Kirjat ovat kalliita uutena

poika ja kahvikuppi

Onneksi on alennusmyynnit. Ja varsinkin Kirjatori ja Kirjapörssi-ketjut, joissa arvostettukin kirja voi lähteä vitosella parin vuoden päästä julkaisusta, puhumattakaan "2 euron päivistä" säännöllisin väliajoin.
Tosin em. liikkeitä on aika niukasti, isoimmissa kaupungeissa lähinnä.

Yritin tuossa "Kaikkihan rahan takia kirjoittavat"-ketjussa herätellä keskustelua kirjojen (yli)hinnasta tässä maassa. Vai ovatko ne mielestänne kalliita?

Käytän esimerkkinä 2007 julkaistua kovakantista suomalaista romaania, josta veloitetaan kolmekymppiä, ja vähän ylikin (31,90?), vaikka sivuja vaivaiset 115. Eikä tämä ole ainoa esimerkki.

Tämä nykyinen pokkaribuumi tuli todelliseen tarpeeseen. Itse en yhtään vähättele pokkareita, kuten jotkut, ja esim. kirjailija Pirjo Hassinen on sanonut, että hänelle pehmeäkantinen on aivan yhtä arvokas kuin kovakantinen, eikä hän ikinä jättäisi pokkaria esim. junaan tms.
8 euroa pokkarista on juuri sopiva hinta. Eläköön Loisto-kustantamo! Tosin julkaisette turhan paljon elokuviin ja muuhun hömppään perustuvia pokkareita.
Ottakaa kantaa.

3

409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaari ja totilasi

      Pokkarien rinnalla myös kirjastot ja divarit. Nuo meidän köyhien eläkeläisten aarreaitat. Ja kiitos Helsingin kirjamessuille, siellä oli puoli hallillista antikvariaatteja ja likimain kaikki löytyi mitä eri toimeksiannoista etsin maalaiskavereille.
      Toivottavasti en elä niin kauaa, että näkisin sähköisten lukukoneiden syrjäyttävän paperikirjan lopullisesti.

      • halpaa on

      • Kirjahullux

        Divarit ja antivariaatit ovat kirjallisuuden ystävien aaresaaria. Sieltä löytyy hyvää ja halvalla. Itse ostan lähes kaikki kirjani divareista, kirpputoreilta ja alennusmyynneistä. Kuka maksaa uudesta kirjasta kun sen saa monta kertaa halvemmalla divarista aika pien ilmestymisen jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      104
      3394
    2. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      88
      3083
    3. Tykkään susta

      Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä
      Ikävä
      20
      1933
    4. Muutama syy

      Sille miksi IRL kohtaaminen on hänelle vaikeaa
      Ikävä
      69
      1906
    5. Onko kaikki hyvin, iso huoli sinusta

      Miten jakselet? Onko sattunut jotain ikävää. Naiselta
      Ikävä
      38
      1867
    6. Estitkö sä minut

      Oikeasti. Haluatko, että jätän sun ajattelemisen? :3
      Ikävä
      21
      1741
    7. Onko kaivatullasi

      Hyvä vai huono huumorintaju?
      Ikävä
      24
      1687
    8. Pettymys! Tähdet, tähdet -kisassa tämä erikoisjakso pois - Pistänyt artistit todella lujille!

      Tähdet, tähdet -kisa on edennyt genrestä toiseen. Mutta erästä monen toivomaa erikoisjaksoa ei tällä kaudella nähdä. Voi
      Tv-sarjat
      34
      1439
    9. Onko meillä

      Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko
      Ikävä
      9
      1349
    10. Tiedätkö tykkääkö

      Kaivatustasi siinä mielessä joku muukin kuin sinä itse
      Ikävä
      48
      1337
    Aihe