Lopetin lääkkeet omalla päätöksellä 12 vuoden käytön jälkeen. Olen ollut ilman mielialalääkkeitä 2 vuotta ja voin hyvin. 14 vuoden aikana käyttämäni lääkkeet. Masennuksesta voi parantua.
Masennuslääkkeet - Seronil, Efexor, Zyprexa, Symbalta, Risperdal, Anafranil, Cibramil, Optipar, Zoloft
Neuroleptit - Klorproman, Peratsin, Levozin
Rauhoittavat – Buspar, Tenox, Diapam, Oxamin
Muut - Lito, Ipsatol
Masennuslääkkeet - Seronil, Efexor, Zyprexa, Symbalta, Risperdal, Anafranil, Cibramil, Optipar, Zoloft
Neuroleptit - Klorproman, Peratsin, Levozin
Rauhoittavat – Buspar, Tenox, Diapam, Oxamin
Muut - Lito, Ipsatol
Vastaukset 11
Vanhimmat
hienoa että voit hyvin :) Millaisessa vaiheessa sun masennus oli kun lopetit lääkkeet? Olen itekin miettinyt lopettamista, kun pelkään että kaikki mun fyysiset vaivat johtuu lääkkeestä.
Ajatukset tuntuivat seesteisiltä ja koin kokevani saman hyvän olon tunteen kohdatessani arkipäivässä ihmisiä kuin käytinkö sitten lääkkeitä vai en. Lisäksi kävin vapaaehtoisessa keskusteluryhmässä, jossa sain tukea tuntemuksilleni ja jonka koin hyväksi muodoksi jäsennellä ajatuksia. Epäilyt ja jotkin kokemukset lääkkeiden sivuvaikutuksista ehkä olivat myös vaikuttamassa lopettamispäätökseen ja sekä se, että olisi aloitettava yhdeksäs tai kymmenes masennuslääke! Kirjat ovat myös osoittautuneet hyväksi tavaksi irtautua arjesta, kun keskittymiskyky riittää niiden lukemiseen.
Rohkeutta tiellesi!
Hienoa. Ja voimia täältäkin sulle joka harkitset lopettamista. Mulle on tullut todella epätodellinen olo kaikista masennuslääkkeistä. Ja siksi en niitä pysty käyttämään. Ajattelin kokeilla hampunsiemenöljyä mielialaan sen hyvien rasvojen takia kun luin jostain että se vaikuttaa samalla tavalla kuin kalaöljykin. Kalaöljyä en voi käyttää kun olen allerginen. Itse ole mieluummin surullinen kuin kärsin epätodellisesta olosta. Voihan olla ettei noi lääkkeet vaikuta kaikille samalla tavalla. Mutta omat kokemukset ovat olleet huonoja.
Hyvä kirjoitus.
Olen käyttänyt E-EPA:a jakson n. puoli vuotta aikoinaan sekä nyt kalanmaksaöljyä kuuriluontoisesti. Lisäksi käytän monivitamiinipillereitä. Kala-allergia harmillinen asia, tuo mainitsemasi vaihtoehto saattaa olla kalliskin?
Jos vain tuntee pärjäävänsä ilman lääkkeitä, voisi olla hyvä ratkaisu. Toisaalta lääkärit usein painostavat ottamaan käyttöön jonkun pillerin. Uskon enemmän keskusteluterapiaan kuin lääkkeisiin. Lyhyenä aikajaksona, ns. kainalosauvana, niitä voi käyttää, mutta mielestäni jo esim. viisi vuotta kestänyt masennus lääkittynä ilman muutosta parempaan vaatisi kriisipalaverin!
ollut masennusdiagnoosilla neuroleptejä? Ja onko sinulla bipoa kun Litoakin olet käyttänyt. Toki kaikkia noita voidaan käyttää indikaatiolla depressio, mutta harvemmin.
ps. Buspar ei ole rauhoittaviin lääkkeisiin lukeutuva.
Päädiagnoosina on ollut psykoottinen vaikea masennus eli F32.3. Litoa kokeilin alkuvaiheessa, kun oli epäilys maanisesta jaksosta, mutta lääke osoittautui virheeksi, kuten myös diagnoosiepäily. Busparia käytin mm. ahdistuneisuuden lievittämiseen lähinnä bentsoista vieroittamisen yhteydessä. Neuroleptejä voidaan käyttää myös unettomuuden hoitoon, kuten Levozin.
Truxal lisälääkkeenä psykoottistasoiseen masennukseen. Sain lääkkeen ja vältyin psykoosilta kertoi psykiatri.
Tenox ei anna kuin muutaman tunnin unen. Truxal jatkaa uniani,että nukun lähes kellon ympäri. No, minulla on aikaa
lääkityksesi eli päädiagnoosina ollut psykoottinen depressio.
(Tiedän kyllä neuroleptien indikaatiot.)
Uniongelmat ovat hankalia. Ratkaisu tulisi löytää aina pian, joko hyvä lääke tai muita keinoja. Unettomuudesta seuraa harhoja.
Masennuksen hoito täysin riittämätöntä Suomessa. Hoitojaksot ovat kohtuuttoman pitkiä, eikä tuloksia arvioida kuin satunnaisesti. Eläimen elämäkin on suojellumpaa kuin masentuneen ihmisen. Terapiassa ollaan aivan hakoteillä ja vedotaan resurssipulaan. Se on järjestelykysymys, aikaa on saatava lisää ihmisen kohtaamiseen.
Töissäkö kirjoittelet? Asiahan ei minulle kuulu.
Olen todella iloinen puolestasi! Onneksi olkoon!!
Sinä voit ehtiä tekemään elämässäsi kaikkea ihanaa!
Eikö tällainen toipuminen ole arvokkaampaa kuin mikään euromääräinen lottovoitto?
Kaikkea hyvää aloittajalle ja kaikille muillekin!
Toivoa on aina!