niin, mitähän teillä näyttää moottorin lämpömittari -15C´ pakkasella matka-ajossa?
kuuluuko viisarin olla aivan alarajalla?
CIVIC 1.4 LSi -95-> KONEEN KÄYNTILÄMPÖ
8
1870
Vastaukset
- -99 1.4is
Mulla ainakin neljä vuotta tuoreemmassa nousee siihen keskelle oli pakkasta vaikka -28C. Vanhemmissa (nyt kolmas Honda) teki samaa kun kirjoittelet. Uutta termaria paikalleen, sitä vailla.
- Masap
Ihan normaalia on. Mulla on -95 sivikki ja pakkasella lämmöt ei paljoa mittarin alarajalta nouse.
Alkuun ihmettelin tätä ja kerran lompsin tarvikeliikkeeseen hakemaan uutta termostaattia. Onneksi myyjä oli "alan" miehiä ja sanoi, että älä hyvä mies ainakaan lämpimämpää termaria siihen laita -> menee kannentiiviste rikki! Samaan hengen vetoon myyjä totesi, että nykyinenkin termostaatti on varmasti ihan kunnossa -> lämmöt ei vaan sivikissä nouse tai nouseehan ne, mutta ei välity lämpömittariin asti... tai jotain vastaavaa. Kenties lämmöt mitataan sellaisesta kohdasta joka jäähtyy nopeasti.
78 astetta on -95 sivikin käyntilämpö.- -99 1.4is
Perkele eivät ole merkkiliikkeessä huoltomiehet huomanneet. Hyvä kun kerroit, otan puheeksi, että vikaa on mun autossa! 90.000km mittarissa, on se nyt palanut se pahvi, voi perkeleeenperkele!
- Torsti
-99 1.4is kirjoitti:
Perkele eivät ole merkkiliikkeessä huoltomiehet huomanneet. Hyvä kun kerroit, otan puheeksi, että vikaa on mun autossa! 90.000km mittarissa, on se nyt palanut se pahvi, voi perkeleeenperkele!
Ei varmaankaan ole palanut. Jos auto toimii normisti, nesteet on tallessa (öljy,jäähdytys) ja autoon tulee sisälle lämpöä muutaman kilometrin ajon jälkeen. Niin ei pitäisi olla hätää.
Minulla on jo toinen Honda menossa ja ne on ollut kylmiä autoja, tai ainakin saa ajaa pitkäät ennenkuin saa lämpöä mökkiin..
- karvakintas
Yritin aiemin kysellä samasta viasta hondassa mutta joku älypää kehui sen heti provoksi.Itsellä -95 civic ja lämpömittarin mukaan lämmöt ei nouse kuin alle puoleen mittarin näyttämästä.Termari vaihdettu ja syyläri kokonaan peitetty,silti auto on kylmä.Joku muistaakseni joskus puhui että ottaa raitisilmasuodatin pois,liekkö auttaa ko vaivaan?
- Jussi
Ekaksikin, tuollaista 1.4 iLs:ää ei pitäisi olla olemassakaan, vain 1.4 iS:ää löytyy Hondalta. Tosin, korjaat varmasti tämän toteamuksen, jos tiedät olevasi oikeassa:-) Ja tämä kaikki ihan asiallisesti. Toiseksi, itselläni on -96 Civic, ja lämmöt nousee aina "normaaliin" eli puoleen väliin mittaria. On sama onko pakkasta -30c tai -5c, lämmöt on aina kohillaan. En tiedä onko vaikutusta sillä, että onko auto japanilainen vai brittiläinen?
- Civic -98 omistaja
Itselläni oli sama ongelma talvela... Vaihdoin uuden termostaatin nii johan alkoi lämpöä pukkaamaan ja lämpömittari näyttti normaalia eli vähän alle puolta... :)
- civi
Kyllä ainakin japanissa valmistetussa civicissä lämpö nousee puoleenväliin ja vielä suhteellisen nopeasti, oli pakkasta tai ei. Tietysti jos ei ole mikään osa ole viallinen, yleensä termari voi jumittua, hajota. Taikka huonoimmassa tapauksessa kannen tiiviste, Pitää muistaa seurata neste tasoa joskus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k1544045On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole412460Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742437Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732342Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.512102Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl221826Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma801653- 801610
Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?811207Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?641134