Vihreät niityt iskelmäviikko Kajaaniin

http://www.kainuunsanomat.fi/cs/Satellite/Kainuu/1194634259677/artikkeli/vihreat niityt -iskelmaviikko siirtyy pysyvasti kajaani...

Hieno homma, mutta festarikansa tarvitsee kuitenkin majoitustilaa, kunnollisia mökkejä, vaunupaikkoja, telttapaikkoja huoltotiloineen, mistäs ne nyt saadaan? Tällainen festarimajoitus tulisi järjestää niin, että saadaan hyödynnettyä ja tuotua esille Kainuun luontaisia vahvuuksia kuten luontoa ja järvimaisemaa. Tänä päivänä ei ole enää mahdollista, että festarikansa työnnetään jonnekin pellolle tai huoltoaseman taakse epämääräisiin oloihin.

Nähtäväksi miten markkinat toimii, löytyykö palveluntarjoajia, mitä tekee kaupunki?
684354
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 68

Vanhimmat

Ei muuta ku Vuokattiin majoittumaan, jos vielä on tilaa. Ainakin siellä on 7.000 potentiaalista asiakasta iskelmäviikon aikaan.

Äänestä
  • kajaani, niityt, iskelmäviikot... otappa selvää,,,
    taitaa järjestelijöillä olla puurot ja vellit sekaisin...
    kunhan vielä laittavat yhtäaikaa kaikkiin
    ISKELMÄVIIKOT

    Äänestä

  • 40 km päähän? Oletkohan käynyt koskaan musiikkifestareilla?

    Äänestä

  • himos ja mitä muuta kirjoitti:

    kajaani, niityt, iskelmäviikot... otappa selvää,,,
    taitaa järjestelijöillä olla puurot ja vellit sekaisin...
    kunhan vielä laittavat yhtäaikaa kaikkiin
    ISKELMÄVIIKOT

    Ainoa oikea ja alkuperäinen tapahtuma on käsittääkseni Kiuruvedellä.Iskelmäniityt.Ollut jo 11 vuotta. Sen sijaan kainuulaisilla on käsissään kävelevä katastrofi jolla on nimikin.Voitte muuten kysellä missä hommissa se kaveri on onnistunut viimeksi.Läheltä seuranneena arvaan että rahasta tulee helvetinmoinen skisma.Onnea kainuulaiset ! Nythän teidän hermot ja rahat testataan.

    Äänestä

  • himos ja mitä muuta kirjoitti:

    kajaani, niityt, iskelmäviikot... otappa selvää,,,
    taitaa järjestelijöillä olla puurot ja vellit sekaisin...
    kunhan vielä laittavat yhtäaikaa kaikkiin
    ISKELMÄVIIKOT

    Ja sitten on vielä Vihreät Viikot, ensi kesänä Himoksella järjestettävä iskelmäfestari.

    Äänestä

Eipä ole kovin kummoisia esiintyjiä tulossa, danny ja mikko alatalo. No, onneksi sentään Jari Sillanpää. :)

Onko kajaanissa iskelmätähtiä omasta takaa.(Kajaani on p-paikka renkuttajien lisäksi)

Äänestä
  • eihän tuossa ollut kuin pieni muru esiintyjistä. kajauksessa sanottiin että myöhemmin ohjelma kokonaan. oli siellä laura voutilainen jo myös mainittu radiossa.

    Äänestä

  • Ei Ole Kummoisiakaan Esiintyjiä Totta Tosiaan, Eikö Kajaaniin Saatu Enään Kunnon Solisteja. Vai onko Tästä Puute €. Mutta Onneksi On Kiuruvedellä Iskelmä Niityt ja Iskelmä laulun SM Kilpailut.

    Äänestä

Hyvä putki tuosta kai tulee, ainakin luulis näin....
Ensin 1.7. Lady Summertime, sitten a 6.7. Runoviikko ja 7.7 markkinakatu ja heti perään 13.7. Vihreät niityt.
Monenlaista pientä ja isompaakin keskelle heinäkuuta. Ei paha...

Äänestä
  • Jassoo, noinhan minä luulin, muttta tuon putken alku pätkäistiinkin naps pois.
    Lady Summertime häippäsee, eikä sitä ole enää ensi kesänä Kajaanissa.
    Kaupunki purki yhteistyösopimuksen ja veti tukensa pois.
    Käivkös tässä nyt niin, että tuo Viheriät Niityt sai sen tuen?
    Että se siitä...

    Äänestä

Tapahtuma ei itsessään siirry mihinkään. Tapahtumia sen sijaan on ilmeisesti tulossa kaksi vuoden 2008 tapaan. Harmittavaa, että tehdään tuolla tavalla hallaa, että järjestetään vielä samaan aikaan. Kävijöitä varmasti riittäisi molempiin, jos aikataulu sen vain sallisi. Kiuruveden tapahtuma julkaisi oman ajankohtansa viime kesänä heti tapahtuman jälkeen. Kajaanin tapahtumasta tuli ensimmäiset uutiset mediaan nyt tammikuussa.

