Miten ruoassa voi olla lihaa 107%?

ahtahi

Osallistuin tänä vuonna Keskon järjestämään mestarimyyjäkoulutukseen. Aiheeksi otin tuore-elintarvikkeet. Mestarimyyjäkoulutuksen idea on, että osallistujat saavat kysymyksiä joihin pitää vastata netissä tiettyyn päivään mennessä. Apuna vastausten etsimisessä on kirja. Oikeasta vastauksesta saa pisteitä ja väärästä vastauksesta vähennetään pisteitä. Vastaamatta jättäminen johonkin kysymykseen ei lisää eikä vähennä pisteitä. Saadakseen mestarimyyjätodistuksen pitää saada vähintään 50% kaikista mahdollisista pisteistä. Todistuksesta on hyötyä tulevaisuudessa toitä hakiessa.

Yksi aihe-alueessani olleista kysymyksistä oli monivalintakysymys, jossa piti kertoa, että mitkä Atria paistettuja sisäfileitä koskevista väitteistä pitää paikkaansa. Yksi väitteistä oli, että "Atria paistettujen sisäfileiden (250 g) lihapitoisuus on 107 %". Ajattelin tehtävää tehdessäni vähän huvittuneena, että tuo kysymys ei ainakaan pidä paikkaansa ja jätin sen ruksaamatta. Nyt vastausaika on päättynyt ja oikeat vastaukset on nähtänä mestarimyyjän sivuilla. Siellä oli tuo lihapitoisuusväite merkattu oikeaksi.

Miten tämä on mahdollista? Siis sata prosenttiahan on kaikki. Eihän ruoassa voi olla lihaa enemmän kuin kaikki? Mun ymmärryskyky ei nyt pysty käsittämään tätä. Pystyykö kukaan selittämään tätä?

Sinällään minä olen pääsemässä kirkkaasti läpi, joten tämä asia ei suorituksen kannalta paljoa haittaa.

Pystytkö selittämään, miten ruoan lihapitoisuus voi olla 107%? Ole kiltti ja selitä minullekkin.

10

2372

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >>Pystytkö selittämään, miten ruoan lihapitoisuus voi olla 107%?

      Tuote menettää valmistuksessa - raaka-aineen alkuperäiseen painoon verrattuna - painoa, lähinnä nesteen muodossa. Tuotteiden lihaprosentti lasketaan aina raa'an raaka-aineen pohjalta, jolloin kypsän tuotteen lihaprosentin voidaan sanoa ylittävän sadan prosentin. Sama efektihän on tunnettu meetvurstin valmistuksessa.

      "Venäläinen meetwursti. Kestomakkara. Lihapitoisuus 120%, yhden meetwurstikilon valmistukseen on käytetty 1,2 kg lihaa."

      http://www.kylmanen.fi/fi/tuotteet/kestomakkarat/venalainen-meetwursti.html

      • viisaampi

        muro-ukolta ole kysytty mitään, ei mkään sisällä enempää mitä on. Litra vettä on litra vettä.


      • sitten ollenkaan
        viisaampi kirjoitti:

        muro-ukolta ole kysytty mitään, ei mkään sisällä enempää mitä on. Litra vettä on litra vettä.

        ymmärtää, mitä hän kertoi? Olet vissiin vähän yksinkertainen?

        "ei mkään sisällä enempää mitä on. Litra vettä on litra vettä."

        Ensinnäkin tässä ei ole kyse litroista, vaan alkutuotteen ja jalosteen painoista ja niistä lasketuista prosenteista. Jos ennen lihajalosteen valmistusta sitä lihaa on vaikkapa 1,3 kg ja jalostuksen aikana (esim. metwurstia tehdessä) siitä haihtuu vettä pois niin, että jää jäljelle 1,0 kg tuote, niin silloin lihaa voi ilmoittaa _käytetyn_ valmistukseen 130% tuotteen painosta.

        Se on kuitenkin eri asia kuin lihapitoisuus. Se on joka tapauksessa alle 100%, sillä osa valmiista tuotteesta on muuta kuin lihaa - esim. mausteita.


