Miten ruoassa voi olla lihaa 107%?

ahtahi

Osallistuin tänä vuonna Keskon järjestämään mestarimyyjäkoulutukseen. Aiheeksi otin tuore-elintarvikkeet. Mestarimyyjäkoulutuksen idea on, että osallistujat saavat kysymyksiä joihin pitää vastata netissä tiettyyn päivään mennessä. Apuna vastausten etsimisessä on kirja. Oikeasta vastauksesta saa pisteitä ja väärästä vastauksesta vähennetään pisteitä. Vastaamatta jättäminen johonkin kysymykseen ei lisää eikä vähennä pisteitä. Saadakseen mestarimyyjätodistuksen pitää saada vähintään 50% kaikista mahdollisista pisteistä. Todistuksesta on hyötyä tulevaisuudessa toitä hakiessa.

Yksi aihe-alueessani olleista kysymyksistä oli monivalintakysymys, jossa piti kertoa, että mitkä Atria paistettuja sisäfileitä koskevista väitteistä pitää paikkaansa. Yksi väitteistä oli, että "Atria paistettujen sisäfileiden (250 g) lihapitoisuus on 107 %". Ajattelin tehtävää tehdessäni vähän huvittuneena, että tuo kysymys ei ainakaan pidä paikkaansa ja jätin sen ruksaamatta. Nyt vastausaika on päättynyt ja oikeat vastaukset on nähtänä mestarimyyjän sivuilla. Siellä oli tuo lihapitoisuusväite merkattu oikeaksi.

Miten tämä on mahdollista? Siis sata prosenttiahan on kaikki. Eihän ruoassa voi olla lihaa enemmän kuin kaikki? Mun ymmärryskyky ei nyt pysty käsittämään tätä. Pystyykö kukaan selittämään tätä?

Sinällään minä olen pääsemässä kirkkaasti läpi, joten tämä asia ei suorituksen kannalta paljoa haittaa.

Pystytkö selittämään, miten ruoan lihapitoisuus voi olla 107%? Ole kiltti ja selitä minullekkin.

10

2506

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • >>Pystytkö selittämään, miten ruoan lihapitoisuus voi olla 107%?

      Tuote menettää valmistuksessa - raaka-aineen alkuperäiseen painoon verrattuna - painoa, lähinnä nesteen muodossa. Tuotteiden lihaprosentti lasketaan aina raa'an raaka-aineen pohjalta, jolloin kypsän tuotteen lihaprosentin voidaan sanoa ylittävän sadan prosentin. Sama efektihän on tunnettu meetvurstin valmistuksessa.

      "Venäläinen meetwursti. Kestomakkara. Lihapitoisuus 120%, yhden meetwurstikilon valmistukseen on käytetty 1,2 kg lihaa."

      http://www.kylmanen.fi/fi/tuotteet/kestomakkarat/venalainen-meetwursti.html

      • viisaampi

        muro-ukolta ole kysytty mitään, ei mkään sisällä enempää mitä on. Litra vettä on litra vettä.


      • sitten ollenkaan
        viisaampi kirjoitti:

        muro-ukolta ole kysytty mitään, ei mkään sisällä enempää mitä on. Litra vettä on litra vettä.

        ymmärtää, mitä hän kertoi? Olet vissiin vähän yksinkertainen?

        "ei mkään sisällä enempää mitä on. Litra vettä on litra vettä."

        Ensinnäkin tässä ei ole kyse litroista, vaan alkutuotteen ja jalosteen painoista ja niistä lasketuista prosenteista. Jos ennen lihajalosteen valmistusta sitä lihaa on vaikkapa 1,3 kg ja jalostuksen aikana (esim. metwurstia tehdessä) siitä haihtuu vettä pois niin, että jää jäljelle 1,0 kg tuote, niin silloin lihaa voi ilmoittaa _käytetyn_ valmistukseen 130% tuotteen painosta.

        Se on kuitenkin eri asia kuin lihapitoisuus. Se on joka tapauksessa alle 100%, sillä osa valmiista tuotteesta on muuta kuin lihaa - esim. mausteita.