Niille kenelle tapahtuman taustat eivät ole tiedossa tapahtuma järjestettiin ensimmäisen kerran Kiuruvedellä 1999. Tapahtuman järjesti tuolloin Kiuruveden Kevyen Musiikin Tuki ry. Myöhemmin tapahtuman pyörittämistä varten perustettiin Vihreät Niityt Oy, joka vastasi tapahtuman talousasioista. Vuonna 2008 yhtiö ja tapahtuman taiteellinen johtaja Reijo Glad ajautuivat erilleen ja tapahtumia järjestettiin heinäkuussa 2008 kaksi - Kiuruvedellä sekä Reijo Gladin toimesta Jämsän Himoksella. Vuonna 2009 tapahtumia oli jälleen vain yksi - Kiuruvedellä, Vihreät Niityt Oyn toimesta järjestetty IskelmäNiityt. IskelmäNiityt jatkaa myös tänä vuonna Kiuruvedellä.

Tässä vielä keskustelua vuoden 2008 mediamylläkästä: http://keskustelu.suomi24.fi/node/5600810

Äänestä
  • Joo mietinkin tuota, että mahtaako olla samasta jutusta kyse mitä pari vuotta sitten.. Hieman epäselvän kuvan saa mediasta. Vissiin ihan tarkotuskin Kajaanin hämätä? IskelmäNiittyjen sivuilta kävi ilmi, että ne oli matkamessuilla mukana että on se Kiuruveden tapahtuma tänäkin vuonna. Tuolta löytyy lisää tietoa: www.iskelmaniityt.fi

    Äänestä

  • Kenellähän tässä on tarkoitus hämätä. Kiuruvedellä ollaan kauhuissaan että tapahtuma tulee Kainuuseen. Varmaan jokainen sen näkee. Ei heitä kiinnostais paskan vertaa kommentoida Kajaania jos eivät tietäisi homman nimeä tai olisi huolissaan Kajaanista. Kyllä Kajaanissa tajutaan se.

    Jokainen voi miettiä mikä tekee tapahtuman oikeaksi tapahtumaksi, urheilukenttä tms. jolla se on järjestetty vai se että tapahtuman perustaja joka on 10 vuotta ollut tapahtuman ohjelman suunnittelija ja johtaja ja äänitorvi, vuosia mukana olleet artistit ja mediat ym. ovat Kajaanissa. Tärkeimpänä tietenkin se, että tapahtuma Kajaanissa on Vihreät Niityt joka on ollut alusta saakka ollut tapahtuman nimi. Ei monikaan puhu IskelmäNiityistä, kyllä sen ymmärtää koska sen niminen tapahtuma on pidetty vasta yhden kerran.

    Kyllä tätä saa vääntää ja kääntää mutta miettikääpä kumpi tekee tapahtumasta aidon.

    Äänestä

  • hyvä kun kajaanissa on vihreät niityt ja reijo. tehkää te kiuruveellä oma juttu ja tehkää siitä niin hyvä että se tunnetaan uudellakin nimellä ja antakaa olleiden olla. mitä mielikuvitusta se on että ratsastatte vanhalla nimellä tai sen kopiolla. tehkää uudesta hyvä niin kaikki nostaa peukaloa. älkää olko niin katkeria ja mustamaalatko kajaania. vihreät niityt oli hyvä siellä ja siitä voi olla iloinen. nyt se on kajaanissa. kyllä te hyvän tapatuman saatte tehtyä uudellakin nimellä. onnea molemmille. katkeruus on pahasta.

    Äänestä

  • Muistuu mieleen Kainuun jazzkevään viimeiset vaiheet, kun homma hajosi.
    Lopulta oli kaksi tapahtumaa samaan aikaan, toinen BioRexissä ja toinen Kajanuksessa.
    Ja sen jälkeen ei ollut enää missään, tapahtuma kuihtui, kuoli ja kuopattiin.

    No toivottavasti tässä ei käy niin hullusti.

    Äänestä

  • Positiivari-78 kirjoitti:

    hyvä kun kajaanissa on vihreät niityt ja reijo. tehkää te kiuruveellä oma juttu ja tehkää siitä niin hyvä että se tunnetaan uudellakin nimellä ja antakaa olleiden olla. mitä mielikuvitusta se on että ratsastatte vanhalla nimellä tai sen kopiolla. tehkää uudesta hyvä niin kaikki nostaa peukaloa. älkää olko niin katkeria ja mustamaalatko kajaania. vihreät niityt oli hyvä siellä ja siitä voi olla iloinen. nyt se on kajaanissa. kyllä te hyvän tapatuman saatte tehtyä uudellakin nimellä. onnea molemmille. katkeruus on pahasta.

    Niin mikä on Kajaanissa? Yksi nettisivu on netissä ja linkit Facebookiin ja Youtubeen varustettuna Jari Sillanpään kuvalla. Tuo ei tee vielä tapahtumasta totta. Ei olla katkeria, kun ei ole edes aihetta. Kiuruvedellä uutta ei ole kuin se, että saatiin sentään Iskelmäniittyjen jatkuvuus pelastettua lemppaamalla porukasta häirikkö ja on vedetty sitä lähes samalla porukalla tauotta. Tapahtuman ajankohta tälle vuodelle julkaistiin jo viime kesänä eli nähdään Kiuruvedellä jo 12. kerran iskelmien merkeissä 14. -18.7.10. Ne tekevät, jotka osaavat. Mutta hei, ihan vilpittömästi onnea vaan teille molemmat yltiöpositiivarit vuodelta -78 Reijo-sedän johdolla!

