AA
A A A
Opastus ja palaute
liity jäseneksi!

 /   /  /  / TypeR 2003-2005
25 Vastausta 587 Lukukertaa

TypeR 2003-2005

Tuon vuotisista typeR:stä olisin halunnut kuulla mielipiteitä, kun auto herättää kiinnostusta.

Ainakin

pystyy kyykyttää tuplasti kalliimpia Bemareita, ja vieläpä helposti. Ainoa miinus koko autossa on se että Bemaristit yrittävät jatkuvasti haastaa ja roikkuvat luukussa kiinni.

Osta

Samaa mieltä. Kaiken maailman haastajaa sitä liimaantuu vähän väliä ympärille urpoilemaan. No, kaasupolkimen painalluksella niistä pääsee eroon.

Itselläni on ollut 3v ajan TypeR ja todella vähillä vioilla on menty. Kytkinpoljin narisee ja käsijarrukahva nousee pikkasen liian ylös. Siinä oikeastaan ainoat viat, mitä autossa on ollut.

Suosittelen. Hintaansa nähden erinomainen peli.

Kytkinpolkimen narinaan CRC

Itsellä edellisen koppamallin Civic ja kytkinpoljin tosiaan alkoi vähn aikaa sitten natisemaan. Ruiskautin pikkasen CRC sinne niveleen tai mikä nyt onkaan ja natinat loppu siihen.

Ei pärjää Hondalla mitenkään

Ei pysty Hondalla kyykyttämään edes halvempia bemareita.....

Ajelen itse noin 8000€:n arvoisella 328i:llä. Vuodelta 1996.
Auto on tukeva, laadukas ja natisematon.

Koskaan ei ole piikkitehoinen ja vähävääntöinen Honda hyppinyt silmille.
328i:ssä on todelliset tehot vähintään 200 heppaa ja vääntöä n. 300Nm
Siihen vielä kuutosen hyrinat päälle verrattuna Hondan nelospärinään ja onnettomaan etuvetoon...

2003...2005 Type R maksaa nettiauton mukaan 13000...20000€
samalla rahaa saa todella tulisen ja vielä hyvässä kunnossa olevan E36 M3:n joka 321 hepan voimalla jättää Hondan kuin seinään. 0-100km/h 5,5 sek

Tässä esimerkkejä 3,2 versiosta:
http://www.nettiauto.com/bmw/m3/?id_vehicle_type=1&pfrom=12000&pto=20000&show_search=1&engineFrom=3.1

Se halvempi kolmelitrainenkin M3 pieksee Civikin mennen tullen ja vielä uudestaan!!

HAH HAH

Juuri tämän takia mainitsin että BMW ottaa turpaan Hondalta kun sinä bemufanaatikko päivystät täällä!! Arvasin että kimpaannut ja heti piti tulla pätemään! HAH HAH HAH HAH HAH!!!!

HAHHHHHAH

Siihenpä loppuivatkin sitten argumenttisi.
BMW - Honda: 6 - 0

HAHHHHHHHHHAH!

Pikemmin

Honda - BMW: 6-0

Ei ole millään 325i tai 328i romuilla mitään jakoa Typerälle, varsinkaan radalla. Menes pemaliteini takaisin sinne gay BMW palstalle.

Hyvä auto.

3 Eri Type- r civicillä yhteensä reilu 100tkm ajaneena voin todeta että todella toimiva auto isoilla kilometreilläkin. Kulutus tehoon nähden todella alhainen. Type- r on tehty kestään toisin kuin m3/ s4 mallit. Helppo itse huoltaa ja varaosatkin ovat sopuhintasia. Viripalikkaakin saa aikalailla hommailtua jolla autosta saa helposti lisäiloa irti.

Mites

vääntöpuoli? Millä tavalla autosta löytyy vääntöä? Kiinnostaa sen takia kun itselläni on nyt 2.0 turbo kone jossa on mukavasti vääntöä.

ei oo vääntöö.

Eihän hondat koskaan ole ollut vääntöautoja. Tämä uusi K- sarjan moottori ( i-vtech ) nyt on jo vähän parempaan suuntaan mennyt mutta kierroskoneitahan noi on. n.6000rmp tulee mukava piikki ja vetoja kyllä löytyy rajottimelle asti.

Et kai

vertaa typerää M3 Bemuun tai S4 Audiin? Typerä kun kuuluu samaan luokkaan kuin vaikka Citroen C4 VTS, eli GT autojen irvikuviin.

ehei

nimessä semmoisiin vertaa. itselläni on astra 2.0 turbo ja nuo 200 heppaa.

kyllä.

Todellakin vertaan tekniikan toimivuuden suhteen isoimmilla kilomerteillä. Nyt en puhunut suoritus kyvystä enkä auton hinnoista vaan yleisestä vian ilmestymisestä TEKNIIKKAAN. Nuo saksan pommit ei tahdo juurikaan kestää yli 150.000tkm ajettuina paitsi mersut jotka onkin sitten ihan eriasia. Aika monet kuitenkin arpoo m3/ s4 / type r akselilla autonostoa mikäli haluaa sitä kestävyyttä.

