Näin tänään lehdesää nimen Nooke, kyselin tuossa aikaisemmin Nanna Pauliinan veljelle nimeä ja tällä hetkellä Nuutti Kasperi on yksi ylitse muiden, kuitenkin ajattelimme olisiko Nooke Kasperi kiva nimi? Kuulostaa erikoiselta mutta kivalta!
Sitten vielä muutama nimi jotka bongasin juuri nimensä saaneiden listalta: Jerry Arwo Patrick Iso-Jussila ja Oskari Kalle Basilius Puusa, mielestäni oikein kunnon nimihirviöitä(ei siis että nimissä olisi vikaa niitä on vaan liian paljon ja tyhmästi sekaisin).
Nooke
25
1549
Vastaukset
- tarja
Nuutti...
- -n-
Nuutti Kasperi paljon parempi!
- mie
tuo Nooke kuulostaa kivalta! Ja se on harvinainen nimi!
- Vaisnava
Nookesta ei oikein ota selvää, onko se tytön- vai pojannimi ja miten se pitäisi lausua. Tulee mieleeni Brooke, pitäisikö se suomessa lausua niin kuin kirjoitetaan vaiko Bruuk.
Nuutti Kasperia äänestän siis minäkin :) - Welin
tuo Nooke kuulostaa huonolta. Jos kysyisin tuon nimiseltä henkilöltä, että mikä on nimesi ja henkilö vastaisi, että Nooke, niin ensimmäisenä tulisi mieleen, että se sanoi "no okei" ilman tuota i:tä.
- adela
Nooke ehdottomasti, ennemmin kuin Nuutti, joka on mielestäni ruma nimi.
Nooke on hauskan erikonen, tosin jos saisin päättää laittaisin Nooan nimeksi. - -tk-
NUUTTI KASPERI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! =)
- Niin
Hei!
Olemme miettineet nimeä kovasti ja päätyneet nimeen Nooa Nuutti Kasperi, mieheni halusi ehdottomasti Nooan ja minä Nuutin, Kasperi on suvusta tuleva nimi! Poikamme kutsumanimeksi tulee Nuutti! kiitos kaikille vastanneille!- muzzi
Suomen ensimmäinen Nooke ristittiin vuonna 1975. Nimi löytyi yhdestä Kalle Päätalon kirjasta, mutta kirjailija ei tiennyt nimen syntyperää. Arveli sen ehkä olevan kutsumanimi Eenokista.
- Ankka
Täällä vieressäni maailman ihanin mieheni Nooke....Kastettu muutama vuosi ensimmäisen Nooken jälkeen ;) Hänen suvustaan löytyy myös Enok. Ja loistavasti on mies nimellään pärjännyt. Ja ihan hyvät huvit siitä saa kun ihan "jännityksellä" odottaa miten ihmiset nimen lausuu =)
- Anonyymi
Jerry Arwo Patrick Iso-Jussila täällä terve. Kiitos tästä kehusta, olet perseestä
- Anonyymi
Hyi mikä hirviö! Oletko koskaan harkinnut nimen vaihtoa!?!! Itse ainakin vaihtaisin nimeni jos oma nimeni olisi tuollainen nimihirviö!!!
Lähpimin terveisin Willehart Komposti Koivu-Leppä - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyi mikä hirviö! Oletko koskaan harkinnut nimen vaihtoa!?!! Itse ainakin vaihtaisin nimeni jos oma nimeni olisi tuollainen nimihirviö!!!
Lähpimin terveisin Willehart Komposti Koivu-LeppäKuule Henri. Revi reikää:)
Rakkain terveisin Jerry Arwo Patrick Iso-Jussila - Anonyymi
Kenestä henristä sinä puhut?!? SINULLE MINÄ OLEN HERRA WILLEHART III. Henri kyllä kuulostaa aivan mahtavalta nimeltä!! Sinuna kävelisin suoraan maistraatin puheille ja vaihtaisin nimekseni jonkun majesteettisen nimen kuten timotei tai hokkus pokkus.
Jällen ystävällisin terveisin Willehart Komposti Koivu-Leppä III - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kenestä henristä sinä puhut?!? SINULLE MINÄ OLEN HERRA WILLEHART III. Henri kyllä kuulostaa aivan mahtavalta nimeltä!! Sinuna kävelisin suoraan maistraatin puheille ja vaihtaisin nimekseni jonkun majesteettisen nimen kuten timotei tai hokkus pokkus.
Jällen ystävällisin terveisin Willehart Komposti Koivu-Leppä IIIOlepas hiljaa
- Anonyymi
Kuulkaas nyt pikkupaskat. Mielestäni inkivääricola on aivan täyttä paskaa
- Anonyymi
Nyt mielestä oli aivan järjetön ja niin epärelevantti komentti kuin olla ja voi!! Käymme jerry arwo patrikin kanssa asiallista keskustelua hänen nimihirviöstä ja sinä tuo esille jokun inkivääricolan. Voisitko pysyä aiheessa ja kekittyä tähän jerryn nimihirviöön! (On muuten pahin hirviö minkä olen koskaan nähnyt)
Terveisin pahin painajaisesi Willehart Komposti Koivu-Leppä III
- Anonyymi
Mitä se henri täällä. Ei ole oikein haukkua toisia. Patrick ruaa on pikku bossi ja jos joku on saanut nimensä hänen mukaan niin häntä pitäisi palvoa.
- Anonyymi
Paterik rayray oli kyllä melko hyvä tikanheiton puollustaja pakko myöntää!!
Terveisin Willehart Komposti Koivu-Leppä III - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paterik rayray oli kyllä melko hyvä tikanheiton puollustaja pakko myöntää!!
Terveisin Willehart Komposti Koivu-Leppä IIIEttäs kehtaat haukkua ylijumala rauta. Jos voin palata tuohon nimihirviöön niin voisin sanoa että kyseinen hirviö voisi vaihtaa nimensä Edwiniksi. Siinä on ytimekäs nimi. Daniel on kans hyvä vaihtoehto
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ettäs kehtaat haukkua ylijumala rauta. Jos voin palata tuohon nimihirviöön niin voisin sanoa että kyseinen hirviö voisi vaihtaa nimensä Edwiniksi. Siinä on ytimekäs nimi. Daniel on kans hyvä vaihtoehto
Edwin kyllä kuulostaa harvinaisen seksikkäältä nimeltä🤭 Kyllä ehdotan herra nimihirviötä muutamaan nimensä Edwin Jack Pikku-Pussilaksi. Siinä vasta olisikin majesteettinen nimi.
Pakko kuitenkin vielä palata tähän rayray keskusteluun sillä onhan hän aivan käsittämättömän paska. Anteeksi kielen käyttöni mutta mitä hemmmmetttiä miten kukana voi fanittaa häntä. Pitäisi hävetä jos minut olisi nimetty tuollaisen pohjanoteeraus tikanheittajän mukaan.
Lämpimin terveisin
Willehart Komposti Yrjö Constantinus Koivu-Leppä III (hommasin pari majesteettista nimeä lisää)
- Anonyymi
Willehart Komposti Yrjö Constantinus Koivu-Leppä III on aivan majesteetillinen nimi! Kolmonen perässä tuo mukavasti mieleen kolmosoluen. Saisinko nuolla teitä?
- Anonyymi
Mielestäni Hubert Blaine Wolfeschlegelsteinhausenbergerdorff on myös yksi hyvä nimivaihtoehto. Yhtään lyhyempi ja lapsesi nimi kuulostaa lähes idioottimaiselta.
- Anonyymi
Mäen Jaakko?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mäen Jaakko?
tä on kyl kivenpää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole202252Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi772200Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä412079Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma551458- 741376
Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?46903Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?64901Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?
Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat8791- 52763
Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi34760