Kia Sportage 2.0 4wd EX 70 tkm käyttötesti 1/2

Kirjoittelin aikoinaan melko aktiivisesti Suomi24:n autofoorumeille, lähinnä tälle Kia-palstalle ja silloiselle citymaasturipalstalle. Häiriköinnin mentyä överiksi päätin lopettaa kirjoittelun. Tuo häiriköintihän johti sittemmin citymaasturit-palstan lakkauttamiseen kokonaan. Pienoisen "comebackin" teen nyt sen muodossa, että kerron välitilinpäätöksen Kia Sportagestani, jos sattuu jotakuta kiinnostamaan. Vertaan omia kokemuksiani myös TM:n syyskuussa 2006 julkaisemaan Sportagen 60 000 km käyttötestiin. Oman autoni mittarissa tosin on nyt kilometrejä lähes 11 000 enemmän ja ikää kolme vuotta enemmän kuin TM:n testiautolla. Vuosimalli on sitä ensimmäistä vuosimallia eli 2005. Malliversio on sama, mutta TM:n testiauto oli ensimmäisiä maahantuotuja esittelyautoja, jotka poikkesivat ainakin joiltain sisustuksen yksityiskohdiltaan lopullisista myyntimalleista.

Ensin vähän linjavalinnasta akselilla citymaasturi - maasturi. Hain riittävän maastokelpoista autoa, tiedostaen kuitenkin, etten aio mitään off-roadia harrastaa, mutta metsästysharrastukseni puitteissa liikun myös huonokuntoisilla tai auraamattomilla ajourilla. Valinta osui tältä osin nappiin. Sportage on lukittavan nelivetonsa ja tavallista henkilöautoa suuremman maavaransa turvin osoittautunut riittävän etenemiskykyiseksi menijäksi, joka kuitenkin on arkiajossa mukava: kaupungissa näppärän kokoinen käsiteltävä ja maantiellä suuntavakaa, ison tuntuinen auto.

Minulle ei ole harvinaisuus liikkua olosuhteissa, joilla kaksivetoisen meno joko loppuisi alkuunsa tai alustakosketuksia tulisi henkilöautolla väistämättä, mutta jotka Sportage selvittää mainiosti. Alennusvaihdetta olen kaivannut hyvin harvoin ja silloinkin pärjännyt ilman. Kytkimen saa näissä tilanteissa joskus haiskahtamaan, mutta vaikutusta kytkimen toimintaan ei tällä ole ollut. Umpihangessa moottorilta kaipaisi toki joskus lisää vääntöä, mutta citymaasturi osoittautui kyllä juuri oikeanlaiseksi kompromissiksi maastokelpoisuuden ja henkilöautomaisuuden välillä. Kritiikki autoluokkaa kohtaan on mitä suurimmassa määrin tietämättömyyteen perustuvaa, monille tämä autotyyppi on varmasti juuri se oikea käyttötarpeeseen nähden.

Tilojen muunneltavuus on Sportagessa erinomainen: olen jatkuvasti hyötynyt tavarankuljetuksessa helposta tavaratilan laajennuksesta, apukuskin penkin taittumisesta alas/pöydäksi ja takaikkunan erillisestä avausmahdollisuudesta. Auton tavaratila olisi varmaan lapsiperhekäytössä turhan niukka, mutta muuten se on kyllä riittävä, kun laajennus hoituu tarvittaessa helposti.

Ajoasento eroaa tavallisesta henkilöautosta edukseen, jolloin autolla jaksaa ajaa pitkiäkin matkoja puutumatta. Tässä kohtaa olen eri mieltä TM:n kanssa, joka piti istuimen pehmustusta hieman ryhdittömänä. Omastani poiketen TM:n testiautossa oli nahkaverhoillut istuimet, mikä ei kuitenkaan vaikuttane pehmustukseen. Olen istunut useassa ylemmän keskiluokan perheautossa (mukaanlukien ns. "premiumit") ja Sportageen on korkean korin ansiosta saatu selvästi parempi ajoasento, millä on merkitystä eritoten pidemmillä maantietaipaleilla. Koskee varmaan muitakin samantyyppisiä autoja.

TM:n jutussa mainittua: "Kylmällä säällä kytkinpolkimen liikkeet muuttuvat tahmeiksi ja poljinta nostettaessa sen irtoaminen kengänpohjasta tuntuu aika oudolta." Sama ilmiö oli alussa omassakin autossani, joten vaihdatin kytkinnesteet takuuna meidän oloihimme paremmin sopiviksi. Ihmettelen, ettei TM tehnyt samaa.

