Eli taas yksi järkkäreihin siirtyvä aloittelija ilmoittautuu. Pokkarilla tullut kuvattua viimeiset kaksi vuotta mutta tuntuu että nyt olisi jo järkkärin paikka. Mitä luultavammin ostaisin tuon Canon EOS 500D:n mm. kamerassa olevan videokuvauksen vuoksi, mutta entäs objektiivi? Pääkuvauskohteenani on hevoset, niin irtona, kotikentällä kuin kisoissakin. Tahtoisin siis objektiivin jonka kanssa olisi mahdollisuus saada kunnon kuvia siellä kentällä tai sen laidalla heiluessa.
Myönnän että valovoimaisuudet ja polttovälit ovat minulle lähes hepreaa, mutta kokeilemalla oppii? Tahdon nyt siis suosituksia sopivista objektiiveista, en saarnaa siitä minne aloitteleva järkkärikuvaaja voisi painua sen uuden pappa betalar järkkärinsä kanssa. Tulen maksamaan kaiken itse ja olen valmis oppimaan lisää. Budjetti olisi siinä 1200€ (sis.runko objektiivi/-t). Tarvittaessa voin maksaa enemmänkin mutta tuhansien eurojen objektiiveja on turha edes ehdottaa, eikä näin alkutaipaleella varmasti kannatakaan niitä kalleimpia kamoja ostaa taitojen ollessa vielä vajavaiset. Plussaa olisi jos objektiivi soveltuisi myös maneesikuvaukseen.
Olen yrittänyt selata eri foorumeiden keskusteluja, etsiä tietoa ja yrittänyt ymmärtää eri objektiivien ominaisuuksia, mutta välillä tuntuu että tämä vain sekoittaa entistä enemmän.
Tekeekö esimerkiksi tällaisella http://www.rajalacamera.fi/PublishedService?file=page&pageID=9&itemcode=133820B021250 paketilla mitään?
( CANON EOS 500D objektiivi EF-S 18-55 mm objektiivi EF-S 55-250 mm )
Tai tällä http://www.pixmania.com/fi/fi/3617006/art/canon/eos-500d-zoomi-ef-s-18-20.html?
( CANON EOS 500D zoomi EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS )
Sellaisen kuvan olen saanut, että tuo monissa mukana tuleva EF-S 18-55 IS objektiivi on ihan lelu, liekö totta?
Canon EOS 500D, mikä objektiivi hevoskuvaukseen?
20
2938
Vastaukset
- canonEOS
No niin. Ratsastusta oon joskus kuvannut ja jopa kokeillut videointia EOS 500D:llä. Maneesissa jos kisoja aiot kuvata niin noilla kittikamoilla ei oikein liikuvan kohteen kuvaus onnistu. Valovoimaa on liian vähän jolloin et saa millään ISO-arvolla tarpeeksi lyhyttä valotusaikaa että kuvista tulisi teräviä.
Joten. Osta se peruskitti 500D 18-55 IS ja lisäksi EF 85 f/1.8 USM ja EF 50 f/1.4 USM (tai vastaava Sigma). Nuo pitäis saada uutena samassa järjestyksessä 600e, 380e, 380e= 1360 euroa
Ja valitettavasti tarvit ulkokäyttöön vielä esim. EF 70-300 IS USM:n ja siihen tarvii n. 450 euroa.
Noilla pärjää hevosten kanssa sisällä ja ulkona. Ja ei noita tarvi kerralla ostaa.
Mutta sen voin kertoa että noilla f/1.4 ja f/1.8 tulee hyvää jälkeä myös videoon.- canoEOS
Niinkun edellisesssä viestissä kerroin niin tuolla setillä pärjäät missä vaan ratsastuskuvioissa.
Kunnolliseen alkuun pääset EF 85mm f/1.8:lla koska se on sopivan pituinen maneesiin ja toimii hienosti vähän pidemmilläkin matkoilla ulkona. 50mm vielä pykälää parempi valovoima 1.4 mutta voi olla hiukan laajakulmainen jos haluat tiukasti rajattuja kuvia.
Noi f-luvut muuten menee siten että 1:stä lähdetään ja aina kerrotaan neliöjuuri 2:lla(n. 1.415) edellinen eli 1, 1.4, 2.0, 2.8, 4, 5.6, jne...). Ja aina kun hyppäät isommasta luvusta pienempään (eli muutat aukkoa isommaksi yhden f-arvon verran) niin objektiivin läpi menevä valomäärä kaksinkertaistuu jolloin voit käyttää puolikasta valotusaikaa tai pienentää ISO arvoa puoleen. Tuossa rungossa aukkoa eli f-arvoa voi säädellä myös 1/2 tai 1/3-aukkoarvon porrastuksella. Nuo yllämainitut f-luvut on siis lukuja jotka kuvastavat tuota puolitus/kaksinkertaistamislogiikkaa).
Kiittiobjektiiveissa on yleensä 5.6 valovoima (eli pienin mahdollinen f-luku) ja se tarkoittaa käytännössä sitä että ero valomäärässä verrattuna 1.4: on 16 kertainen. 1.4:n läpi menee siis 16x määrä valoa verrattuna 5.6:een. Toisinpäin se tarkoittaa sitä että 1/16 osa valosta riittää saamaan aikaan samanlaisen kuvan kun 5.6-lasilla.
