Erimielisyyttä

pojan nimestä.

Nainen haluaisi antaa pojalle jonkinlaisen muotinimen ja ei millään meinaisi antaa minun ehdotukseni mennä läpi. Itse toivoisin pojan nimeksi Ehdon, mutta se ei tunnu käyvän naiselle, vaikka olen sitä hänelle perustellutkin. Eli jos pojan nimeksi tulee Ehdon, niin yritän kaikin voimin ja keinoin saada hänet kouluttautumaan mahdollisimman hyvin. Lopulta pojasta tulee suurkonsernin johtaja jossa on noin 10000-100000 työntekijää. Olisi vaan niin kivaa, kun Ehdon alaisia olisi niin paljon, vaikka alaiset olisivat miten nuhteettomia. Sit ois myös hauskaa, kun istuttais kavereitten kaa terassilla ja huomais jonkun Ehdon työntekijän, niin vinkkais vaan työntekijän suuntaan ja sanois ehdonalainen ja kaikki luulis, et kyseessä on joku rötöstelijä. Naiseni ei ymmärrä huumorintajuani.

4

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehto

      Jos mietitte nimeä vielä ja suomen kielioppiakin. Tuolla logiikalla tapaatte terassilla Ehdonin alaisia. Jos haaveilette Ehdon alaisista, pitäisi pojan nimeksi tulla Ehto. Taitaa vain olla liian erikoinen nimeksi suomen nimiasetusten mukaan? Miten olisi ihan vain vaatimattomasti ja kikkailemattomasti Eino, Ahto, Aatto tms.

      • mietippäs.,.,.,

        Sitä jos kyseessä on kreikankielinen erisnimi, niin aakkoset ei oikein täsmää.


    • anna hyvä mies

      lapselle huumorinimeä. Olisitko itse halunnut kuulla lapsesta saakka tyhmiä vitsejä nimestäsi? En silti itse muotinimeäkään antaisi.. mutta ymmärrettävämpää sellainen on. Jospa valitsisitte yhdessä kokonaan uuden nimen?

    • joo.........

      aika hyvä provo :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      20
      2232
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2173
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      42
      2053
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      51
      1427
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1366
    6. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      893
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      60
      855
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      771
    9. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      52
      743
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      33
      734
    Aihe