TM:n mukaan "hitaissa vauhdeissa terävät kuopat tuottavat alustasta kolinaa". Tällaista en omassa autossani ole havainnut, sen sijaan takapäästä kuului aluksi joustoissa kitinää pidempien pakkaskausien aikana, mikä tietysti heikensi laatuvaikutelmaa. Tämäkin tuli kuitenkin kuntoon takuutyönä tehdyn rasvauksen avulla, tosin vasta toisella yrittämällä. Kyse on erään kumipuslan aiheuttamasta ilmiöstä. Kyseinen pusla on nykyisissä Sportageissa hieman erilainen, eikä ilmiötä pitäisi noissa uudemmissa enää esiintyä.

...jatkuu (teksti on niin pitkä, ettei mahdu yhteen viestiin)
4548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

TM:n käyttötestin huoltolistassa ei mainittu jarrupalojen vaihtoa, joten maantieajon osuus lienee ollut TM-testiautossa suurempi kuin omassani. Etujarrupalat jouduin vaihtamaan n. 55 000 km kohdalla ja takapalatkin menivät vaihtoon 60 tkm huollossa. Itse teetin Sportageeni myös ns. ensihuollon eli öljynvaihdon joskus 5000 km paikkeilla. TM:n testiautoon tätä ei tehty, minkä epäilen vaikuttaneen havaittuun laakereiden pinnan naarmuuntumiseen; ensihuollon ideanahan on nimenomaan poistaa uudesta moottorista hioutuvat epäpuhtaudet öljynvaihdon avulla. Muuten huoltoväli on ollut autossani 15 000 km. Suurimman osan määräaikaishuollosta olen teettänyt Delta-auton sijaan Hyundai-huollossa, koska saman huollon saa sieltä halvemmalla. Hyundai-huollossa on yhteensopiva testeri ja alkuperäisosat, koska Sportage on Tucsonin rinnakkaismalli. Muutamaan tehtyyn takuukorjaukseen tämä ei ole vaikuttanut, kuten ei kuulukaan vaikuttaa.

Radioantennin vaihdoin jo alussa toisenmalliseen radiokuuluvuuden parantamiseksi. Tämän tein omalla kustannuksellani. Vuonna 2006 Sportageen tulikin toisenmallinen antenni, joten ilmeisesti kuuluvuusongelmia oli ollut muillakin. Kattovalon johto irtosi kattoverhouksen alta n. kolmen vuoden iässä, aiheuttaen hälyääntä. Korjattiin takuuseen.

Auto on nyt neljän vuoden ikäinen. Sisustus on pysynyt muuten moitteettomassa kunnossa, mutta kuskin penkin istuinosan sivuun (tekonahkaa) on tullut muutama pitkittäissuuntainen viilto. Mistä johtunee, onko materiaali vain murtunut rasituksen myötä pakkaskeleissä? Toki takapenkin selkänojien takapinnan muovit ovat selvästi naarmuilla tavarankuljetuksen jäljiltä, mutta seikka on merkityksetön.

Maalipinnassa ei ole mitään vikaa. TM:n testiautossa oli muutama ruostunut kiveniskemä konepellissä, omassani ei ole havaittavissa kiveniskemiä peltiosissa saati ruostetta. Vasta tehty koritarkastus osoitti alustankin olevan ruosteeton. Ruosteensuojamassa (massattu maahantuonnin yhteydessä) oli kulunut alustasta muutaman neliösentin alueelta pois molempien takapyörien etupuolelta kiveniskemien vaikutuksesta, tämä kannattaa korjauttaa seuraavan huollon yhteydessä, niin ei pääse tuonnekaan ajan kanssa ruoste iskemään (varsinaista täyttä uusintakäsittelyä en ruostesuojaukselle aio teettää). Moottoritila on pysynyt siistinä, mitä nyt päälle päin voi nähdä.

Kulutuksesta en ole pitänyt kirjaa, mutta TM:n havainnot epäilemättä pätevät omaankin Sportageeni. Reilunpuoleisestihan se kuluttaa, etenkin valmistajan ilmoitukseen verrattuna: käytännössä yli 9 litraa satasella maantiepätkillä, kun ilmoitettu maantiekulutus on 6,8. Toisaalta suunnilleen samaa luokkaa on todellinen kulutus muillakin saman ikäisillä 2.0-bensakoneisilla citymaastureilla.