    • mestarimanne

      Mua kyllä eniten huvittaa Atria paistettu sisäfile. Kuka semmosta nyt ostas?

    • nyt sitten

      tuota:

      http://www.tiesydameen.fi/tuote?nimi=HK Meetvursti&id=13059015

      "Yksi väitteistä oli, että "Atria paistettujen sisäfileiden (250 g) lihapitoisuus on 107 %""

      Itse asiassa tuo kirjaimellisesti ottaen väärin. Lihapitoisuus ei voi olla yli 100%, mutta tuotteen valmistukseen on voitu kyllä käyttää tuotteen painoon verrattuna yli 100% lihaa.

      Muuten - kuka helkkarissa ostaa valmiiksi paistettu sisäfilettä? Niin kallista raaka-ainetta ei kannata einekseksi pilata.

      • viisaampi

        koska 100 prosenttia on 100 prosenttia, ei kilon lihalöntti paina kuin kilon. Yli oleva on teurastamon lattialla.


      • sitä millään
        viisaampi kirjoitti:

        koska 100 prosenttia on 100 prosenttia, ei kilon lihalöntti paina kuin kilon. Yli oleva on teurastamon lattialla.

        ymmärrä, jos ei edes yritä ymmärtää!

        Jospa lukisit tämän keskustelun kirjoitukset uudelleen ja yrittäisit vaihteeksi ymmärtääkin lukemaasi!

        Jos yhden kilon tuotteen tekemiseen menee 1,2 kg lihaa, niin siihen vain menee, eikä sinun ymmärtämättömyytesi sitä asiaa mitätöi.


      • viisaampi
        sitä millään kirjoitti:

        ymmärrä, jos ei edes yritä ymmärtää!

        Jospa lukisit tämän keskustelun kirjoitukset uudelleen ja yrittäisit vaihteeksi ymmärtääkin lukemaasi!

        Jos yhden kilon tuotteen tekemiseen menee 1,2 kg lihaa, niin siihen vain menee, eikä sinun ymmärtämättömyytesi sitä asiaa mitätöi.

        viisi kiloa niin ei siinä kilon paketissa ole kuin kilo yli, koeta nyt mulkku ymmärtää. Kun siihen kilon pakettiin ei mahdu enempää kuin kilo. Mutta tuommoisia mulkkuja menee tusinaan ainakin viisitoista.


      • tosiaankin
        viisaampi kirjoitti:

        viisi kiloa niin ei siinä kilon paketissa ole kuin kilo yli, koeta nyt mulkku ymmärtää. Kun siihen kilon pakettiin ei mahdu enempää kuin kilo. Mutta tuommoisia mulkkuja menee tusinaan ainakin viisitoista.

        itse sen ymmärtämiskykysi puutteen - sekä vielä puutteelliset käytöstapasi.

        Miksi sinulle on niin vaikea ymmärtää, että lihasta on yli puolet vettä (jopa sinusta on 2/3-osaa vettä!)? Jos 1,250 kg:n metwurstitaikinasta, jossa on 1,200 kg lihaa, haihtuu valmistusprosessissa 0,2 kiloa vettä, niin kyllä siinä on saatu 1,2 kg:sta lihaa syntymään 1,0 kg metwurstia!


      • kommentinjättäjä
        viisaampi kirjoitti:

        viisi kiloa niin ei siinä kilon paketissa ole kuin kilo yli, koeta nyt mulkku ymmärtää. Kun siihen kilon pakettiin ei mahdu enempää kuin kilo. Mutta tuommoisia mulkkuja menee tusinaan ainakin viisitoista.

        Et näytä tajuavan mitään, vaikka sinulle on rautalankaa väännetty. Vaihda nimimerkkiä, esimerkiksi imbesilliksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      78
      3402
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1304
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      4
      1081
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1056
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      810
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      44
      762
    7. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      744
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      739
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      29
      683
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      667
    Aihe