Häkki irlikselle!

geha

Moi!
Sattusko kukaan tietämään suositeltavaa kokoa irliksen pihahäkiksi? Aikomuksena on aidata myös koko muu piha missä voi juosta, muttei mielellään ilman että ollaan itse kotona. Ihan koiran omaksi tilaksi ajaksi kun ei itse olla kotona. Joutuis maksimissaan olemaan n. 6 h siellä. Kopin kanssa tietysti, ajatus ei ole palelluttaa koiraa ja nukkuisi yönsä sisällä perheen kanssa.
Ja tuokin aika-arvio on pahimman mahd. mukaan...
Kiitti!

6

635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • häkkikoira!

      Osta mieluummin lelukoira.

      • Jahti ja Vahti

        En voi uskoa, että joku tosissaan edes ajattelee häkittävänsä irlistä. Tai edes mitään muutakaan koiraa.


    • Vinttarin viemä

      No, olipa lyhyt näköisiä kommentteja! Ei se sisällä kyyköttäminenkään koiralle ihanaa ole. Mielestäni koiran(erit. vinttikoiran) karkaamisen ja auton alle jäämisen riskien minimointi on tärkeää. Tärkeämpää kuin se että viettääkö koira omistajiensa poissa ollessa aikansa ulkona vai sisällä.

      On järkevää miettiä kunnon aidattua aluetta, jonka pystyttää ammatti-ihmiset. Mutta kuten itse huomautit koiraa ei voi jättää yksin ulkoilemaan. Omistaja kun on vastuussa lemmikistään silloinkin kun on töissä. Itselläni grey hyppää kevyesti 160cm aidan yli, että lähde siitä miettimään =) Tilava ja korkea häkki on hyvä ratkaisu, mikäli lisänä on talvikäyttöön suunniteltu koirankoppi. Myös maan kaivaminen on otettava huomioon. Koira saattaa heittäytyä melko maamyyräksi.

      Aitaus ja häkki EI MISSÄÄN nimessä korvaa riittävää päivittäistä lenkkeilyä! Koira turhautuu, jos ei pääse lenkille ja alkaa keksiä itse virikkeitä(yleensä meidän silmissä tuhotöitä).

      • HGyuyuy

        KOSKA SE ON VINTTIKOIRA VAIK KASVATTAJAT SANOIS MITÄ ELÄ OTA ULKOHÄKKIÄ IRIKSELLE ERI ASIA METSÄSTYSKOIRA.
        MAX 6 TUNTIA 5 TUNTIA SEKI ON JO LIIKAAA KESÄLLÄ TAI TALVELLA MAX 4 TUNTIA!!!!!!!!!



        KIITOS JOS LUKKIIT TÄN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


      • sisusi
        HGyuyuy kirjoitti:

        KOSKA SE ON VINTTIKOIRA VAIK KASVATTAJAT SANOIS MITÄ ELÄ OTA ULKOHÄKKIÄ IRIKSELLE ERI ASIA METSÄSTYSKOIRA.
        MAX 6 TUNTIA 5 TUNTIA SEKI ON JO LIIKAAA KESÄLLÄ TAI TALVELLA MAX 4 TUNTIA!!!!!!!!!



        KIITOS JOS LUKKIIT TÄN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

        >>ERI ASIA METSÄSTYSKOIRA.>>?

        Irlanninsusikoirahan >>on>> metsästyskoira. Sillä on ainakin harvinaisen voimakas metsästysvietti.

        Ja selitähän, miksi metsästyskoira sopeutuu muita koiria paremmin ulkokoiraksi?


      • fhghd
        sisusi kirjoitti:

        >>ERI ASIA METSÄSTYSKOIRA.>>?

        Irlanninsusikoirahan >>on>> metsästyskoira. Sillä on ainakin harvinaisen voimakas metsästysvietti.

        Ja selitähän, miksi metsästyskoira sopeutuu muita koiria paremmin ulkokoiraksi?

        miksiköhän haluat ulos sen koirasi jättää? eikö osaa olla sisällä yksin? meillä ei ainakaan ole ollut tarvetta minkäänlaisille häkeille... eikä ole pihaakaan aidattu, mutta aika korvessa asutaan ja koira pysyy pihassa. en usko, että irlis viihtyy yksin ulkona, paitsi ehkä kesällä jos saa olla varjossa. sisällä ne tykkää köllötellä sohvalla :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      48
      2509
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2497
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2382
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      61
      2165
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1877
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      100
      1727
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      1175
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1034
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1015
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      906
    Aihe