wlan verkon kantama

qewr

tarve olisi saada wlan verkko ulottumaan toiseen rakennukseen.
kannettavalla kulkien yhteys on juuri ja juuri toisen rakennuksen ulkopuolella, mutta ei enää sisällä.
routerissa on 2 antennia, voisiko toisen korvata esim suuntaavalla antennilla suunnaten sen toiseen rakennukseen. ja toisen rakennuksen koneeseen myös suuntaava antenni?
vai onko foorumilaisilla muita edullisia vaihtoehtoja mielessä, verkkokaapelointi ei onnistu.

3

1453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • satoja metrejä

      Suunta-antenneilla saadaan kantamaksi satoja metrejä, tuossa tapauksessa voisi riittää suunta-antenni jompaankumpaan päähän. Routerin toisen antennin korvaaminen suunta-antennilla saattaa heikentää sen ympäristössä toimivuutta vähän eli jos tuollaista ilmenee niin sitten se suuntaava sinne toiseen rakennukseen siihen tietokoneeseen.

      Kaupoissa noista pyydetään järjettömiä hintoja, itsekkin voi tehdä jos löytyy työkalut ja riittävä sorminäppäryys huolellisuus.
      Tuo parantaa jo vähän vakioantenniin verrattuna vaikka ei ole suuntaava http://flakey.info/antenna/omni/quarter/ (tukiasemaan 2 kpl tuollaisia?).

      ja tuossa tehokas suuntaava http://www.saunalahti.fi/elepal/antenna2.html

      Nuo ovat sitten joiltain osin tarkkoja mitoista, eli jos ohjeessa sanotaan 32mm niin se tarkoittaa 32mm eikä 31mm tai 33mm (31,5mm ja 32,5mm toimivat heikommin kuin tasan 32mm, todettu käytännössä tuosta spiderista).

    • juhakorkeapudas

      Täytyy muistaa, että joihinkin tukiasemiin ei ole luvallista asentaan toisenlaista antennia koska lähetysteho nousee silloin sallittuja arvoja suuremmaksi. Jos tämä ei ole ongelma, antennin voi vaihtaa toiseksi mutta silloin tukiaseman lähistöllä signaalin voimakkuus laskee kuten jo todettiin. Muitakin vaihtoehtoja on; hankkia tehokkaampi tukiasema tai käyttää verkkosiltaa rakennusten välissä (tukiasemapari) jolloin verkko näkyy varmasti toisen rakennuksen sisällä.

    • MVJ

      Tavallaan vastaat omaan kysymykseesi toteamalla, että yhteys muodostuu vielä toisen rakennuksen ulko- vaan ei enää sen sisäpuolella. Materiaalit vaimentavat signaalia karkeasti ottaen järjestyksessä puu, kivi/betoni, lasi, metalli... ja olen nähnyt koti-WLAN-rakentajia, jotka laittavat hyvässä uskossa tukiaseman juuri *ikkunalle* kauniina ajatuksenaan jakaa yhteys sen läpi toiseen rakennukseen. Eihän se onnistu ei.

      Käytäntö on osoittanut, että yhteyttä toiseen rakennukseen jaettaessa tarvitaan ulkoiset antennit, jotka mielellään asennetaan rakennusten ulkoseinille näköyhteydelle toisistaan. Etäisyys voi näin olla parhaillaan kilometriluokkaa. Olen tätä harrastanut onnistuneesti esimerkiksi D-Linkin laitteilla, kuten viesteissäni keskusteluissa http://keskustelu.suomi24.fi/node/8423398 ja http://keskustelu.suomi24.fi/node/8539326 kerron.

      Joissain D-Linkin tukiasemissa on valmiin ulkoisen antennin (tavallisesti lyhyt ja pienitehoinen) lisäksi sisäinen antenni, jolloin valmiin ulkoisen antennin korvaaminen tehokkaammalla (ja tarvittaessa suuntaavalla) antennilla ei huononna tukiaseman lähialueen signaalia. Minäkään en lähtisi kikkailemaan omatekoisilla enkä muilla kuin saman valmistajan antenneilla.

      Jotta tämä ei nyt ihan D-Link -mainokselta kuulostaisi, niin on niiden laitteiden käytössä rasittaviakin piirteitä: ohjeet ja tuki ovat puutteellisia, laitteet vaativat usein firmware-päivityksen ennen käyttöönottoa, kaikki antennit ja tukiasemat eivät toimi yhdessä ja niin edelleen. Hyviä puolia on suht edullinen hinta ja laaja antennivalikoima, josta kokeilemalla ja selville ottamalla todennäköisesti löytyy omaan tarpeeseen sopiva.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      210
      3879
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      63
      2465
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      391
      2306
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2233
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1531
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      515
      1295
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1271
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      56
      1257
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      72
      1186
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1136
    Aihe