    Äänestä

Kajaanin keskustan lähimmät vaaramaisemat ovat Pöllyvaarassa ja Vimpelinvaarassa. Pöllyvaara on Paltaniementien suulla ja Vimpeli lähellä ohitustietä, Vimpeliin helpompi mennä/löytää ja sieltä luontevammin löydettävissä tilaa leirintämatkailulle, Vimpelissä myös jo valmiita palveluita. Suvantola myös yksi mahdollinen paikka, siellä ei tosin ole vaaroja mutta jokimaisemaa löytyy.

Äänestä
  • Näkis nyt ensin tämän ensi kesän festivaalin taloudellisen tuloksen. Suattaap olla, että ei tarvitse jaapastella sen jälkeen missä mikäkin niittyjuhla järjestetään. Minkähänlaisia rahasampoja lienevät
    edelliset juhlat olleet, montako yhdistystä on pitänyt perustaa?

    Äänestä

  • Ry Tukiniitty kirjoitti:

    Näkis nyt ensin tämän ensi kesän festivaalin taloudellisen tuloksen. Suattaap olla, että ei tarvitse jaapastella sen jälkeen missä mikäkin niittyjuhla järjestetään. Minkähänlaisia rahasampoja lienevät
    edelliset juhlat olleet, montako yhdistystä on pitänyt perustaa?

    Vihreät Niityt Oy:n toiminta ollut pahasti tappiollista.

    http://www.inoa.fi/Ohjelmatoimistoja, ohjelmatoimistopalveluja/Vihreät Niityt/KIURUVESI/taloustiedot/415790/

    Äänestä

  • 3456 kirjoitti:

    Vihreät Niityt Oy:n toiminta ollut pahasti tappiollista.

    http://www.inoa.fi/Ohjelmatoimistoja, ohjelmatoimistopalveluja/Vihreät Niityt/KIURUVESI/taloustiedot/415790/

    Mitä sitä surette, antakaa hevosen surra, sillä on iso pää.

    Äänestä

  • SuurPiä kirjoitti:

    Mitä sitä surette, antakaa hevosen surra, sillä on iso pää.

    jatkakaa vaan Kajjaani, niin musa soi, jonkun piikkiin,,

    Äänestä

  • 3456 kirjoitti:

    Vihreät Niityt Oy:n toiminta ollut pahasti tappiollista.

    http://www.inoa.fi/Ohjelmatoimistoja, ohjelmatoimistopalveluja/Vihreät Niityt/KIURUVESI/taloustiedot/415790/

    Ottakaa huomioon, että Vihreät Niityt Oy:n toiminta on ollut tappiollista nimenomaan Gladin lähdön jälkeen. Vihreät Niityt Oy = IskelmäNiittyjen järjestäjä.

    Äänestä

  • tarkennustuohon kirjoitti:

    Ottakaa huomioon, että Vihreät Niityt Oy:n toiminta on ollut tappiollista nimenomaan Gladin lähdön jälkeen. Vihreät Niityt Oy = IskelmäNiittyjen järjestäjä.

    Millaista tulosta tapahtuma teki yhdistyksenä kun Glad oli mukana? Järjestääkö sen Kajaanissakin joku osakeyhtiö vai pyöritetäänkö yhdistyksenä ja ketä siinä on mukana? Nettisivuilta ei selviä kuin nuo jo
    julkisuudessa esillä olleet.

    Äänestä

  • tusina,, kirjoitti:

    jatkakaa vaan Kajjaani, niin musa soi, jonkun piikkiin,,

    Soikoon ihen kenen piikkiin tahansa, kunhan ei ole taaas veronmaksajan piikki.
    Se piikki nimittäin on jo ihan täysi.

    Äänestä

  • Sininiitty kirjoitti:

    Millaista tulosta tapahtuma teki yhdistyksenä kun Glad oli mukana? Järjestääkö sen Kajaanissakin joku osakeyhtiö vai pyöritetäänkö yhdistyksenä ja ketä siinä on mukana? Nettisivuilta ei selviä kuin nuo jo
    julkisuudessa esillä olleet.

    Minuakin rahapuoli kiinnosti. Mutta kyllähän näistä näkyy selvästi että Gladin aikaan tapahtuma on viimeisinäkin vuosina ollut voitollinen. Myös hänen viimeisimmän vetämänsä tapahtuman ajalta. Mutta sitten on mennyt perseelleen kun uudet puikkoihin. Ensimmäinen tapahtumavuosi Gladin lähdön jälkeen on oikein ennätyksellisen tappiollinen. Oikein hurjasti. Että vaikka hommat olis mennyt miten menneet niin kyllä ei kannattais Kiuruvetistelijöiden hirveästi mahtailla taloudenpidosta. Noista linkeistähän nuo näkee että Gladin jälkeen lähti menemään perseelleen.