Osta suosiolla

Täysin kierroskone, vetoalue alkaa yli kuudestatonnista.
Kulutus on auton kokoon verrattuna helvetillinen.
Kaikissa ei ole edes ilmastointia vakiona.
Niin ja se kytkinpolinkin tosiaan narisee.

justii

Kulutus auton kokoon verrattuna helvetillinen. Älä poika puhu paskaa josset mitää asiasta tiedä. Matka- ajossa R syö n.7- 7.5litraa sadalla joka ei todellakaan ole paljon 2.0i autolle :)

Osta suosiolla

Joopa joo alamäkeen ja myötätuuleen kuuttakymppiä.
Kerroppa meille paljonko se kulutus on kaupungissa tai vastaavasti sekalaisessa ajossa jota tälläisen kokoajan ohjattavan auton ajot yleensä ovat, sillä ei tällä kukaan oikeasti matka-ajoa halua ajaa.
Autohan on muuten erinomainen ajaa kun kunnon veto alkaa 6500/rpm, siinä kun vielä ohjailee suoralla tielläkin niin voi sanoa nauttivansa ajamisesta.
Alimmalle vielä tiedoksi että lähelle meni on vaan e46 325.

000000000000000

Kyllä. Sekalaiseen ajoon voi tulla mukaan myös alamäkeen ajoa myötätuulessa nopeuden ollessa 60km/h. Itselläni on viiden tankkauksen keskiarvoina laskettuna kulutus pysyny kolmen vuoden aikaperiodilla välillä 7,4...8,7l/100km.

Kunnon veto alkaa 6500/rpm? Huutele mitä huutelet. Et oo koskaa civiciä ajanu. Ainoastaan hidasta bemaria.

BBBBBBBBBBBMMMMMMMMMMMMWWWWWWWWWWWWWWWWWW

On varmaan ollu tarkat mitat, ei taida olla civikissä ajotietokonetta vai piteletkö ihan ajopäiväkirjaa ja laskeskelet kulutuksen paperille.
Noi kulutukset voi olla matka ajosta tasasella nopeudella noin 80/kmh, kyllä imee kaupunkipyörityksessä paljon enemmän 12/l satkulla voisi olla lähenpänä.
Huutelen vielä lopussa että e46 bemaria ja civikkiä ei tosiaan voi verrata sillä bemu on auto ja honda........ No jaa...

Amiksella ei näköjään

Tyypillisen bemarikuljettajan tapaan sullekin pitää samaa asiaa vääntää rautalangasta uudelleen ja uudelleen. Kyseiset lukemat ovat SEKALAISESTA AJOISTA OTETTUJA VIIDEN TANKKAUKSEN KESKIARVOJA. Lue tuo ajatuksella useampaan kertaan ja sisäistä se, ennenkuin nolaat itsesi uudelleen. Sen jälkeen voit lukea kirjoittamasi viimeisimmän viestisi ja vittuuntua omalle tyhmyydellesi.

Niin, ja kumma juttu, että et pidä Hondaa minään, mutta silti jaksat käydä täällä Honda-palstalla haaveilemassa. No, kovillehan se ottaa Hondan perävaloja katella saksantuliaisessasi pedaali pohjassa.

Ajopäiväkirja & ruutupaperi & taskulaskin

Siinä hondassa ei taida olla vieläkään sitä ajotietokonetta, joten tankkasitko aina samaan merkkiin asti vai suurinpiirtein desi sinne toinen tänne. Tokihan me kaikki luotamme hondamiehen laskutaitoon enemmän kuin ajotietokoneisiin.
Laskeppa sitten samalla kaavalla se kaupunkikulutus, sillä sehän tässä lähinnä kiinnostaa.
Eipä ole vielä sellaista hondaa tullut jonka perävaloja tarvitsisi ruosteettomalla baijerin tuliaisella katsella.
Onhan se civikkikin ihan kiva lelu jos tykkää vinguttaa pikkuista kaupunkiautoa ja ei ole muista tietoakaan.

paskan möivät ja joku

Kyllä ottaa koville bemaripojulla. Ymmärtäähän sen, ku on ostanu skeidan, mikä kuluttaa helkkaristi, muttei silti liiku mihinkään. Honda vaan on molemmilla osa-alueilla parempi.

Ymmärrän toki senkin, että käytät laskemiseen kynää ja paperia, todennäköisesti helmitaulua myös. Eihän amikset sen monimutkaisempia laitteita opi käyttämään. Helmitaulunkin kanssa tekee tiukkaa, siinä kun on niin paljon liikkuvia osia.

Hondamiehet tietävät, miten laskennan voi suorittaa muutenkin, kuin tankkaamalla aina siihen samaan merkkiin (joka sinällään on kummallista penaalimiehen logiikkaa btw), ja vielä helposti. En sitä tässä ala sen enempää selventämään, 5000 merkkiä kun ei riitä saamaan sitä viestiä penaalimiehelle perille.

idiootti

12l satasella? Ööö, olet näköjään ymmärtänyt väärin. Nyt oli tarkoitus puhua Hondan kulutuksesta, eikä sun romubemarin tolkuttomasta kulutuksesta. Toi 12l/100km taitaa olla sun ruosteisen pemarin kulutus 80km/h matka-ajossa alamäkeen ja myötätuulella.

mene sinä e36 316i

Parempi että vetoalue alkaa kuudesta tonnista, ku ettei ala ollenkaan.
ole rohkeasti oma itsesi.. hondamies.. kuluttaa mitä kuluttaa.. jos haluu säästää hae bmw saksasta. saa pari tonnia halvemmalla. ne on muuten loistavia talviautoja. aina bensaa kuluu kun kone kiertää. bmw miehille ottaa koville kun toisilla on pätäkkää tankata. ostakee eco volvo jos polttoainetta haluatte säästellä!
Corolla tsport tuntuu kiihtyvän aikapaljo paremmin kun TypeR ainakin mun mielestä.
 /   /  /  / TypeR 2003-2005

Keskusteluhaku

Laaja haku

Facebookissa suositeltua