiskelijoita) ja tarvittavan tavaramäärän vuoksi, 2 sellasta lidlin isoa kassillista ruokaa 28€! Eli se kauppareissu tuli n. puolet halvemmaksi kuin jos oltaisiin käyty k-kaupassa.
Sen lisäksi lidlin monet tuotteet ovat kotimaisia (niitä lähinnä ostimmekin, epäluulojen vuoksi). Maito on täsmälleen samaa tavaraa kuin valion purkeissa, katsokaa vaikka valmistaja (Milbona). Liha mitä ostettiin oli kans kotimaista samoin kuin perunat, kurkku ja tomaatit. Levite oli samaa mitä aina käytämme, makaronit, margariini ja leivät oli samaa mitä myydään kaikissa kaupoissa, juustokin oli arlaa. Ne ainoat mitä muistelisin että löytyy vain lidlistä ja mitä ostimme oli vehnäjauhot, kuivahiiva, eineshampurilaiset ja hampurilaisdressinki.
Käytiin sitten lidlissä rahatilanteen (olemme opiskelijoita) ja tarvittavan tavaramäärän vuoksi, 2 sellasta lidlin isoa kassillista ruokaa 28€! Eli se kauppareissu tuli n. puolet halvemmaksi kuin jos oltaisiin käyty k-kaupassa.
Sen lisäksi lidlin monet tuotteet ovat kotimaisia (niitä lähinnä ostimmekin, epäluulojen vuoksi). Maito on täsmälleen samaa tavaraa kuin valion purkeissa, katsokaa vaikka valmistaja (Milbona). Liha mitä ostettiin oli kans kotimaista samoin kuin perunat, kurkku ja tomaatit. Levite oli samaa mitä aina käytämme, makaronit, margariini ja leivät oli samaa mitä myydään kaikissa kaupoissa, juustokin oli arlaa. Ne ainoat mitä muistelisin että löytyy vain lidlistä ja mitä ostimme oli vehnäjauhot, kuivahiiva, eineshampurilaiset ja hampurilaisdressinki.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Käyppä kantamassa kortesi kekoon ja auta muitakin opiskelijoita löytämään edullisin kauppias alueeltasi. Laitetaan kauppiaat välillä kilpailemaan
aidosti keskenään ;-)
Päivitä ne "litukan" hinnat tuonne niin kaikki hyötyvät.Samoin tietysti ne kiskurikauppiaat, jotka ryöstävät opiskelijan kukkaron tyhjäksi.
Ruokakori netissä osoitteessa:
http://kauppakori.plaza.fi/
että on joku vaihtoehto, jolla voi ottaa kantaa ja saada ruokaa edullisemmin, vaikka ei ruokaostoksilla sen ihmeemmin kantaa haluaisikaan ottaa.
Jollain lailla olisi kuitenkin ruoanhiinnannousu saatava kuriin.
Suomessa ei ole kilpailua kahdelle suurelle hallitsevalle ketjulle, ne voivat itse määrätä hinnat.
Lidl on hyvä tulokas sekoittamaan pakkaa, toivottavasti jotkut muutkin ulkomaiset ketjut jaksaisivat vääntää kättä saadakseen markkinaraon Suomeen, se koituisi kuluttajan hyväksi laadussa ja hinnassa !
jogurtit, vihannekset, broileri ja moni moni muu elintarvike ja paljon halvempaa kuin esimerkiski K-kaupassa (joka on kallein ja huonoin valikoimiltaan, oma henk.koht. mielipide) jopa kaljaa saa kaksi tölkkiä yhden hinnalla limsoja 3.
Joka päivä tulee huomattavasti säästöä, kun käy Lidlissä.
Liidelistä raaskii ostaa riittävästi hedelmiä ja vihanneksiakin kun ne maksaa vaan puolet siitä mitä Koossa tai Ässässä.
Lidlissä maksaa suomalaiset merkkituotteet saman verran kuin muuallakin, mutta heidän omilla merkeillään on edullinen hinta. Jos kerran "Ne ainoat mitä muistelisin että löytyy vain lidlistä ja mitä ostimme oli vehnäjauhot, kuivahiiva, eineshampurilaiset ja hampurilaisdressinki." olivat edullisempia, niin noilla tuotteilla et saa merkittävää hinta eroa kokonais määrään. Taidat olla vain Lidlin Trolli mainos manipuloija, joka lobbaa netissä halvalla mollaamalla muita. Ei mene läpi! Alhaista touhua on yrittää esitttää jotain muka "opiskelijaa", koska ei me kanssa ihmiset olla niin tyhmiä, ettemmekö osaisi itse katsoa, mikä maksaa missäkin ja minkä verran. Lidl on tunnettu opiskelija rakkaudestaan (palkkaa töihin harjoittelija palkalla määräajaksi, että ei tarvitse maksaa ikälisiä opiskelijoille, jotka ei muutenkaan ole vielä perillä oikeuksistaan). sieg heil ja Aatulle keskisormi ylös!
Halpatuotteet ovat pitkälti samoissa maissa valmistettuja kuin Lidlinkin, eli puolassa, saksassa
ja portugalissa ym. edullisemman hintatason maissa kuinsuomessa. Omistajat Lidlissä ovat toki saksalaisia,mutta tulivatpa kuitenkin kilpailemaan suomalaiskartelleja vastaan. Tervetuloa myös Alde ja muut!
Tervetuloa Suomeen kaikki vaan mitä ketjuja on maailmassa !