    Äänestä

  • Tarkastakaapa Itse kirjoitti:

    Minuakin rahapuoli kiinnosti. Mutta kyllähän näistä näkyy selvästi että Gladin aikaan tapahtuma on viimeisinäkin vuosina ollut voitollinen. Myös hänen viimeisimmän vetämänsä tapahtuman ajalta. Mutta sitten on mennyt perseelleen kun uudet puikkoihin. Ensimmäinen tapahtumavuosi Gladin lähdön jälkeen on oikein ennätyksellisen tappiollinen. Oikein hurjasti. Että vaikka hommat olis mennyt miten menneet niin kyllä ei kannattais Kiuruvetistelijöiden hirveästi mahtailla taloudenpidosta. Noista linkeistähän nuo näkee että Gladin jälkeen lähti menemään perseelleen.

    Hienoa, että edellisessä viestissäkin kuvailtu talousnero on lahjoineen suvainnut siirtyä Himoksen kautta Kajaaniin lisäämään hyvinvointia myös Kainuun alueelle. Mitenkä maailmassa Himoksen ja Kiuruveden yrittäjät saattoivatkaan päästää hänet karkaamaan omille teilleen. Todellisuudessa Gladin ansioita on liioiteltu jo ihan tarpeeksi. Niittyjen järjestelyt ovat alusta lähtien olleet tiimityötä ja useiden henkilöiden yhteistyötä niin suunnittelussa kuin järjestelyissäkin. Ei Reijo niitä yksin ole aiemminkaan järjestänyt saatikka rahoittanut. Omituinen pakkomielle hänellä on kuitenkin ollut Kiuruveden pesäeron jälkeen järjestää samanlainen tapahtuma samaan aikaan aina jonnekin muualle. Himoksellehan Vihreiden Niittyjen piti jo toissa kesänä pysyvästi siirtyä. Mihinkähän se viiden vuoden sopimus Himoksella kaatui?

    Äänestä

  • Tarkastakaapa Itse kirjoitti:

    Minuakin rahapuoli kiinnosti. Mutta kyllähän näistä näkyy selvästi että Gladin aikaan tapahtuma on viimeisinäkin vuosina ollut voitollinen. Myös hänen viimeisimmän vetämänsä tapahtuman ajalta. Mutta sitten on mennyt perseelleen kun uudet puikkoihin. Ensimmäinen tapahtumavuosi Gladin lähdön jälkeen on oikein ennätyksellisen tappiollinen. Oikein hurjasti. Että vaikka hommat olis mennyt miten menneet niin kyllä ei kannattais Kiuruvetistelijöiden hirveästi mahtailla taloudenpidosta. Noista linkeistähän nuo näkee että Gladin jälkeen lähti menemään perseelleen.

    Vihreät Niityt Oy on hoitanut kaikki raha-asiat myös Gladin aikaan.Ei Glad.Ja tulee niin myös tekemään jatkossa.Mutta kuka rahoittaa ja kuka on vastuussa Kajaanin tapahtumasta?Kuka maksaa teltat kaiken infrasruktuurin ja esiintyjät tapahtumassa.Ei ainakaan Glad.Kiuruveden naapurista kotoisin olevana tiedän ja tunnen Gladin tempaukset.Hän ei ainakaan niitä pysty maksamaan.Näyttääpä olevan vielä poliittinen kytköskin mukana.
    Tälläinen itse itsensä ylentänyt taiteellinen johtaja ei pitkälle pääse.Jos pääsee edes näkyvistä pois.Tai tulihan tuo Himokselta kenkää saatuaan Kajaaniin.

    Äänestä

  • Sinihome kirjoitti:

    Vihreät Niityt Oy on hoitanut kaikki raha-asiat myös Gladin aikaan.Ei Glad.Ja tulee niin myös tekemään jatkossa.Mutta kuka rahoittaa ja kuka on vastuussa Kajaanin tapahtumasta?Kuka maksaa teltat kaiken infrasruktuurin ja esiintyjät tapahtumassa.Ei ainakaan Glad.Kiuruveden naapurista kotoisin olevana tiedän ja tunnen Gladin tempaukset.Hän ei ainakaan niitä pysty maksamaan.Näyttääpä olevan vielä poliittinen kytköskin mukana.
    Tälläinen itse itsensä ylentänyt taiteellinen johtaja ei pitkälle pääse.Jos pääsee edes näkyvistä pois.Tai tulihan tuo Himokselta kenkää saatuaan Kajaaniin.

    Poliittinen kytkös on vahva. Luvassa on ilmaista mainosta parille kepulaiselle. Jospa kaupungin päättäjillä riittäisi järkeä olla lähtemättä mukaan tähän. Suoraa ryhtiä osoitti, ettei Lady Summertimeen laitettu 15.000 euroa. Tapahtuman lähtö muualle ei näy millään tavoin kajaanilaisten elämässä. Ihan käsittämätöntä puusilmäisyyttä on jos kaupunki laittaa yhtään
    euroa tähän iskelmätapahtumaan.

    Jos lopulta käy niin, että homma menee reisille, maksakoon ne naminami-kepulaiset omasta
    pussistaan aiheutuneet tappiot. Joku perkeleen roti vaikka olisi millainen kepumafia Kajaanissa.

    Äänestä

  • Rotinki kirjoitti:

    Poliittinen kytkös on vahva. Luvassa on ilmaista mainosta parille kepulaiselle. Jospa kaupungin päättäjillä riittäisi järkeä olla lähtemättä mukaan tähän. Suoraa ryhtiä osoitti, ettei Lady Summertimeen laitettu 15.000 euroa. Tapahtuman lähtö muualle ei näy millään tavoin kajaanilaisten elämässä. Ihan käsittämätöntä puusilmäisyyttä on jos kaupunki laittaa yhtään
    euroa tähän iskelmätapahtumaan.

