Ranskan Amazon(.fr)

Janiihhh

Olen tilaamassa joko UKn tai Ranskan Amazonista PS3n. Saan joko 450€ lahjakortin Ranskan amazoniin tai £300 lahjakortin UKn amazoniin.

Ongelmana on se, että UKn amazonissa lukee selvästi lopussa paljonko postikulut, kun taas Ranskan amazonissa ei. Kuitenkin haluaisin tilata PS3:sen Ranskasta, koska siellä on parempi tarjous (http://www.amazon.fr/Console-PS3-Slim-250-Uncharted/dp/B002RAQZ4Q/ref=sr_tr_1?ie=UTF8&s=videogames&qid=1258753290&sr=8-1) kun taas UK (http://www.amazon.co.uk/Sony-PlayStation-Console-120GB-Model/dp/B002L16JXS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=videogames&qid=1258791868&sr=8-1).

Joten jos joku on tilannut Ranskan amazonista, paljonko postikulut? Entäs onko vaikea hoitaa esim. takuuasioita? En itse osaa ranskaa, joten onko mahdollista viedä konsoli suoraan jonnekkin korjaamolle?

3

1242

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ranskan Amazonin englannin kielinen ohjeitus (http://www.amazon.fr/gp/help/customer/display.html?nodeId=603090#autres) kertoo, että pelikonsoleiden toimitus Suomeen maksaa:

      * Rapide-toimitusvaihtoehto EUR 3,90 / toimitus EUR 1,50 / kg
      * Éclair-toimitusvaihtoehto EUR 9,90 / toimitus EUR 3,90 / kg

      Tuotteen painoksi Ranskan Amazon antaa 7 kg, joten:
      * Rapide-toimitus: 3,90 € 7x1,50 = 14,40 €
      * Éclair-toimitus: 9,90 € 7x3,90 = 37,20 €

      Tämän lisäksi kannattaa huomata, että Ranskan ALV on 19,6% kun Suomessa se on 22% ja Amazon perii asiakkaan sijainnin mukaan ALV:n (tämä tarkoittaa sitä, että joudut maksamaan Ranskan Amazonista tilatuista tuotteista n. 1,02 kertaisen hinnan).

      • Janiihhh

        Kiitos paljon!


    • Why????

      Missä siinä mainitaan lahjakortista ja miksi pitää viedä korjaamolle?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      19
      2166
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      39
      2065
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      27
      1953
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      46
      1367
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1316
    6. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      873
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      56
      792
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      721
    9. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      52
      713
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      32
      698
    Aihe