AA
A A A
Opastus ja palaute
liity jäseneksi!
 /   /  / Haluan lisää voimaa ja lihaksia
2 Vastausta 372 Lukukertaa

Haluan lisää voimaa ja lihaksia

mutta mutta. Riittääkö 2 kertaa viikossa tehty lihaskunto harjoittelu? Kerran viikossa pääsen salille ja kerran tai kaksi viikossa tekisin kotona liikkeitä painoilla. Ei ole tarkoitus mikskään fitness naiseksi päästä mutta haluan saada jonkin verran lisää voimaa etenkin käsiin ja saada edes vähän niitä lihaksia näkymään :) riittääkö se tosiaan jos teen 2 kertaa viikossa kunnolla liikkeet ja onko parasta että 1.päivänä teen alavartalon ja vähä käsiä ja 2.päivänä kunnolla käsiä ja keskivartalon? haluan eniten voimaa juuri käsiin ja harrastan myös muuta liikuntaa mistä tulee voimaa jalkoihin. kertokaa vinkkejä!

jotain

Käy se 1 kerta viikossa salilla, ja treenaa maksimissaan joku 60min. per kerta. Treenaa koko kroppa läpi, eli myös jokunen liike jaloille. Vastus liikesarjoihin sitä luokkaa että jaksat 6-10 toistoa tehdä, ei enempää. Kun jaksat 10 niin seuraavan kerran nostat vastusta kilolla tai parilla. Kotona 1-2 treeniä per vko. Samat neuvot näihin sikäli kun voidaan soveltaa. Mutta, älä tee lihaskunto treeniä 2 päivää putkeen, vähintään 1 välipäivä treenien väliin. Ja muista että lihas kasvaa ja vahvistuu levossa, joten muista nukkua tarpeeksi, ja levähtää. Ja myös tärkeää syödä tarpeeksi proteiinia, 1.4-1.7 grammaa jokaista painokiloa kohden per vrk.

Hyviä liikkeitä käsille ovat mm. dippi, kapea penkkipunnerrus, pystypunnerrus, hauiskääntö (myös vastaotteella), leuanveto (myös vastaotteella), etunojapunnerrus kapealla otteella jalat koholla.

Jos palautuminen treeneistä on hankalaa tai hidasta niin kannattaa tehdä siten että jätät silloin tällöin liikesarjan viimeisen toiston suorittamatta, ts. jätät 1 toiston "pankkiin". Näin säästät keskushermostoa ja palautuminen tehostuu, ja säästyt paremmin "ylikunnolta".

ei riitä

valitettavasti. Yleisesti ajatellaan, että jos lähdetään nollatasosta niin onhan se 1 krt/vko parempi kuin ei yhtään, 2 krt/vko pitää jollakin muotoa kuntotasoa yllä mutta vasta 3 krt/vko saa jotain tulosta. Ja varsinkin jos aiot nuo kaksi viikkotreeniäkin jakaa niin ethän silloin tekisi käsilihaksilla kuin kerran viikossa? Jos kerran harrastat muutoin jalkoja treenaavaa liikuntaa niin miksi et tekisi näitä molempia kertoja yläkropalle ja se kolmas sitten koko kropan treeni? Kaikki ovat niin erilaisia, että varsinkin netin kautta on aika mahdotonta antaa mitään 100% pätevää ohjetta, sinun pitää kokeilla itse, sittenhän näet, miltä tuntuu ja tuleeko tuloksia :) Tsemppiä!
 /   /  / Haluan lisää voimaa ja lihaksia

Keskusteluhaku

Laaja haku

Facebookissa suositeltua