    Jos lopulta käy niin, että homma menee reisille, maksakoon ne naminami-kepulaiset omasta
    pussistaan aiheutuneet tappiot. Joku perkeleen roti vaikka olisi millainen kepumafia Kajaanissa.

    On välistävetäjät liikkeellä.Laittakaahan ensi kesänä lipun myyntiin ja lippukopeille vahdit.
    Muuten käy vanhan aikaisesti.Näyttää nyt siltä ettei vastuuta kanna kukaan.Joten kysymys
    kuuluu ! Kuka tai mikä taho kantaa vastuun taloudesta vihreät niityt iskelmä tapahtumassa.
    Se ei näy mistään.

    Äänestä

  • wayne kirjoitti:

    On välistävetäjät liikkeellä.Laittakaahan ensi kesänä lipun myyntiin ja lippukopeille vahdit.
    Muuten käy vanhan aikaisesti.Näyttää nyt siltä ettei vastuuta kanna kukaan.Joten kysymys
    kuuluu ! Kuka tai mikä taho kantaa vastuun taloudesta vihreät niityt iskelmä tapahtumassa.
    Se ei näy mistään.

    niityt.fi sivut on jo hävinneet ja lienee tapahtuma jo unohdettu!

    Äänestä

  • soki kirjoitti:

    niityt.fi sivut on jo hävinneet ja lienee tapahtuma jo unohdettu!

    No kyllä just klikkasin sivulle http://www.niityt.fi/etusivu/
    ja se toimii.
    Mutta alareunassa on yhteistyökumppanit, Kajaani ja Kainuu.
    Että rahaliikennne veronmaksajana kyllä kiinnostais kovastikin.
    Ja mikäs siinä, jos ollaan mukana, mutta sitten ollaan avoimesti
    ja kerrotaan isostiko ollaan.

    Äänestä

  • tahtootietää kirjoitti:

    No kyllä just klikkasin sivulle http://www.niityt.fi/etusivu/
    ja se toimii.
    Mutta alareunassa on yhteistyökumppanit, Kajaani ja Kainuu.
    Että rahaliikennne veronmaksajana kyllä kiinnostais kovastikin.
    Ja mikäs siinä, jos ollaan mukana, mutta sitten ollaan avoimesti
    ja kerrotaan isostiko ollaan.

    Kovasti on ilakoiva Reijo Glad tiedottanut Vihreät Niityt tapahtumasta Kajaanissa valtakunnallisia sanomalehtiä myöden (sama uutinen kaikissa), mutta eipä näy Kainuun seudun tapahtumakalenterissa.

    Äänestä

  • riittävästi vessoja kirjoitti:

    Kovasti on ilakoiva Reijo Glad tiedottanut Vihreät Niityt tapahtumasta Kajaanissa valtakunnallisia sanomalehtiä myöden (sama uutinen kaikissa), mutta eipä näy Kainuun seudun tapahtumakalenterissa.

    No, hyvänen aika sentään. Kilauttakaa Niittyjen järjestäjille ja kysykää, miksei ko. pippalot ole vielä tapahtumakalenterissa. Sillähän se hoituu.

    Äänestä

  • riittävästi vessoja kirjoitti:

    Kovasti on ilakoiva Reijo Glad tiedottanut Vihreät Niityt tapahtumasta Kajaanissa valtakunnallisia sanomalehtiä myöden (sama uutinen kaikissa), mutta eipä näy Kainuun seudun tapahtumakalenterissa.

    perkeleesti asiasta väärssä.

    Äänestä

  • jj.vaha-tuisku kirjoitti:

    perkeleesti asiasta väärssä.

    Mistä asiasta ollaan niin "pe***sti väärssä"?

    Äänestä

  • meikamanne kirjoitti:

    Mistä asiasta ollaan niin "pe***sti väärssä"?

    Kajaani jyrää ikävä kyllä pikkuruisen kylä pahasen mennen tullen. Paha isku!

    Äänestä

  • monni ja pulla kirjoitti:

    Kajaani jyrää ikävä kyllä pikkuruisen kylä pahasen mennen tullen. Paha isku!

    Jyräsikö Himos? Eeeeeeheiiii... Kuori vain kermat päältä ja jatkaa oikeisiin mittasuhteisiin tiivistetyllä iskelmätapahtumalla ja tänä kesänä fiksusti eri aikaan kuin Kiuruveden jo perinteeksi tulleet IskelmäNiityt. Himoksen yrittäjillä sentään on senverran tolkkua tekemisiensä kanssa. Molemmissa paikoissa sekä Kiuruvedellä että Jämsässä hoidetaan tällaiset tapahtumat ammattitaidolla ja ilman tuollaista jonninjoutavaa kiusantekoa.

