Toiminimen kirjanpito

Piuha Pete

Moi, onko hyvin pientä puuhaa (alla 5000EUR/vuosi) tekevän toiminimen kirjapito ihan mahdoton tehdä itse ? Tapahtumia (tuloja & menoja) erittäin vähän per kk.

Yleensä aina suositellaan "ammattilaisten" käyttöä, mutta eikö tuosta voisi selvitä itsekin ?
Voiko joku suositella aiheesta jotain kirjaa tms. jotta voisi lueskella ja miettiä onnistuisiko ?

KIITOS asiallisista vastauksista !

10

30191

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toiminimi

      toiminimessä on kysymys vain tuloista ja menoista ja erotuksesta maksat tuloveron, jos jää plussalle. huomioon pitää ottaa myäs nettovarallisuus = varasto tilikauden lopussa josta menee pääomavero. sitten alv jos liikevaihto ylittää rajat. kyse on siis varsin yksinkertaisesta matematiikasta jonka verottaja hyväksyy itse laskettuna. itse olen tehnyt ja hoitanut kaiken kirjanpidosta veroilmoitukseen noin 10v ja liikevaihtoon noin 100000€ eikä kellään ole ollut humauttamista. kehotan silti perehtymään kirjanpidon aakkosiin ettei tule hankaluuksia.

    • ex-yrittäjä

      Pyöritin muutaman vuoden firmaa jonka liikevaihto yli 100 k€ vuodessa. Hoidin kirjanpidon itse eikä mitään ongelmia tullut.

      Kirjanpidon opiskelu oli kylläkin ikävää puuhaa. Tajusin homman lopullisesti vasta ensimmäistä tilinpäätöstä tehdessäni. Tekemällä oppii.

      • oliko se ensimmäinen tilinp...

        ainakin nimimerkkis perusteella


    • reedetti

      Yksityinen elinkeinonharjoittaja / Kirjanpito 3228
      Ohjeita uudelle yritykselle
      Kaikki liike- tai ammattitoiminnan harjoittajat ovat kirjanpitolain mukaan kirjanpitovelvollisia. Yrityksen verotus perustuu luotettavaan kirjanpitoon. Arvonlisäveroa maksetaan yrityksen myyntitulojen perusteella ja yrityksen tuloveroa kirjanpidon osoittamasta tuloksesta. Verotuksen näkökulmasta katsoen yksi kirjanpidon tehtävistä on yrityksen ja sen omistajan rahavirtojen erillään pitäminen. Veroviranomaisten lisäksi myös muut viranomaiset, esimerkiksi avustusten ja tukien myöntäjät käyttävät kirjanpidon tietoja yritystä koskevien päätöstensä tukena. Tietoja yrityksen tilasta tarvitsevat luonnollisesti myös omistajat itse. Kirjanpidosta huolehtiminen on usein hyvä jättää osaavan kirjanpitäjän tehtäväksi.

      Kirjanpito voi olla joko yhdenkertainen tai kahdenkertainen. Kahdenkertaisessa kirjanpidossa jokainen liiketapahtuma merkitään kahdelle tilille, jolloin tapahtuma merkitään toisen tilin vasemmalle eli debet-puolelle (veloituskirjaus) ja toisen tilin oikealle eli kredit-puolelle (hyvityskirjaus). Kahdenkertaisen kirjauksen tilimerkinnät kertovat toisaalta syyn rahan liikkeeseen ja toisaalta käytetyn rahatilin.


      Ammatinharjoittaja

      Yhdenkertainen kirjanpito, halutessaan kahdenkertainen

      Liikkeenharjoittaja

      Kahdenkertainen kirjanpito

      • eikä vaan selviä

        Itsehän koetan tehdä oman toiminimeni kirjanpidon, mutta olen niin perhanan ulapalla siitä hommasta!

        Olen siis toiminut ainoastaan näin:

        esim. tyyppi ostaa minulta palveluitani, saan homman valmiiksi, ja kirjoitan hänelle vain kuitin / laskun jossa näkyy alv.

        annan hänelle oman kopion, ja itselle oman kopion. Mitään muuta dokumenttia tehdystä työstä minulle ei ole jäänyt, enkä tiedä pitääkö jäädäkkään?

        Toiminimi ei ole ollut kauaa. ja vaivaa vaan niin vitusti että mitenkähän kuseen tässä joudun.

        Mistään en ole mitään veroja edes maksanut :( pitääkö minun ilmoittaa verotoimistoon että nyt olen tienannut vuoden aikana esim. 1000e niin ne lähettää mulle n. 200e laskun sitte? vai mitenkä helvetissä tää homma toimii..? auttakaa!


      • alikamreeri
        eikä vaan selviä kirjoitti:

        Itsehän koetan tehdä oman toiminimeni kirjanpidon, mutta olen niin perhanan ulapalla siitä hommasta!

