Veneen verhot?

veneompelijatar

Veneen verhot on uusimisen tarpeessa. Kaupoissa on kauniita veneaiheisia kankaita. Olen miettinyt kuinka kangas kannattaa laittaa, kuvio ulos- vai sisäänpäin. Sisälle ne olisi kauniit kajuutassa istuville mutta venettä katsotaan myös laiturissa läheltä jolloin nurja puoli on ulos ruma. Yksivärisellä kankaalla asiaa ei tarvitsisi miettiä mutta ne kuviot ovat niin sieviä.
Miten teillä on omassa veneessä?

Kyselee Liisa, veneilijätär.

6

4133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuten himassakin

      Makuasia mutta kyllä kotonakin useimmat laittaa "kuva"puolen sisällepäin, ja niin laitan veneessäkin, sama homma ajankohtainen jos sais aikaiseksi.

    • jos vaikka

      entäpä jos ompelet verhon kaksinkertaiseksi, niin että kuvio puoli on sekä sisällä että ulkona

    • toinen ompelija

      Kuviolliset kankaat on kyllä isoina pintoina kauniita, mutta veneen ikkunat on yleensä kovin pieniä (myös moottoriveneessä)joten eivät enää näytäkkään välttämättä yhtä hienoilta siinä paikallaan.
      Nyt viimeksi uusiessani salongin verhoja päädyin neutraaliin yksiväriseen, molemmin puolin samnlaiseen kankaaseen ja tuosta kuviokansaasta vai koriste pannat jotka sopivat hyvin muun sisustuksen väriin. Toisena vaihtoehtona jos olisin jaksanut olisi voinut askarrella verhoihin ylä- tai alalaitaan bordin.
      Näppärälle ompelialle vaihtoehtoja on paljon, tuo esitetty kaksinkertaisuuskin kuulostaa houkuttelevalta, siinäkin voisi hyvin yhdistää erilaisia kankaita.

      • veneompelijatar

        Lienette kaikki oikeassa. Kangaskaupassa vertailin sitä verhon kokoa ja kuviot ei oikein näytä pienessä verhossa hyvältä. Samoin kun laitoin kaksi kangasta päällekkäin ja auringonvalossa kuviot paistoivat läpi. Kangasmyyjän ehdotuksesta saatankin tehdä seuraavasti. Teen yksiväriset verhot vaikkakin laitan kaksi kangasta päällekkäin. Tikkaan ne yhteen kuten tikkitakki jolloin pimentävä ominaisuuskin lisääntyy. Sisäpuolelle sopivaan kohtaan ompelen sitten jonkun yksittäisen kuvan, majakan tai ankkurin. Kaupasta löytyi kangasta jossa oli aika isoja kuvia ja niistä leikkaan sitten sopivan. Kun nukkuu yön yli niin asiat selviävät, etenkin jos saa hyviä vinkkejä.


      • anico.fi
        veneompelijatar kirjoitti:

        Lienette kaikki oikeassa. Kangaskaupassa vertailin sitä verhon kokoa ja kuviot ei oikein näytä pienessä verhossa hyvältä. Samoin kun laitoin kaksi kangasta päällekkäin ja auringonvalossa kuviot paistoivat läpi. Kangasmyyjän ehdotuksesta saatankin tehdä seuraavasti. Teen yksiväriset verhot vaikkakin laitan kaksi kangasta päällekkäin. Tikkaan ne yhteen kuten tikkitakki jolloin pimentävä ominaisuuskin lisääntyy. Sisäpuolelle sopivaan kohtaan ompelen sitten jonkun yksittäisen kuvan, majakan tai ankkurin. Kaupasta löytyi kangasta jossa oli aika isoja kuvia ja niistä leikkaan sitten sopivan. Kun nukkuu yön yli niin asiat selviävät, etenkin jos saa hyviä vinkkejä.

        Jätä ulkopuolen "vuori" irti sisäpuolen verhosta - yhdistä vain yläreunat esim. verhonauhalla, saat ilmavamman lopputuloksen, eikä kangas ime liikaa kosteutta itsensä. Vältyt homepilkuilta. Minulla on ollut jo yli 10 vuotta valkoiset lakanakangasverhot veneessä, myös yli talven ja ilman ongelmia.


    • Kakspuoleinen

      Meriaiheisia kankaita löytyy myös sellaisia jossa "kuvio" painettu molemmille puolille joten ei tarvitse laittaa kaksinkerroin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      49
      2536
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2529
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2402
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      67
      2200
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1897
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      105
      1749
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      24
      1221
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1054
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1045
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      59
      955
    Aihe