    Äänestä

  • Kaupunkilainen kirjoitti:

    Jyräsikö Himos? Eeeeeeheiiii... Kuori vain kermat päältä ja jatkaa oikeisiin mittasuhteisiin tiivistetyllä iskelmätapahtumalla ja tänä kesänä fiksusti eri aikaan kuin Kiuruveden jo perinteeksi tulleet IskelmäNiityt. Himoksen yrittäjillä sentään on senverran tolkkua tekemisiensä kanssa. Molemmissa paikoissa sekä Kiuruvedellä että Jämsässä hoidetaan tällaiset tapahtumat ammattitaidolla ja ilman tuollaista jonninjoutavaa kiusantekoa.

    Mitä se "kaupunkilainen" meinaa: Kajaanissako hommat hoidetaan ilman ammattitaitoa ja vain jonninjoutava kiusanteko mielessä? Mistähän kaupungista/maakunnasta mahtoi tuokin kommentti tulla?

    Äänestä

  • tuulailei kirjoitti:

    Mitä se "kaupunkilainen" meinaa: Kajaanissako hommat hoidetaan ilman ammattitaitoa ja vain jonninjoutava kiusanteko mielessä? Mistähän kaupungista/maakunnasta mahtoi tuokin kommentti tulla?

    Eihän meillä täällä Kajaanissa mitään hätää. Ammattitaitoisnen ja hyvän suhteellisuudentajun omaava daideellinen johdaja Reijo ruorissa ja pari nuorta ja innokasta kepulaista peräsimessä. Hehän nyt päihittävät ja jyräävät mennen tullen kaikki muut!

    Äänestä

  • tuulailei kirjoitti:

    Mitä se "kaupunkilainen" meinaa: Kajaanissako hommat hoidetaan ilman ammattitaitoa ja vain jonninjoutava kiusanteko mielessä? Mistähän kaupungista/maakunnasta mahtoi tuokin kommentti tulla?

    Toistaiseksi, emme ole järjestäneet siellä Vihreitä Niittyjä vielä kertaakaan. Jää siis nähtäväksi, miten yhteistyö tapahtuman johtajan kanssa sujuu ja päättyy.

    Äänestä

  • täällä Kajaanissakin kirjoitti:

    Toistaiseksi, emme ole järjestäneet siellä Vihreitä Niittyjä vielä kertaakaan. Jää siis nähtäväksi, miten yhteistyö tapahtuman johtajan kanssa sujuu ja päättyy.

    Uskokaa jo hyvä ihmiset, että koko tapahtuma on parin kepulaisen vaalikampanjointia. Tapahtuman nimissä saavat nimensä ja naamansa lehteen ja syntyy mielikuvaa aikaansaavista toiminnan miehistä.
    Temppu on tuttu takavuosilta kun eräs kokoomusehdokki touhusi
    talvisotaelokuvan parissa. Vaalit tuli ja meni eikä elokuvasta sen enempää.

    Äänestä

  • tarkennustuohon kirjoitti:

    Ottakaa huomioon, että Vihreät Niityt Oy:n toiminta on ollut tappiollista nimenomaan Gladin lähdön jälkeen. Vihreät Niityt Oy = IskelmäNiittyjen järjestäjä.

    Eikös se juuri se, että Gladin johtaman yhdistys ajautui taloudellisiin vaikeuksiin aihettanut sen, että Kiuruvetiset perustivat uuden firman jatkaakseen tapahtuman järjestämistä edelleen. Joten se Gladin talous osaamisesta

    Äänestä

  • Etsien käyt kirjoitti:

    Hienoa, että edellisessä viestissäkin kuvailtu talousnero on lahjoineen suvainnut siirtyä Himoksen kautta Kajaaniin lisäämään hyvinvointia myös Kainuun alueelle. Mitenkä maailmassa Himoksen ja Kiuruveden yrittäjät saattoivatkaan päästää hänet karkaamaan omille teilleen. Todellisuudessa Gladin ansioita on liioiteltu jo ihan tarpeeksi. Niittyjen järjestelyt ovat alusta lähtien olleet tiimityötä ja useiden henkilöiden yhteistyötä niin suunnittelussa kuin järjestelyissäkin. Ei Reijo niitä yksin ole aiemminkaan järjestänyt saatikka rahoittanut. Omituinen pakkomielle hänellä on kuitenkin ollut Kiuruveden pesäeron jälkeen järjestää samanlainen tapahtuma samaan aikaan aina jonnekin muualle. Himoksellehan Vihreiden Niittyjen piti jo toissa kesänä pysyvästi siirtyä. Mihinkähän se viiden vuoden sopimus Himoksella kaatui?

    Minnehän se Himoksen soppari oikein karitui. Piti olla kaksi vuotta, mutta niin vaan äijä lähti. Eikön oltu tehty kirjallisesti. Vai muutko syyt pakotti poistumaan paikkakunnalta. Olkaahan varuillanne Kainuussa

    Äänestä

  • kotona ollaan kirjoitti:

    Eikös se juuri se, että Gladin johtaman yhdistys ajautui taloudellisiin vaikeuksiin aihettanut sen, että Kiuruvetiset perustivat uuden firman jatkaakseen tapahtuman järjestämistä edelleen. Joten se Gladin talous osaamisesta

    on saanut pitää itsellään VIHREÄT NIITYT-tapahtuman?

