Unet.
Monet pitävät unia ehkä merkityksettöminä, mutta jos niitä rupeaa enemmän tutkimaan, käy kyllä aika selväksi etteivät ne ole merkityksettömiä.
Unien muistamisesta ja tulkitsemisesta voi olla valtavan paljon apua monissa asioissa. Unet voivat tarjota ratkaisuja ongelmiin (ihmissuhde, työ ym.), auttaa kehittämään itseään, tuntemaan itseään paremmin. Unet voivat myös varoittaa joistain asioista. Jotkut esim. ovat nähneet unia joissa on selvinnyt että autossa joku vakava haitallinen vika, joka vaarantaisi ajoturvallisuuden tai että heillä on joku sairaus.
Jokainen näkee unia, kaikki eivät vain muista niitä herätessään. Unien merkityksellisyys vaihtelee, on erittäin tärkeitä ja merkityksellisiä unia ja ei niin merkityksellisiä unia. Usein unet ovat symbolisia, mutta joskus niissä on myös selviä viestejä. Unet ovat suurimmaksi osaksi henkilökohtaisia ja myös jokainen itse on omien uniensa paras tulkki. Siksi unisymboleiden selityksiä ei kannata ottaa liian kirjaimellisesti aina.
Unet ovat tärkeitä, siksi niitä kannattaa kirjata ylös.
Unien muistaminen ei ole vaikeata. Tärkeintä unien muistamisessa on niiden kirjoittaminen ylös ja tahto muistaa niitä. Aluksi voi toistaa itselleen mielessään tai ääneen päivän aikana usein ja mielellään kun menee nukkumaan: "Minä haluan muistaa uneni, minä muistan uneni". Kun herää kirjoittaa ensin muistisanoilla ylös suurinpiirtein kaiken mitä muistaa unista (vaikka olisi kuinka naurettavan ja merkityksettömän tuntuisia unia) ja myöhemmin muistisanojen pohjalta mahdollisimman yksityiskohtaisesti ja tarkasti kaiken mitä muistaa. Tunne, värit, merkityksettömältä tuntuvat asiat ym. Mitä enemmän ja tarkemmin unia rupeaa kirjoittamaan ylös, sitä enemmän niitä alkaa muistamaan. Aluksi voi tangerrella ehkä, mutta kun alkaa pyrkiä muistamaan uniaan ja jatkaa uni muistojen kirjoittamista ylös, niitä muistaa helposti enemmän ja paremmin. Tärkeää on, että kun herää, olisi paikallaan ja silmät kiinni ja miettii mitä kaikkea muistaa unesta. Keitä unessa oli, mitä tapahtui sitä ennen ym. Sitten tosiaan lyhyet muistisanat tapahtumista, jos heti alkaa kirjoittamaan liian yksityiskohtaisesti monia asioita voi unohtua. Jos unia ei kirjoita edes muistisanoilla ylös kun herää, on vaarana, että unohtaa niitä myöhemmin päivällä. Kannattaa myös otsikoida ja päivätä unet, kun alkaa kirjoittamaan tarkemmin, tästä on hyötyä ja otsikointi auttaa myöhemmin palauttamaan mieleen unen helposti kun lukee unipäiväkirjaa. Myös jos myöhemmin päivällä muistaa unista jotain uutta, kannattaa kirjoittaa se ylös.
Unien muistaminen on helppoa, mutta tulkitseminen voi joskus olla hankalampaa.
Unista voi myös saada ratkaisuja tiettyihin ongelmiin mihin toivoo saavansa apua. Kun muistaa unensa hyvin jatkuvasti, voi joko toistaa jotain kysymystä mihin toivoo saavansa ratkaisun nukkumaan mennessä monta kertaa tai sanoa esim.
Minä haluan saada unen jossa on ratkaisu tähän pulmaan mikä minulla on mielessä:
------------------------------------- Sanoo ongelman
Minä saan tämän unen, minä näen tämän unen, minä muistan tämän unen ja minä ymmärrän tämän unen.
Toistaa tuotakin monta kertaa nukkumaanmennessä mielessään tai ääneen, mielellään mielessään ennen nukahtamista. Jos se että saa tuon vastauksen on parhaaksi, vastaus tulee kyllä ennemmin tai myöhemmin. Joskus vastaus voi myös tulla niin, että yksi osa vastauksesta on esim. maanantain unessa, toinen tiistain ja kolmas osa keskiviikon. Mutta jos tavoite on negatiivinen ei parhaaksi oleva, on todennäköistä että vastausta ei tule.
Unet pyrkivät auttamaan meitä.
Jos nyt vielä olet epävarma siitä että otatko rokoitetta vai et, mieti kuinka tärkeä juttu olisi jos näkisit unen jossa selviää kummin päin kannattaa tehdä? Ehkä olet nähnyt jo, mutta et ole vain muistanut sitä?
Mä oon ainakin nähnyt unen rokoitteesta, että mun ei kannata ottaa sitä. (En kyllä ottais muutenkaan) Siinä meidän hevoset sai tätä rokoitetta ja sairastuivat.
Mutta mä näin myös unen, jossa oli viesti, että hyvin tässä käy.
Varma tapa tietää kannattaako ottaa rokoite vai ei
2
557
Vastaukset
- unia.
Kiitos vain, mutta itse en tarvitse kyllä mitään unia tietääkseni, että en todellakaan ota sikarokotetta.
Tiesin jo heti, kun tämä sikahysteria alkoi, mistä tässä on kysymys..
Jos yhtään on maailman asioista selvillä ja voimista jotka kulisseissa oikeasti määrää, niin tämä oli täysin odotettua.
Valitettavasti näyttää siltä, että moni tulee kuolemaan/vammautumaan tuohon rokotteeseen, kun ei suurta yleisöä kiinnosta nykyään juuri ajatella mitään, vaan katsella apaattisena televisiosta ym.
Mutta toisaalta yllättävän moni on herännyt ja näkee, mistä tässä on kyse, eikä siis ota tuota myrkkyä jota rokotteena mainostetaan.- Tecco
mutta jotkut tarvitsee. En ihan usko kaikkiin salaliittoteorioihin mitä tässä ympärillä velloo. Monet salaliittoteoriat voivat olla vähän ylipaisuineita soppia joista voi olla välillä vaikeaa löytää alkuperäiset hyvät jyvät seasta. Kriittinen kannattaa olla monien niiden suhteen. Terveen avoin ja terveen kriittinen. Eikä kannata liian paljon keskittyä negatiivisiin asioihin, niistä on tärkeä olla tietoinen, mutta ei keskittyä liikaa.
Mä uskon että tämä possuflunssa tulee romahduttamaan negatiivisten lääke yritysten horjuvia korttirakennelmia urakalla. Liiallinen ahneus kostautuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3696558Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta744244Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom433604Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1013538Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1393535Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2453473Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll953335Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1042763Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi312670Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html2342559