Syötävää savea etsimässä

Kroppa kaipaa savea

Olen vuosikaudet etsinyt tuotetta, joka olisi mahdollisimman puhdasta savea syötäväksi. Joko sellaisenaan tai muussa muodossa.

4

3597

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Schindelen

      vulkaaninen kivijauhe sinun tarkoituksiisi. Sitä saa luontaistuotekaupasta.

    • savisakkilainen

      Savi

      Käytännössä kaikki eläimet luonnossa syövät savea. Myös esi-isämme söivät runsaasti savea. Tuohon aikaan oli usein syötävä myös myrkyllisiä kasvaja, jotta esi-isämme saisivat edes jotain ruokaa, mutta he osasivat myös sitoa kasveissa esiintyviä myrkkyjä kehossamme syömällä samalla savea. 1 teelusikallinen savea kattaa pinta-alaltaan tenniskentän kokoisen alueen. Savea käytetäänkin yleensä erittäin pieniä määriä (1/4-1/2 tl). Laadukasta savea voi tilata esimerkiksi täältä. Myös Ruohonjuuri-myymälöihin tuli hetki sitten myyntiin vihreää savea!

      1) Bentoniittisavi
      2) Vihreä savi
      3) Vielä yllä mainittuja savityyppejä voimakkaampaa on zeoliittisavi, jota mm. suihkutettiin Tsernobilin päälle ydinonnettomuuden jälkeen, koska tällä savella on kyky sitoa radioaktiivisia aineita itseensä (parhaat valmistajat: HealthForce, Natural Cellural Defence (NCD, nestemäinen muoto).



      http://www.tekniikkatalous.fi/tk/tiede/miksi ihmiset syovat hiekkaa ja savea se todennakoisesti suojaa loistaudeilta ja bakteereilta/a637505

      http://www.e-coach.fi/index.php?name=Content&nodeIDX=355
      http://en.wikipedia.org/wiki/Geophagy papukaijat syö savea

      http://vihreahenkays.blogspot.com/2010/07/savea.html
      http://www.edeninpuutarha.fi/

      Viimeisin tiedelehti

      • E558

        Onpa kallista. Älä tilaa!

        Bentoniitin kilohinta on pienissä pakkauksissa Suomessakin aina alle kolme euroa. Jos ostaa 50 kilon säkin, niin hinta putoaa puoleen. Löytyy puhtaana keramiikkatarvikkeita myyvistä firmoista.

        Jos rehellisiä ollaan, niin bentoniitti ei sido itseensä radioaktiivisia aineita. Se sitoo vettä, joka taas estää vettä pääsemästi kiinni ydinjätekapseleihin ja jos säiliöt alkavat vuotaa, niin bentoniitti hidastaa saastuneen veden virtaa ulospäin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen

      Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o
      Maailman menoa
      406
      4920
    2. Olen Päivi Räsäsen puolella

      En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit
      Maailman menoa
      495
      3134
    3. Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen

      Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin
      Maailman menoa
      129
      2641
    4. Nuhteettomia edustajia

      Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no
      Politiikka
      244
      2605
    5. Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.

      Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.
      Maailman menoa
      195
      2583
    6. "Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."

      Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –
      Maailman menoa
      84
      1714
    7. Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...

      ...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a
      Maailman menoa
      624
      1618
    8. Huumeliika mellastaa Suomussalmella

      Varastanut S-marketissa, jopa kolme kertaa päivässä. Päätekijä pitänyt kuumeorjanaan naistaan useita vuosia. Mies potki
      Suomussalmi
      16
      1444
    9. Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus

      Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii
      Luterilaisuus
      479
      1375
    10. Ihana sinä (m)

      Oispa kiva nähdä sua. Uskomatonta, miten paljon sä pyörit mun ajatuksissa. Oonkohan mä sun mielessä? Haluaisitko nähdä v
      Ikävä
      46
      1161
    Aihe