TM:n käyttötestissä mainittiin myös seuraavat ongelmat, joita omassa autossani EI ole ollut:
- ESP:n temppuilu (TM:n autoon tehtiin päivitys, omani on sen verran uudempi että päivitys on tehty jo tehtaalla)
- oikean takaoven lukitusmoottorin vaihto
- moottorinohjausjärjestelmän merkkivalon turha palaminen
- takalasin saranan kiinnikkeen ongelma
- ilmastoinnin puhalluksen suuntauksen säätömoottorin hajoaminen
- kytkinpolkimen narina
- käynnistysongelma (ehkä vettä polttoaineessa)
- tavaratilan suojaverhon ongelmaa (itse en ole koko verhoa juuri käyttänyt)

Oma Sportageni on siis ollut selvästi viattomampi kuin TM:n testiyksilö. Ehkä lastentauteja on ehditty jo tehtaalla korjata hieman uudempaan autooni.

Valintaan olen ollut tyytyväinen ja ellei autokuume jostain puun takaa iske, pidän tätä autoa varmaan vielä useamman vuoden. Muistan epäilijöitä riittäneen nettifoorumeilla, kun Kia oli vuonna 2005 vielä varsin uusi merkki Suomen markkinoilla. Tähänastinen kokemukseni on kuitenkin osoittanut, että kyllä korealaiset ovat varsin laadukkaan, luotettavan ja toimivan paketin saaneet kasaan Sportagen tapauksessa.

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta palautteestasi. Niitä näkeekin tällä Suomi24:n autofoorumeilla enää vain harvoin. Itselläni on Sorento V6 ja heräteostosta huolimatta auto on osoittautunut kelpo ajopeliksi. Talvella ei mökkitietämme ole enää tarvinnut aurailla. Tietenkään automme ei kulje "pyhällä hengellä ja jalkahiellä", vaan kuluttaaa hiema enemmän bensaa normaaliin autoon verrattuna. Olemme olleet tyytyväisiä Kiaan, ei ylimääräisiä korjauskustannuksia, kilometrejä mittarissa 35000 km. Seuraavakin maasturi tulee olemaan Kia Sorento.

    Äänestä

  • Kilometrejä kahdessa vuodessa on tullut 52 000 km.
    Polttoaine kelpaa, keskikulutus koko ajalta on 13,15 l/ 100 km.
    Huollot ja öljyn vaihdot paikallisessa huollossa ovat kustantaneet tähän mennessä 820,75 €.
    Delta-Auto on niin kaukana, että ei ole aikaa käyttää sen palveluja, ei tosin ole ollut aihettakaan.
    Saisikohan tuon muutettua käymään etanolilla?
    Saisi mahdollisesti kohtuullistettua kustannuksia, vai tulisiko tuosta juoppo?

    Äänestä

  • Itse olen samaa mieltä sportagen laadusta, itselläni on 4wd diesel vm. 2005 ja kilometrejä 150 000.
    Yli vuosi ajeltu ja täytyy sanoa ettei mitään vikaa ole ilmaantunut. Auto on todella näppärä menopeli, niin maastossa kuin kaupungissa. Ja jos vertaillaan esim. hondan maasturiin, niin käykää itese koeajamassa ja huomaatte kumpi on parempi. Harmittaa kyllä että jotkut harvat moittii kyseistä automerkkiä. Näitä kateellisia panettelijoita löytyy aina, ehkä ovat provo asenteella liikkeellä kun ovat kätensä lyöneet syvälle pas...n.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arnie kirjoitti:

Kirjoittelin aikoinaan melko aktiivisesti Suomi24:n autofoorumeille, lähinnä tälle Kia-palstalle ja silloiselle citymaasturipalstalle. Häiriköinnin mentyä överiksi päätin lopettaa kirjoittelun. Tuo häiriköintihän johti sittemmin citymaasturit-palstan lakkauttamiseen kokonaan. Pienoisen "comebackin" teen nyt sen muodossa, että kerron välitilinpäätöksen Kia Sportagestani, jos sattuu jotakuta kiinnostamaan. Vertaan omia kokemuksiani myös TM:n syyskuussa 2006 julkaisemaan Sportagen 60 000 km käyttötestiin. Oman autoni mittarissa tosin on nyt kilometrejä lähes 11 000 enemmän ja ikää kolme vuotta enemmän kuin TM:n testiautolla. Vuosimalli on sitä ensimmäistä vuosimallia eli 2005. Malliversio on sama, mutta TM:n testiauto oli ensimmäisiä maahantuotuja esittelyautoja, jotka poikkesivat ainakin joiltain sisustuksen yksityiskohdiltaan lopullisista myyntimalleista.