Nyt puhut täyttä potaskaa.
Olen ollut Lidlillä ja K- ja S-ketjuilla töissä. Näistä kaikista paras työnantaja on ollut Lidl, josta heti tarjottiin täyttä työviikkoa ja sai todella vapaasti valita työpäivänsä, sekä joustettiin, jos oli pakottava tarve kesken työviikon sumplia työvuoroja uudelleen. Myös palkkaa Lidl maksaa enemmän kuin velvoittaa TES. Ei ole Lidliä työnantajana haukkumista. K- ja S-marketeissa taas tarjottiin osa-aikaista työtä ja erittäin epäjoustavia työaikoja. Jos taas kauppaan töihin menisin, niin vain Lidliin.
"se kauppareissu tuli n. puolet halvemmaksi kuin jos oltaisiin käyty k-kaupassa. "
eritellä tuon ruokakassisi sisältöä ja kertoa kunkin tuotteen hinnan?
Samalla voisit kertoa, mitä ne siellä K-kaupassasi maksavat!
Lukemattomia kertoja Lidlissä käyneenä - viimeksi eilen - en pysty ottamaan todesta väitettäsi, että sieltä saa puolella siitä hinnasta kuin K-kaupasta (niistäkin minulla on kokemuksia pikkukaupoista cittareihin).
K-kaupasta ?
Ei ketään.
edes sinun "mielipiteesi"?
Ei ketään!
se koira älähtää, johon kalikka kalahtaa!
"Sen lisäksi lidlin monet tuotteet ovat kotimaisia (niitä lähinnä ostimmekin, epäluulojen vuoksi)"
Tuli kyllä ihmetyksen hymy suupieleen kun tuon luin. Siis mitähän epäluuloja ruokakaupassa käyntiin oikein liittyy?
Olisikko kenties outo merkki, jonka maku saattaa olla vaikka kumikengän pohja? :D
vai niin
saimme viimereissulla 35 eurolla kaksi paperikassia (on muuten sit isommat kuin S tai K-ryhmän paperikassit) kunnon ruokaa kotiin.Hyvä ettei sangat hajonnu.mitään eineksiä emme syö vaan ostamme aina kunnollista ruokaa. 95% ostetuista tuotteista kotimaisia,mutta löytyy lidlistä niitä saksalaisia helmiäkin.
paras kauppa,en missään nimessä asioi S tai K ryhmän riistokaupoissa enään
Eilen Lidlissä ja rahaa meni 38 euroa ja risat. Pullopalautuksista tosin tuli vaille kaksi euroa, mutta reilusti alle 40 euron pärjättiin ja ostimme:
-Jättipaketti 900g nakkeja (-20%)
-Uunilenkki (-20%)
-Perunoita 1,5kg
-Maitoa 7 litraa (3 rasvaton,3kevyt,1täys)
-Kanankoipia 2pkt (toinen -20%)
-Juustoa 1kg
-Kotimainen kurkku ja tomaatti 800g
-Broilerin fileepihvi 1pkt
-Naudan jauhelihaa 1pkt
-Kermaa 3pkt (-20%)
-Kananmunia
-Reissumies pieni paketti
-Bnaania n.800g
-Kotimainen meetwursti
-Tonnikalaa 3tlk
-Vehnäjauhoja 2kg
Huh mitä tarjouksia tästä päivästä alkaen taas!Nyt menee 50-100€ rahaa ja täytän pakastimen tarjouksilla!
VAIN LA edut on tällä kertaa hyviä: salamitanko ostettava ja kanankoivet.
Paistopisteessä myytävät leivät on lähes ilmaisia!Jättikokoiset leivät 1,29euroa ja tummat leivätkin halpoja.HUHHUIJAA liiteriin,mä kaipaan niin,taas uudelleen...
lähden liiteriin.
Tänään on Liiteripäivä!
Kyllä on halpa kauppa.Kolme kassia ruokaa ja rahaa meni hävyttömän vähän:
perunaa 1kg
kotimaista tomaattia 370g
kotimaista kurkkua 352g
jääsalaattia kaksi ruukkua
tosi murea palvikinkku
kevytmaito x 2
täysmaito x 1
rasvaton maito x 2
pekonipaketti x 2
ingman voi
raejuusto
edamjuusto 750g
kuohukerma
fetajuusto
iso tuubi sinappia
kananmunia
oivariinia
mannasuurimot
reissumies
paistijauheliha 400g x 2
naudanjauheliha 400g x 1
paperikassi
henkselikassi x 2
Rahaa kului 38,7e.Pistäkääpä paremmaksi S-ryhmän kaupoissa tai K-ryhmän riistokaupoissa!!
Meillä samoja kokemuksia: 30-40 euroa menee ja ruokaa tulee järjettömän paljon. Melkeinpä kaikki kotimaista ja ihan kunnon ruokaa eli ei mitään eineksiä. Meillä kokataan kotiruokaa seitsemän päivää viikossa, alusta asti itse. Lidl on edullisin kauppa mitä tiedän.
huomenna on jälleen lidl päivä! tarjoukset kärryyn ja menoksi.kasvikset ja hedelmät hävyttömän halpaa ja usein lihatuotteet -20%.leipä lähes aina -50% kun menee myöhään illalla.
Tänään lidliin.Kyllä on halpaa.Kotimaisia kasviksia,juureksia ja hedelmiä (usein tuontikamaa) saa hävyttömän halpaan hintaan.