        Olen siis toiminut ainoastaan näin:

        esim. tyyppi ostaa minulta palveluitani, saan homman valmiiksi, ja kirjoitan hänelle vain kuitin / laskun jossa näkyy alv.

        annan hänelle oman kopion, ja itselle oman kopion. Mitään muuta dokumenttia tehdystä työstä minulle ei ole jäänyt, enkä tiedä pitääkö jäädäkkään?

        Toiminimi ei ole ollut kauaa. ja vaivaa vaan niin vitusti että mitenkähän kuseen tässä joudun.

        Mistään en ole mitään veroja edes maksanut :( pitääkö minun ilmoittaa verotoimistoon että nyt olen tienannut vuoden aikana esim. 1000e niin ne lähettää mulle n. 200e laskun sitte? vai mitenkä helvetissä tää homma toimii..? auttakaa!

        Kaiken takana on verottaja
        (LAINAUS www.vero.fi).
        Ketkä ovat arvonlisäverovelvollisia?
        Arvonlisäverovelvollisia ovat kaikki, jotka liiketoiminnan muodossa harjoittavat tavaroiden tai palveluiden
        myyntiä. Palvelun myyntiä on esimerkiksi tarjoilu-, konsultointi- ja kuljetuspalvelu. Yrittäjä tilittää
        myynnin yhteydessä keräämänsä arvonlisäverot valtiolle maksamalla ne kuukausittain myyntiä
        seuraavan toisen kuukauden 15. päivään mennessä veroviraston tilille. Esimerkiksi elokuun 2007
        arvonlisäveron eräpäivä on 15.10.2007.
        Jos yrityksen liikevaihto
        tilikaudessa jää alle 8 500 euron, sen ei tarvitse ilmoittautua arvonlisäverovelvolliseksi.
        TYLSÄÄ, mutta... Entä jos alkaa sujua?
        Jos mielit kasvattaa yritystoimintaa, ota huomioon verottajan intressit. Pimeesti voi tehdä mitä vaan, mutta varo kateellisia.
        Olen avustanut emännän toiminimeä ammattikoulupohjalta jo 7 vuotta. Laskutus ja asiakasrekisteri on taulukkolaskennassa ja tietokannassa. Kuukausittain suoritettu myynti ilmoitetaan lomakkeella verottajalle. Mahdolliset liiketoiminnan ostojen verot vähennetään ja jäännös maksetaan kiltisti verottajalle.
        Itseopiskelu on hidasta, mutta yksi kurssi kirjanpidosta on auttanut.
        Haen itsekin yksinkertaista (edullista) kirjanpito-ohjelmaa, joka tekisi tilinpäätöksen. Suosittelen äkkinäiselle ammattilaista, jonka toimista opit parissa vuodessa.


    • Anni

      Kannattaa hankkia seuraavat Verotieto Oy:n julkaisemat kirjaset:
      -Liikkeen ja ammatinharjoittajan kirjanpitokirja
      (Marjo Salin)
      -Liikkeen- ja ammatinharjoittajan verokirja
      (Tapio Tikkanen, Marjo Salin)

    • Zervant-tiimi

      Hei

      Kun on noin pienestä liikevaihdosta kyse, voi kirjanpidon ilman muuta hoitaa itse esim. Excel-taulukolla. Kirjavinkkinä suosittelisin Marjo Salinin Liikkeen- ja ammatinharjoittajan kirjanpitokirjaa. Kirjassa käsitellään sekä yhdenkertaista että kahdenkertaista kirjanpitoa.

      Jos tarvitset yhdenkertaista kirjanpitoa, vaihtoehtoisesti voit käyttää sähköistä palvelua yrityksesi asioiden hoitoon. Me olemme kehittäneet palvelun, joka helpottaa toiminimen kirjanpitoa.

      Palveluun voi tutustua osoitteessa www.zervant.fi

    • sivutoimena

      Itse käytän kahta ohjelmaa:
      Tilitin ja T-lasku, molemmat ilmaisia. Joku atk-insinööri tehnyt ne ilmaisohjelmaksi opinnäytetyönään ja toimivat todella yksinkertaisesti. Nopeasti oppii sen kaksinkertaisen kirjanpidon. Yksinkertaisesti tulkittavia raportteja. Olen tosi tyytyväinen.

    • yrittäjyyskannattaa

      Ite oon nyt vuoden verran toiminut yrittäjänä ja tykännyt sellaisesta kirjanpito-ohjelmasta kuin ukko pro.... :)))

      kannattaa kyllä tutustua,, hintakin on jees. se on hyvä kun ei tarvitse nyt enää murehtia kirjanpito asioita...

      https://www.ukkopro.fi/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      128
      7152
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      93
      4963
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      73
      3801
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      3034
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      45
      2606
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      29
      2239
    7. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      28
      1989
    8. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      209
      1525
    9. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      326
      1337
    10. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      167
      1143
    Aihe