http://www.stat.fi/til/ttvi/2009/10/ttvi_2009_10_2009-12-10_tie_001.html
Helposti näkee että vuosi sitten pysähtyivät kaikki ne teollisuudenalat jotka avoivat pysähtyä.
Ruokaa toki tarvitaan edelleen ja apulantaa sen tuottamiseen, samoin talot on yhä pakko lämmittää.
Kun neljä kuukautta odotetaan niin nuo tilastot kaunistuvat kun aletaan verrata jo kurjistuneeseen vuoden vanhaan tilanteeseen. Itse tilanne ei siitä parane.
Helposti näkee että vuosi sitten pysähtyivät kaikki ne teollisuudenalat jotka avoivat pysähtyä.
Ruokaa toki tarvitaan edelleen ja apulantaa sen tuottamiseen, samoin talot on yhä pakko lämmittää.
Kun neljä kuukautta odotetaan niin nuo tilastot kaunistuvat kun aletaan verrata jo kurjistuneeseen vuoden vanhaan tilanteeseen. Itse tilanne ei siitä parane.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Liikanen muistaakseni sanoi että syvälle ollaan pudottu mutta pientä värinää olisi jo havaittavissa.
Tilanne kuin sukellusveneessä syvälle pudottoessa alkaa värinä ja ellei nousuun päästä niin sukelluksessa ei enää pitkään kyetä olemaan vaan sukellusvene tuhoutuu.
Liikanen onnistui lähes tuhoamaan Suomen talouden viime laman aikaan.
Opiskeluaikoina jäi mieleen että sukellusvene ohjautuu neljännen derivaatan mukaan ja on yksi saatanallisimmista ohjattavista.
Kuin myös Suomen talous.
Hallituksemme toimet ovat tähdänneet kulutusjuhlan jatkumiseen ja halvan lainarahan saatavuuteen, mutta mutta mitään ei ole tehty ettei todellinen velkaantumisongelmamme veisi meitä jälkilamaan.
Matalat korot ovat jo vuosia olleet hallituksen elvytyskeinona kuten helppo rahan saatavuus ja ilmeisesti rahaa on tehty myöskin tyhjästä tähän viimeisinpään elvytykseen.
Voi vain kysyä onko tämän kaiken seurauksena hallitsematon kaaos.
Elektroniikkateollisuudestakin on kaksi kolmannesta jäljellä, elintarvikkeista melkein kaikki.
Omaisuusarvot voivat vähän muuttua, me joilla on rahaa rikastumme.
Hieman ihmettelen miten valtion ja kuntien työläisten palkat maksetaan
Kysymys todella hyvä, valitettavasti meidänkin kuunnanvaltuustossamme on vieläkin henkilöitä jotka esittävät uusia kuluja kunnallamme.
Koulutoimen ja terveydenhoidon menot ovat niin massiiviset että näihin menoluokkiin on pakko puuttua, mutta tätäkään tosiasiaa ei vielä oikein kukaan tunnusta ainakaan ääneen.
Vajeen suuruus vain järkyttää ja edes 10 prosentin palkka leikkaus ei tule rittämään, HUH HUH.
Osaatko joku vaan neuvoa?
Lisäksi saamme olla varmoja maamme luottoluokituksen laskevan ensi vuoden aikana ja korkotasomme sekä myöskin luoton saantimme vaikeutuu.
Ongelmamme on sitä luokkaa jotta selviäisimme niin meidän pitäisi lopettaa koko koulutoimemme, nyt on vain eletty ja odotetaan valtion tulevan maksumieheksi.
rahaa pumpataan asunto kuplaan.
Vienti topissa! kauankohan juhlat jatkuu!
Jos työttömät niinku alkais tekeen töitä niin työttömyyttä olis niinku vähemmän.
Näin sanoi joku tunnettu popmuusikko viime laman aikaan.
Tietenkin yleinen hyvinvointi kasvaa jos 500.000 ihmistä alkaa tekemään töitä niiden noin 2.5 miljoonan lisäksi jotka nykyisin maksavat myös niiden työttömien elämisen.
Valitettavasti julkinen sektori on valinnut eri tien, jotkin arviot julkisen sektorin uudesta velanotosta ovat 25 miljardia euroa vuodessa. Nykyinen kokonaisvelka on siis noin 60 miljardia euroa eikä sitäkään pystytä maksamaan pois.
Tuossa summassa on siis sekä valtion että kuntien velkaantuminen ja kattamattomat eläkevastuut.
Ei Suomessa ole töitä kaikille 500,000:lle työttömälle. Ihmisiä on täälläkin liikaa.
Työttömien massaa pidetään kapitalistisen talouden teoriassa ns. puskurina, joka hillitsee palkkatoivomuksia.
Eli jos palkkatoiveet alkavat olemaan liian roiseja (vaikka 11eur/tunti palvelualoilla, hui), uhataan irtisanomisilla ja värvätään 7-8 euron palkalla työttömiä jotka mielellään tekevät alipalkattuna työtä, kun istuvat toimettomana.
Kysyntä ja tarjonta kohtaavat ja näin teoriasta tulee totta. Yhteiskunta on raadollinen. Oletko sinä osa systemaattista puskuria, köyhälistöä?
Olen erittäin korkealle kouluttautunut ja on paljon näyttöjä esim. osallisuudesta Nokian menestykseen.
Kyllähän minäkin palkkaisin mielelläni jonkun työttömän vaikka leikkaamaan ruohon, pilkkomaan puut, kolaamaan lumet ja vaihtamaan autoon öljyt sekä tekemään muut vähemmän vaativat työt joita en edes pidä paskamaisina, ainoastaan aikaa vievinä.
Nykyisin teen kaikki nämä itse, ei oikein huvita maksaa viikon käteenjäävää palkkaa jostain autonhuollosta josta selviän itsekin päivässä tai puolessa päivässä.
Tämähän se perimmäinen ongelma on, amerikassa on työtätekeviä köyhiä mutta on sekin parempi kuin suomen systeemi jossa on työtätekemättömiä köyhiä.
Mielestäni Suomen työttömät voidaan jakaa kolmeen osaan, kolmanneksen pitäisi päästä sairaseläkkeelle, yksi kolmannes ei työllisty ilman tukitoimia ja vain yksi kolmannes on työkykyisiä.
Tulee muistaa että meillä on myöskin työelämässä paljon näitä työhaluttomia joita ei työnteko paljoa kiinnosta, tosin näillä lomautuksilla näitä ollaan nt saamassa ulos yrityksistä.
Asia on myöskin näin että menestyäkseen yrittäjät eivät voi palkata kaikkia "persoonia".
Kummallisinta on se että saimme jopa tuottavuutemme nousemaan lomauttamalla muutaman ikävän persoonan joille työpaikka oli muodostunut vain seurustelupaikaksi.
Aika monella eläkeikää lähestyvällä on yksi tai useampia sairauksia, ne alkavat yleistä noin viidenkymmenen vuoden iässä.
Osa tietenkin työllistyy vain tukitoimin mutta parempi maksaa rahat palkkana kuin päivärahana.
Mainitsemasi kolmen ryhmän lisäksi on neljäskin joka on maan parhaimmistoa.
Tunnen pari professoria jotka siirtyivät puolipäivätyöhön ja erittäin pätevän tekniikan tohtorin jolta loppuivat työt ja joka matkusti Lappiin nauttimaan 500 päivästä.
Paras tuntemani parkettimies on myös toisinaan 500 päivää työttömänä.
Minäkin vähensin työntekoa siinä vaiheessa kun olin tienannut tarpeeksi.
Lisätuloista kumminkin menisi niin suuri osa valtiolle ettei pätevien ihmisten kannata alkaa sosialistisen työn sankareiksi.
on tultu työnteko vaan ei kannata.
Mulla on pari tuttua elementtisaumaajaa sitähän ei voi tehdä talvella,
jotenka jannut on talvet ansiosidonnaisella??? Saavat vuodessa enemmän
liksaa kun moni metallimies jotka painaa ympärivuoden töitä!!!
Kaveri oli joskus -80luvulla käymässä Neuvostoliitosta Suomessa,
häneltä kysyttiin mitä hommailet? Ei neuvostoliitossa kannata työskennellä!
Oli vastaus et näin.
Systeemi muuttui, Venäjällä peritään 9% veroja, Virossa 20%.
Jo muutaman vuoden ajan olen kummastellut kun rakennustyömailla ahkerat venäläiset tekevät töitä urakkavauhtia ja auringonnoususta auringonlaskuun, kuutena päivänä viikossa.
Enpä ole suomalaisilla nähnyt moista työtahtia kuin kerran, mutta kyseessä olikin huippumies.
Lisäisin vielä joku vaan yhden huomion mikä tilastoissa ei näy, nimittäin teollisuuden katteet.
Tuotteiden hintoja ollaan jouduttu pudottamaan jotta jotain saataisiin kaupaksi.
Esimerkiksi Nokialla alkaa olla suurin markkinaosuus Ugandassa ja Nigeriassa kun puhelimet ovat niin halpoja.
Viime vuosina tuhlasivat viiden miljardin käteiskassansa hölmöihin yritysostoihin, nyt ottivat toiset viisi miljardia lainaa kun lähtevät sotaan Applea vastaan. Jos katsoo tunnuslukuja niin Apple tuottaa voittoa saman verran kuin Nokia mutta kolmanneksella väkimäärästä.
Sattuu tämä vähän valtioonkin kun Nokia ei tänä vuonna maksakaan veroja, 4.5 miljardin voitto muuttui sadan miljoonan tappioksi. Siinä jäi ainakin puolitoista miljardia verotuloja saamatta, lisäksi pitää maksaa tuhansien tai kymmenientuhansien lempattujen työttämyystuki.
Itse en oikein ymmärrä tämän hetkistä taloutemme yhtälöä.
Maassamme on paljon yrityksiä ja myöskin asuntovelallisia jotka ovat täydellisessä kassakriisissä ja myöskin työttömyytemme tullee pahenemaan.
Mutta edelleen esim. asuntokauppamme käy hyvin ja kotitaloudet ottavat lisää velkaa.
Sinäkään et ole aivan ymmärtänyt tilanteen karmeutta.
Valtio ja kunnat ottavat 26 miljardia velkaa vuodessa kun koko entinen valtionvelka oli 60 miljardia.
Toki tämä vähän aikaa lämmittää, voipi vaan käydä niin että lama kestää kauemmin kuin luulevat.
Eipä näitä taloutemme lukuja paljoa uutisoida puhutaan vain poliittista hömppää jotta kauppa kävisi ja ihme ja kumma kauppa on käynyt yllättävän hyvin tähän asti.
Itse odotin laman alkavan jo 2007, nyt on menty jo kolme vuotta ottamalla vain lisää velkaa eikä vieläkään ole kunnolla rysähtänyt?
Näissä jutuissa kaikki kestää kauemmin kuin kukaan olisi ennustanut ja tapahtuu pahempana kuin kukaan olisi ennustanut.
Joskus kun opiskelin kansantaloustieteilijäksi mantra oli "eksogeenisten muuttujien muutos aiheuttaa kolminkertaiset seurausvaikutukset talouteen vuoden viiveellä."
Vienti on eksogeeninen muuttuja ja pieneni kolmanneksella vuosi sitten.
Ulkomainen velanotto on myös eksogeeninen muuttuja ja kasvoi rutkasti.
Kai sinun pitäisi etsiä se kuuluisa yksikätinen kansantaloustieteilijä joka ei voi sanoa "on the other hand.."
Tässä olen omia ja suvun asioita laittanut siihen malliin ettei ole velkavastuita ja rahat on niin luotettavissa pankeissa kuin täältä löytyy. Kun tulee seuraava iso dippi osakkeissa niin voi olla aika laittaa noin 75% vakavaraisiin firmoihin.
Vaikka teoria on hallussa niin tämä on varsin vaikea tilanne kun valtio ottaa hillittömästi lainaa, ainakaan minulla ei ole pääsyä tietoihin siitä mitä on tapahtumassa.