    Äänestä


  • Kaupunkilainen kirjoitti:

    Jyräsikö Himos? Eeeeeeheiiii... Kuori vain kermat päältä ja jatkaa oikeisiin mittasuhteisiin tiivistetyllä iskelmätapahtumalla ja tänä kesänä fiksusti eri aikaan kuin Kiuruveden jo perinteeksi tulleet IskelmäNiityt. Himoksen yrittäjillä sentään on senverran tolkkua tekemisiensä kanssa. Molemmissa paikoissa sekä Kiuruvedellä että Jämsässä hoidetaan tällaiset tapahtumat ammattitaidolla ja ilman tuollaista jonninjoutavaa kiusantekoa.

    Kajaani jyrää Aidoilla Vihreillä Niityillään!

    Äänestä

  • teviX kirjoitti:

    Kajaani jyrää Aidoilla Vihreillä Niityillään!

    Kajaanillahan onkin jo pitkät perinteet aitojen vihreiden niittyjen järjestäjänä. Nettisivutkin ovat olleet olemassa peräti 1 kk !

    Äänestä

  • Ontto on vielä kaiku kirjoitti:

    Kajaanillahan onkin jo pitkät perinteet aitojen vihreiden niittyjen järjestäjänä. Nettisivutkin ovat olleet olemassa peräti 1 kk !

    pitkä kokemus VIHREITTEN NIITTYJEN järjestämisestä.

    Äänestä

  • jj.vaha-tuisku kirjoitti:

    perkeleesti asiasta väärssä.

    ...sinä Reijon poikakaveri, kerroppas,missä kirjoittaja oli väärässä.
    Kovasti puolustelit aikanaan Reijoa ja Himosta ja tiedät totuuden siitäkin. Taisivat heittää Reijon pellolle jo ekä viikonloppuna,

    Jospa kertoisit rehellisesti sen, mitä niityistä tiedät ja miksi Reijo ei pärjää kenenkään kanssa. Älä anna rakkauden sokaiasta.

    Äänestä

  • jj.vaha-tuisku kirjoitti:

    pitkä kokemus VIHREITTEN NIITTYJEN järjestämisestä.

    Mutta kuka on maksanut viulut?

    Äänestä

  • parin vuoden takaa kirjoitti:

    Jes! IskelmäNiityillä äärettömän kova esiinjyjäkaarti. Kattokaas www.iskelmaniityt.fi. Facebookin mukaan julkaistaan keskiviikkona

    Äänestä

  • Kotona ollaan kirjoitti:

    Jes! IskelmäNiityillä äärettömän kova esiinjyjäkaarti. Kattokaas www.iskelmaniityt.fi. Facebookin mukaan julkaistaan keskiviikkona

    "Äärettömän kova esiintyjäkaarti" ????? Mitä ihmettä, missä? Ainii Kajaanissa!

    Äänestä

  • wony kirjoitti:

    "Äärettömän kova esiintyjäkaarti" ????? Mitä ihmettä, missä? Ainii Kajaanissa!

    Hahaha....wony on oikeassa. Verratkoon jokainen. Kyllä Kajaanin ohjelma peittoaa Kiuruveden mennen tullen.

    Äänestä

  • tosiaanpa kirjoitti:

    Hahaha....wony on oikeassa. Verratkoon jokainen. Kyllä Kajaanin ohjelma peittoaa Kiuruveden mennen tullen.

    Kajaanissa on kyllä todella kovat bileet tulossa. Huh! Huh! Mikä ohjelma. Hienoa - Kajaanissa tavataan

    Äänestä

  • tosiaanpa kirjoitti:

    Hahaha....wony on oikeassa. Verratkoon jokainen. Kyllä Kajaanin ohjelma peittoaa Kiuruveden mennen tullen.

    No mutta... kenelläköhän siellä Kajaanissa nyt on niin hirmuinen tarve koko ajan "peitota" ja "jyrätä". Voin sanoa kaikkien Kiuruvetisten puolesta, että pitäkää hyvänen aika Vihreät Niittynne ihan niin kuin hyvältä tuntuu. Lähes kaikki ensi kesän esiintyjänne on meillä jo nähty.

    Äänestä

  • puolin ja toisin kirjoitti:

    No mutta... kenelläköhän siellä Kajaanissa nyt on niin hirmuinen tarve koko ajan "peitota" ja "jyrätä". Voin sanoa kaikkien Kiuruvetisten puolesta, että pitäkää hyvänen aika Vihreät Niittynne ihan niin kuin hyvältä tuntuu. Lähes kaikki ensi kesän esiintyjänne on meillä jo nähty.

    En ole katkera, mutta kuitenkin...

    Äänestä

  • KP kirjoitti:

    En ole katkera, mutta kuitenkin...

    Kajaanin kaupunki laittaa 1.7 miljoona Kaukmetsän seinien pystyssä pitämiseen vuosittain. Silti Vihreät niityt saa tilat ILMAISEKSI viikon ajaksi. Siis mitä ihmettä? Ei taida kaupungilla edes olla halua yrittää saada toimintaa tuottavaksi.

    Äänestä

  • häh? kirjoitti:

    Kajaanin kaupunki laittaa 1.7 miljoona Kaukmetsän seinien pystyssä pitämiseen vuosittain. Silti Vihreät niityt saa tilat ILMAISEKSI viikon ajaksi. Siis mitä ihmettä? Ei taida kaupungilla edes olla halua yrittää saada toimintaa tuottavaksi.