    • mestarimanne

      Mua kyllä eniten huvittaa Atria paistettu sisäfile. Kuka semmosta nyt ostas?

    • nyt sitten

      tuota:

      http://www.tiesydameen.fi/tuote?nimi=HK Meetvursti&id=13059015

      "Yksi väitteistä oli, että "Atria paistettujen sisäfileiden (250 g) lihapitoisuus on 107 %""

      Itse asiassa tuo kirjaimellisesti ottaen väärin. Lihapitoisuus ei voi olla yli 100%, mutta tuotteen valmistukseen on voitu kyllä käyttää tuotteen painoon verrattuna yli 100% lihaa.

      Muuten - kuka helkkarissa ostaa valmiiksi paistettu sisäfilettä? Niin kallista raaka-ainetta ei kannata einekseksi pilata.

      • viisaampi

        koska 100 prosenttia on 100 prosenttia, ei kilon lihalöntti paina kuin kilon. Yli oleva on teurastamon lattialla.


      • sitä millään
        viisaampi kirjoitti:

        koska 100 prosenttia on 100 prosenttia, ei kilon lihalöntti paina kuin kilon. Yli oleva on teurastamon lattialla.

        ymmärrä, jos ei edes yritä ymmärtää!

        Jospa lukisit tämän keskustelun kirjoitukset uudelleen ja yrittäisit vaihteeksi ymmärtääkin lukemaasi!

        Jos yhden kilon tuotteen tekemiseen menee 1,2 kg lihaa, niin siihen vain menee, eikä sinun ymmärtämättömyytesi sitä asiaa mitätöi.


      • viisaampi
        sitä millään kirjoitti:

        ymmärrä, jos ei edes yritä ymmärtää!

        Jospa lukisit tämän keskustelun kirjoitukset uudelleen ja yrittäisit vaihteeksi ymmärtääkin lukemaasi!

        Jos yhden kilon tuotteen tekemiseen menee 1,2 kg lihaa, niin siihen vain menee, eikä sinun ymmärtämättömyytesi sitä asiaa mitätöi.

        viisi kiloa niin ei siinä kilon paketissa ole kuin kilo yli, koeta nyt mulkku ymmärtää. Kun siihen kilon pakettiin ei mahdu enempää kuin kilo. Mutta tuommoisia mulkkuja menee tusinaan ainakin viisitoista.


      • tosiaankin
        viisaampi kirjoitti:

        viisi kiloa niin ei siinä kilon paketissa ole kuin kilo yli, koeta nyt mulkku ymmärtää. Kun siihen kilon pakettiin ei mahdu enempää kuin kilo. Mutta tuommoisia mulkkuja menee tusinaan ainakin viisitoista.

        itse sen ymmärtämiskykysi puutteen - sekä vielä puutteelliset käytöstapasi.

        Miksi sinulle on niin vaikea ymmärtää, että lihasta on yli puolet vettä (jopa sinusta on 2/3-osaa vettä!)? Jos 1,250 kg:n metwurstitaikinasta, jossa on 1,200 kg lihaa, haihtuu valmistusprosessissa 0,2 kiloa vettä, niin kyllä siinä on saatu 1,2 kg:sta lihaa syntymään 1,0 kg metwurstia!


      • kommentinjättäjä
        viisaampi kirjoitti:

        viisi kiloa niin ei siinä kilon paketissa ole kuin kilo yli, koeta nyt mulkku ymmärtää. Kun siihen kilon pakettiin ei mahdu enempää kuin kilo. Mutta tuommoisia mulkkuja menee tusinaan ainakin viisitoista.

        Et näytä tajuavan mitään, vaikka sinulle on rautalankaa väännetty. Vaihda nimimerkkiä, esimerkiksi imbesilliksi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      71
      920
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      813
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      67
      748
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      59
      568
    6. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      533
    7. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      27
      511
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      507
    9. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      499
    10. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      35
      489
    Aihe