Voisiko joku selventää

fullidiootti

nämä tekstit:
"en tallenna rtffänä vaan html tiedostona"
"mul on servu elikkäs joku kone mikä on päällä kokoajan"
"laitan ne sinne rootiin ja kun käyttäjä menee servulle, se avaa index sivun sieltä"

Kun kysyin yheltä niin se selitti tollee. Hänellä ei ole aikaa selittää enempää. Eli siis mun tarkotus ois tehä serveri tyylinen sivu. Elikkä miten se tehään notepadil, oon aloittelija näis puuhis. Sitten jos mä saan ne jotenkin "nettiin" ja jos varaan jostain nimipalvelimen niin toimiikse sillee. Miten saan siis toteutettua nämä, voisiko joku selventää.
Riittääkö semmonen 2000-luvun kone missä 1.7ghz prossu, 512 mt muistia ja windows 2000 käyttis. Ja mitä muuta tarvii vai tarviiks mitää. Ja miten se pitää kirjottaa notepadil. Niin ja riittääkö mun netti:
http://www.speedtest.net/result/685780492.png
On joku elisa adls. Oon siis niin tyhmä etten tiedä näist paljoo mitää, voiko joku viisas neuvoa nää selkokielellä?
PS. Onko mitään kirjaa esim. kirjastossa mistä aloittelijat saa selvää?
Ja ei vittuiluja, en oikeesti tiiä näist. Ja turha suositelle mitään suntuubeja, haluun tehä tän tällee.

4

756

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • q

      Weppisivun voi tehdä vaikka sillä Notepadilla. Sivun ulkoasua muotoillaan tekstin sekaan kirjoitettavilla muotoilukomennoilla. Esimerkiksi kun kirjoitetaan <:b>teksti teksti näkyy selaimella lihavoituna. Helpoiten sivujen teko käy jollain sivunteko-ohjelmalla. Myös tekstinkäsittelyohjelmat osaavat tallentaa sivun html-muodossa.

      Sivun selaimelle toimittaa web serveriohjelma. Yleisin niistä on Apache. Se on myös ilmainen.

      Tällä tiedolla pääseekin alkuun. Eli sivujen tekoa ja webbiserverin käyttöä harjoitellaan omalla koneella tai kotiverkossa ennen sivujen tarjoamista nettiin.

      • q

        Piti olla teksti
        Pitää hiukan temppuilla että näkyy oikein.


      • fullidiootti
        q kirjoitti:

        Piti olla teksti
        Pitää hiukan temppuilla että näkyy oikein.

        Voiko frontpagella tehä?


      • Elisan mikrotuki
        fullidiootti kirjoitti:

        Voiko frontpagella tehä?

        Voi ja vihree tussi on kans hyvä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      73
      1930
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1663
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      147
      1217
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      688
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      198
      652
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      636
    7. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      191
      553
    8. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      54
      547
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      462
    Aihe