Ensin vähän linjavalinnasta akselilla citymaasturi - maasturi. Hain riittävän maastokelpoista autoa, tiedostaen kuitenkin, etten aio mitään off-roadia harrastaa, mutta metsästysharrastukseni puitteissa liikun myös huonokuntoisilla tai auraamattomilla ajourilla. Valinta osui tältä osin nappiin. Sportage on lukittavan nelivetonsa ja tavallista henkilöautoa suuremman maavaransa turvin osoittautunut riittävän etenemiskykyiseksi menijäksi, joka kuitenkin on arkiajossa mukava: kaupungissa näppärän kokoinen käsiteltävä ja maantiellä suuntavakaa, ison tuntuinen auto.

Minulle ei ole harvinaisuus liikkua olosuhteissa, joilla kaksivetoisen meno joko loppuisi alkuunsa tai alustakosketuksia tulisi henkilöautolla väistämättä, mutta jotka Sportage selvittää mainiosti. Alennusvaihdetta olen kaivannut hyvin harvoin ja silloinkin pärjännyt ilman. Kytkimen saa näissä tilanteissa joskus haiskahtamaan, mutta vaikutusta kytkimen toimintaan ei tällä ole ollut. Umpihangessa moottorilta kaipaisi toki joskus lisää vääntöä, mutta citymaasturi osoittautui kyllä juuri oikeanlaiseksi kompromissiksi maastokelpoisuuden ja henkilöautomaisuuden välillä. Kritiikki autoluokkaa kohtaan on mitä suurimmassa määrin tietämättömyyteen perustuvaa, monille tämä autotyyppi on varmasti juuri se oikea käyttötarpeeseen nähden.

Tilojen muunneltavuus on Sportagessa erinomainen: olen jatkuvasti hyötynyt tavarankuljetuksessa helposta tavaratilan laajennuksesta, apukuskin penkin taittumisesta alas/pöydäksi ja takaikkunan erillisestä avausmahdollisuudesta. Auton tavaratila olisi varmaan lapsiperhekäytössä turhan niukka, mutta muuten se on kyllä riittävä, kun laajennus hoituu tarvittaessa helposti.

Ajoasento eroaa tavallisesta henkilöautosta edukseen, jolloin autolla jaksaa ajaa pitkiäkin matkoja puutumatta. Tässä kohtaa olen eri mieltä TM:n kanssa, joka piti istuimen pehmustusta hieman ryhdittömänä. Omastani poiketen TM:n testiautossa oli nahkaverhoillut istuimet, mikä ei kuitenkaan vaikuttane pehmustukseen. Olen istunut useassa ylemmän keskiluokan perheautossa (mukaanlukien ns. "premiumit") ja Sportageen on korkean korin ansiosta saatu selvästi parempi ajoasento, millä on merkitystä eritoten pidemmillä maantietaipaleilla. Koskee varmaan muitakin samantyyppisiä autoja.

TM:n jutussa mainittua: "Kylmällä säällä kytkinpolkimen liikkeet muuttuvat tahmeiksi ja poljinta nostettaessa sen irtoaminen kengänpohjasta tuntuu aika oudolta." Sama ilmiö oli alussa omassakin autossani, joten vaihdatin kytkinnesteet takuuna meidän oloihimme paremmin sopiviksi. Ihmettelen, ettei TM tehnyt samaa.

TM:n mukaan "hitaissa vauhdeissa terävät kuopat tuottavat alustasta kolinaa". Tällaista en omassa autossani ole havainnut, sen sijaan takapäästä kuului aluksi joustoissa kitinää pidempien pakkaskausien aikana, mikä tietysti heikensi laatuvaikutelmaa. Tämäkin tuli kuitenkin kuntoon takuutyönä tehdyn rasvauksen avulla, tosin vasta toisella yrittämällä. Kyse on erään kumipuslan aiheuttamasta ilmiöstä. Kyseinen pusla on nykyisissä Sportageissa hieman erilainen, eikä ilmiötä pitäisi noissa uudemmissa enää esiintyä.

...jatkuu (teksti on niin pitkä, ettei mahdu yhteen viestiin)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu