Jotain lisää hindulaisuudesta

####

Siis oikeasta ei siitä mitä te tän palstan länsimaiset hipit kannatatte, siis ei tästä teidän light versiostanne tästä mihin te olette siitä oikeasta napsineet itsellenne sopivia kohtia. Aikanaan kun Brittien hallinassa oli Intia niin sikäläiset koittivat saada säilytettyä vaimonpolttokäytännön että elävä poltetaan kuolleen miehen kanssa perusteluna oli näin on aina tehty. Britit vastasivat ai että näin on aina tehty teillä no hyvä.Meilläpäin taas on tapana että jos joku polttaa vaimon hänet hirtetään. Lisäksi hindulaisuudessa on temppeliprostituutiota, ja ylemmät kastit kaappaavat alempien kastien lapsia seksiprostituutioon. Olen kuullut kertomuksia nähnyt esitelmän aiheesta.

4

954

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedä minäkään...

      Jostain syystä Suomessa ja muualla poltettiin noitia rovioilla elävältä. Se oli kristitty tapa. Jostain syystä kristityt polttavat noitina pitämiään ihmisiä elävältä Afrikassa vieläkin. Sekin on kristitty tapa. Jostain kumman syystä kristittyjen keskuuteen länsimaissa on pesiintynyt tapa ampua koulutovereitaan hengiltä. Jostain syystä Suomessa kuolee suhteessa enemmän naisia kumppaneidensa murhaamina kuin muualla maailmassa. Onko se vain kristitty tapa. Jostain syystä suomalaiset kristityt miehet juoksee Thaimaassa panemassa huoria ja alaikäisiä. Jostain syystä myös suosituksi huviksi täällä tuntuu tulleen alaikäisten vokottelu Internetin välityksellä. Ei ole montaa päivää, kun siitä tuli viimeksi tuomioita. Mutta sehän on vain kristittyjen tapa. Intiassa sentään vaimonpoltot on loppuneet, joten siitä vaahtoat. Meillä ei hirtetä vaimontappajia, Intiassa kylläkin niin voi käydä. Suomessa siitä tulee vain kevyt vankeusrangaistus, jos sitäkään. Tuo temppelien lapsiprostituutio on taas noita uskonveljiesi kauhistelupropagandajuttuja, joille ei edes sinun kannattaisi antaa paljon painoarvoa. Jossain on varmaan voinut tapahtua, mutta se ei takuulla ole mikään intialainen tai hindulainen yleinen käytäntö. S

      • just jooew

        Miksi rupeat puhumaan heti kristinuskosta jos keskustelun aloittaja on aloittanut keskustelun hindulaisuudesta? Onko tämä keskustelu mielestäsi joku syyttelykilpailu jossa koitetaan esittää mahdollisimman raskauttavia syytteitä kuvitellun vastapuolen ajatusmaailmasta?


      • mikä onkaan
        just jooew kirjoitti:

        Miksi rupeat puhumaan heti kristinuskosta jos keskustelun aloittaja on aloittanut keskustelun hindulaisuudesta? Onko tämä keskustelu mielestäsi joku syyttelykilpailu jossa koitetaan esittää mahdollisimman raskauttavia syytteitä kuvitellun vastapuolen ajatusmaailmasta?

        Nuo aloittajan jutut on vanhaa tuttua hihhulikristittyjen propagandaa hindulaisuudesta. Sillä ei ole mitään tekemistä hindulaisuuskeskustelun kanssa. Se on osa ääriuskonnollisten liikkeiden toisiin uskontoihin liittyvää pelottelupropagandaa. Noita samoja "minä olen nähnyt esitelmän aiheesta" juttuja ilmestyy aina tietyin välein kaikille uskontoa sivuaville keskustelupalstoille.


    • tuomitsee ja ketä

      Ja kukahan mahtoi sinulle esittää tuon dokumentin? Joku hihhuliuskispiiri?

      Kyllä tuollaista on tapahtunut hindulaisuuden parissa, ehkä jossain tapahtuu vieläkin. Kaikkea pahaa tapahtuu myös kristinuskon parissa. Onko se sinusta silloin väärä ja vaarallinen uskonto? Mitä ne on ne viimeaikaiset Kokkolan ja Irlannin tapahtumat kristinuskon parissa? Onko siis koko uskonto vaarallinen ja paha? Sinun logiikallasi on.

      Intiassa on vaimojen poltto roviolla ollut kiellettyä jo kauan. Tottakai sitä voi jossain yksittäisessä tapauksessa vieläkin tapahtua, mutta hyvin hyvin harvinaista se on. Temppeliprostituoitujakin on varmasti ollut. Kyse on vallankäytöstä, ihan samasta mitä tapahtuu kristityittenkin parissa. Yleisesti ottaen hindulaiset ovat hyvin siveellisiä, paljon siveellisempiä ja puhtaampaa elämää viettävät kuin kristittyjen maiden kansalaiset. Sinunkin kannattaisi käydä tutustumassa heihin ja ottaa vähän oppiakin siitä, mitä oikeasti on totetuttaa uskoaan jokapäiväisessä elämässä. Voisit vaikka pelastua. Hindut eivät muuten tuomitse sinuakaan vääräuskoiseksi. Mitenkäs sinä tuomitset ihmisiä? Jos tuomitset ihmisiä, niin mistä sinä olet saanut sellaisen oikeuden? Eikö se ole Jumalan eikä sinun tehtäväsi?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      19
      2146
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      40
      2045
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      18
      1920
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      46
      1357
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      73
      1297
    6. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      863
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      56
      772
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      721
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      32
      678
    10. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      50
      676
    Aihe