    Joo kova hinta vaan tapahtumalle niin saadaan rahaa kaupungin kassaan. jätetään noi hyvävelisopimukset ja looshipoikien touhut vähemmälle, jooko? Niin ei tarvii lopetella niin montaa kyläkoulua.

    Äänestä

  • ei voi ei kirjoitti:

    Joo kova hinta vaan tapahtumalle niin saadaan rahaa kaupungin kassaan. jätetään noi hyvävelisopimukset ja looshipoikien touhut vähemmälle, jooko? Niin ei tarvii lopetella niin montaa kyläkoulua.

    No totathan varten Kaukmetsä on rakennettu. Että sitä voidaan antaa ILMAISIKSI kaiken maailman happenegeille. Kajaani tukee 1.7 miljoona vuodessa kultuuria. Se on hienoe se.

    Äänestä

Tosiasioiden edessä on sytä seista ja raha on yksi mutta muukin todellisuus on otettava vakavasti.

Talkootyö eli vapaehtoistoiminta. Asian aitous sekä siihen ryhtyvien vastuullisuus aidoudessaan. NS: Inhimillinen tekijä.

Yleisön ja kasalaisten kunnioitus vilpitömästi.

Historia ja sen vaiheet ja oireilut.

Reaaliaikainen toiminta, esim: päälekkäisyys ja tuottamuksellisuus.

Artistien ja esiintyjien sotkemattomuus järjestäjien "itseensä tutustumisiin" lähinnä yksilöiden sisäiseen kasvuun.

Läpimäkyvyys todellisesta katkeruuksista vapautumisista.

Mikäli nämä ja moni muu seikka ei ole havaittavissa tapahtuma todellisuuksista on kengävarsissa hyyhmää,hatun alla myrtynyttä, syntyy markkintaloudesta tuttua "kilpailua" ja keinotkin on samat!

Nähdäkseni on kyse yleisöpalvelutapahtumasta ja niitä tulee ja menee , elävät ja kuolevat yleensä sammuu vapaehtoistyöväen harvenemiseen lähes kaikkilla.

Taiteellinen vetovoimaisuus ja yhdistyvä tunnelma maksaville asiakkaille on vain osa viihtymistä sillä mielestäni ihmiset ovat niin fiksuja että he aistivat ja kokevat mikäli raatoja on kulisseissa ja masshysterian nosttaminen vaatii ylisanoja rekkalasteittain.

Oletan vahvasti että, väki hakee ja nauttii siellä missä he itse haluavat ja se on hyvä, paikkakunnasta riippumatta.

Tuohon "nokitteluun" esittäisin että, olisiko tuossa paikkakuntien välillä sopivaa suota jossa voisi yli-innokkaimmat käydä suojuoksu kilpailun täytetapahtumana. Vaikkapa Lordin säestyksellä?

Äänestä
  • tämä iskelmäkansa lienee? Artistit tietysti tienaavat ruhtinaallisesti, kun köyhä kansa maksaa.

    Äänestä

  • :-> kirjoitti:

    tämä iskelmäkansa lienee? Artistit tietysti tienaavat ruhtinaallisesti, kun köyhä kansa maksaa.

    rahat ja Reijo yrittää viedä vielä jäljelle jääneet rahat. HYI,HYI !!!!

    Äänestä

olkaa iloisia että joku viitsii tehdä jotain .nämä syrjäseuut jää ilmantoimintaa paitsioon.
ei kukaan tuu muuten vaan huvikseen tänne .
TARVITAAN PUUHAMIEHIÄ /NAISIA .
hyvin järjestetty tilaisuus saa varmaan jatkoja ja muuntautuu kehityy aina paremmaksi.

nyt kannattaa heittää kainuulainen kateus kaivoon iäksi.
ja toivottaa kaikki KAJAANIIN TERVETULEEKSI iskelmäviikoksi

Äänestä

hellettä piisaa kaikille ja hyvää musaa

Äänestä
  • Aion tulla laskemaan peräilmaa johonkin tilaisuuteen. Jännittävää teille asiasta tekee se että
    en kerro mihin niistä. Karmea tunku voi lehahtaa nenäänne missä vain, eikö olekin jännittävää?

    Äänestä

lähikunnista -- päiväsiltään tulioita varmaan olis
puolanka /ämmänsaari

Äänestä

Kajaanissa en ole käynyt, mutta muistan tuon iskelmäviikon hyvin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kansainvaellus tulee kirjoitti:

http://www.kainuunsanomat.fi/cs/Satellite/Kainuu/1194634259677/artikkeli/vihreat niityt -iskelmaviikko siirtyy pysyvasti kajaani...

Hieno homma, mutta festarikansa tarvitsee kuitenkin majoitustilaa, kunnollisia mökkejä, vaunupaikkoja, telttapaikkoja huoltotiloineen, mistäs ne nyt saadaan? Tällainen festarimajoitus tulisi järjestää niin, että saadaan hyödynnettyä ja tuotua esille Kainuun luontaisia vahvuuksia kuten luontoa ja järvimaisemaa. Tänä päivänä ei ole enää mahdollista, että festarikansa työnnetään jonnekin pellolle tai huoltoaseman taakse epämääräisiin oloihin.

Nähtäväksi miten markkinat toimii, löytyykö palveluntarjoajia, mitä tekee kaupunki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu