Omistan kys. auton ja suunnassa pysyminen on yhtä tuskaa (siis normaali awen käytös).
Joku suunnitteluportaan neronleimaus on tehnyt taka-akselista ohjaavan,ts. se tehostaa kääntymistä. Kun tuulenpuuska tai tien urat heilauttavat koria niin takapää on menossa omille teilleen. Suomen teille tämä ei sovi ollenkaan. Mitään klappia ei ole nivelissä ja auto on vähän ajettu.
Onko kukaan kokeillut erilaisia aurauskulmia tai caster/camber-kulmia takapäässä ??? -josko ne hillitsisivät auton vikurointia.
Joku suunnitteluportaan neronleimaus on tehnyt taka-akselista ohjaavan,ts. se tehostaa kääntymistä. Kun tuulenpuuska tai tien urat heilauttavat koria niin takapää on menossa omille teilleen. Suomen teille tämä ei sovi ollenkaan. Mitään klappia ei ole nivelissä ja auto on vähän ajettu.
Onko kukaan kokeillut erilaisia aurauskulmia tai caster/camber-kulmia takapäässä ??? -josko ne hillitsisivät auton vikurointia.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kun sanoit, että auto on vähän ajettu, niin paljonko siinä silloin on kilometrejä takana...
50000km. -siis autossa ei ole mitään vikaa, vain ominaisuuksia.
en ole huomannut omassani avessa sellaista etten tahtoisi tiellä pysyä-no ei ole tietysti mulla paljon kokemusta-ainoastaan 4 avensista ollut 98.01,03,07mallit ja hyvin olen pärjännyt-joko juttusi on huuhaata tai sitten olet ostanut kolariauton.Varmasti vakaampiakin autoja on mutta kyllä tälläkin pärjää -ei ole tuskaa ajaminen ja ennen kaikkea huoleton on peli omistaa
Turha varmaan kysyä, että onko nelipyöräsuuntaus tehty milloin viimeksi?
Kyllähän 50 tkm ajetussa autossa voi olla vaikka mitä vialla. Ne on nääs nämä suomen pakkaset ja huonot tiet melko kuluttavia autolle - jos vielä sattuu olemaan raskas kaasujalka. Kyllä melkein ryhtyisin tutkimaan iskareita, pyöränkulmia, nivelten kumipuslia, renkaita ja rengaspaineita.
Rohkenisinpa väittää, että iskareiden vaihdolla ja nelipyöräsuuntauksella tilanne jonkin verran paranisi. Talvirenkaat ovat kesärenkaisiin verrattuna lenut ajaa, etenkin sulalla asfaltilla. Painetta lisää 0,5 - 0,8 bar parantaa kummasti ajokäytöstä. Contit on ehkä asfaltilla ja jäisellä tiellä Hakkapeliittoja vakaammat ajaa.
samanlaisessa avessa ratti vinossa.muuten ohjaus ok.vaatiiko toimenpiteitä?
se vähän riippuu siitä että haluatko sen suoraan vai et-kosmeettinen juttu-mutta onhan se hyvä tarkastuttaa kaikki kulmat samalla
Se ratin vinossa oleminen on periaatteessa täysin kosmeettinen haitta. Se, että ratti
saadaan täysin suoraan nelipyöräsuuntauksessa on hiukan arpapeliäkin. Vaikka säädön yhteydessä ratti lukitaankin täysin suoraan ja aurausten säädöt tehdään niin, että aurausta on molemmissa renkaissa saman verran, vaikuttaa alustan muut säädöt ja ehkä kumipuslien yms. lievä kuluneisuuskin (ja jopa renkaat) siihen, ettei ratti kuitenkaan ole sitten täysin suorassa kun autolla lähdetään ajamaan. Pyörien kulmat ovat silti aivan oikeassa ja auto on normaali ajaa.
On se minusta psykologinenkin juttu, kyllä minua vähän häiritsisi, jos esim se asento joka yleensä meinaa suoraan menoa, olisikin ylösalaisin, tosin kyllä siihen tottuisi, mutta tuollaiseen vähän, mutta kuitenkin......
Totta kai se ratin vinossa olo häiritsee, etenkin uudemmassa autossa ja etenkin ensi alkuun (ennen kuin siihen tottuu). Minä vain olen muutaman kerran ollut seuraamassa nelipyöräsuuntausta ja kyllä asentaja aivan varmasti tosissaan ja huolellisesti yritti laittaa ratin suoraan, mutta niin vain kävi, ettei se ratin puola sitten aivan vaaterissa ollutkaan kun ajamaan lähdettiin...
Autolehtien testieissä on haukuttu awen kulkuominaisuuksia, ei tämä huuhaata ole.autoni ei ole kolariauto,uutena ostin ,suuntaukset ovat toleranssien mukaiset.
Työpaikan ocu ei vaeltele noin.
OLen säädättänyt kulmat n. 5 vuoden välein autossani ja viimeiksi oli haritusta vain 0.09 ja 0.11, mikä jo tuntui vaelteluna eli haki urissa. Rengas kului sisäreunasta ehkä 1-2 milliä enemmän koko kesäkauden aikana. Mutta tuokin riitti siihen, että auto oli levoton. Jos kuluttaa enemmän rengasta, niin tietysti pitää heti säädättää.
Rengaspaineita voi sanoa sen verran, että jos takana on suosituspaineet niin saattaa vaeltaa. Töissä on suorastaan määrätty paineet pidettäviksi 0,3 yli suositusten niin kuluvat vähemmin ja ajo on kevyempää eikä lastillakaan vaeltele. Itse ole pitänyt autosta riippuen 0,3-0,5 ylipainetta koko ajourani ajan eli runsaat 30 vuotta . Ikinä ei ole ollut mitään haittaa ja auto kulkeee kevyesti (kivikadulla ehkä kolina lisääntyy).
No tämä siis selventää joululiikenteessä edelläni kulkevan Aven käytöksen. välillä pölisi piennar ja välillä keskiviiva. Taisi kerran käydä vastaantulevien kaistallakin. Kaverin ajo oli niin epämääräistä, että kävi ilmi että päissäänhän se kuski täytyy olla. Eli siis autonleveyden verran jatkuvaa linjan hakemista 80km/h vauhdissa. En tiedä sitten, ehkä oli päissään vaikka ei siltä näyttänyt kun kaksikaistaisella osuudella uskalsin ohittaa, mutta jos Avensiksen ominaisuuksiin kuuluu tuollainen hakeminen niin kyllä pitää olla merkkiuskollinen että tommosta kestää kattella ja ajella tosissaan.
Aven käyttäkunta kun on osin siinä ikävaiheessa, jolloin pelätään jo silmälääkärille menoa. Elä huoli, 45 v tarkastus vielä meni läpi, mutta nyt jo tiedän seuraavalla kerra lasit saavani..
Itsellä oli taannoin Camry. Ostin sen kesällä, jolloin ei ollut mitään kiermurtelua.
Mutta kun talvi tuli ja tie oli jäässä, niin en meinannut kaistalla pysyä yli 80kmh vauhdissa.
Kaksi päivää ajelin hengenvaarallisesti ja sitten menin tarkistuttamaan auraukset.
Ja niihän se oli, että takapäässä oli kulmat sekaisin (ei paljoa).
Nelipyöräsuuntaus suoritettiin ja kyllä kannatti.
Sen jälkeen ei auto enään vikuroinut.
Eli suosittelen, että menet autosi kanssa nelipöyräsuuntaukseen!
mistä johtuu avensiksen vasemman etupyörän kuluminen pykälille sisäreunasta?nelipyöräsuuntaus tehty n. vuosi sitten.215/50 17 kumhot.auto 2,4 automaatti.