Nuo erot on siis paljon suurempia kuin noiden f-lukujen eroista vois kuvitella. MOT
- canonEOS
Unohtui kertoa yksinkertaiset ja hyvät ohjeet kuinka maneesikuvista saa teräviä. Ensinnäkin "auto" tai "P" asennot voi heti kättelyssä unohtaa, niillä et voi saada kunnollista kuvaa maneesissa.
Sensijaan käytä aika-automaattia eli "Tv"-asentoa ja valitse valotusajaksi 1/320-1/500, Auto ISO ja tarkennustapana AI FOCUS ja vain keskimmäinen tarkennuspiste käytössä. Automatiikka säätää aukon niin suureksi kun mahdollista esim 1.4 ja sen jälkeen suurentaa ISO arvoa 1600 saakka yrittäen pitää valotusajan siinä mihin sen asetit. Jos tuo 1600 ei riitä niin laita käsin 3200 tai 6400.
That's it. Sitten vaan tarkennat huolellisesti, noissa valovoimaisissa on aika ohut syväterävyys joten jos tarkennuspiste osuu takaseinään tai johonkin edessä olevaan tolppaa niin suttua tulee. Mut ei se mitää, ens kerralla paremmin. - canonEOS
Vielä vastaus tuohon yleiseen "houreeseen".
Tuo EF-S 18-55 IS objektiivi on aivan hyvä yleiskäyttöön ja potenssiin 2 parempi kun nettijutuista vois päätellä. Ulkona ja salaman kanssa saa erinomaisia kuvia, vastaväitteistä huolimatta. Sitä vaan pitää älytä käyttää oikeissa tilanteissa, liikkuvan kohteen kuvaus heikossa valaistuksessa ei sillä onnistu.
Eikä se siihen ole tarkoitettukaan.
ps. Salamalla ei sitten mitään tee liikkuvien kohteiden kuvauksessa. Syy yksinkertainen: lyhin valotusaika salaman kanssa on 1/200 tai 1/250s sekuntia ja se on usein liian pitkä liikkuvalle kohteelle. Eikä sisäänrakennetussa salamassa ole tarpeeksi tehoakaan.- ei ikinä kanonisti
"Salamalla ei sitten mitään tee liikkuvien kohteiden kuvauksessa. Syy yksinkertainen: lyhin valotusaika salaman kanssa on 1/200 tai 1/250s sekuntia ja se on usein liian pitkä liikkuvalle kohteelle."
Mistä teitä mistään mitään tietämättömiä oikein sikiää? Salamalla tekee liikkuvan kohteen kuvauksessa ihan helvetin paljon. Jos ei muuta käyttöä keksi sille niin ainakin ottaa kuvan ja pysäyttää liikkuvan kohteen kuvassa salaman avulla. Se onnistuu myös vaikka sekunnin valotusajalla. Enemmän ratkaisee salaman teho kuin käytetty valotusaika. Tämänhän sinä luonnollisesti olisit tiennyt jos sinulla olisi mitään käsitystä valokuvauksesta tai kameroista.
Tässä pari liikkuvaa kohdetta salamalla kuvattuna, vaistoin sinun suurta tietämystäsi:
http://www.flickr.com/photos/kulsecko/2975641198/
http://www.flickr.com/photos/luisummer/3885997603/
Hyvä nyrkkisääntö on että jos ei mitään tiedä, silloin ei jakele myöskään neuvojaan. Sillä pärjää jo pitkälle. Pelkkä kanonin omistaminen ei tee kaiken tietävää mestarikuvaajaa. - canonEOS
ei ikinä kanonisti kirjoitti:
"Salamalla ei sitten mitään tee liikkuvien kohteiden kuvauksessa. Syy yksinkertainen: lyhin valotusaika salaman kanssa on 1/200 tai 1/250s sekuntia ja se on usein liian pitkä liikkuvalle kohteelle."
Mistä teitä mistään mitään tietämättömiä oikein sikiää? Salamalla tekee liikkuvan kohteen kuvauksessa ihan helvetin paljon. Jos ei muuta käyttöä keksi sille niin ainakin ottaa kuvan ja pysäyttää liikkuvan kohteen kuvassa salaman avulla. Se onnistuu myös vaikka sekunnin valotusajalla. Enemmän ratkaisee salaman teho kuin käytetty valotusaika. Tämänhän sinä luonnollisesti olisit tiennyt jos sinulla olisi mitään käsitystä valokuvauksesta tai kameroista.
Tässä pari liikkuvaa kohdetta salamalla kuvattuna, vaistoin sinun suurta tietämystäsi:
http://www.flickr.com/photos/kulsecko/2975641198/
http://www.flickr.com/photos/luisummer/3885997603/
Hyvä nyrkkisääntö on että jos ei mitään tiedä, silloin ei jakele myöskään neuvojaan. Sillä pärjää jo pitkälle. Pelkkä kanonin omistaminen ei tee kaiken tietävää mestarikuvaajaa.Ja yritä ymmärtää mitä sana "usein" tarkoittaa. Se ei tarkoita samaa kuin "ei koskaan" "aina" jne. Vaan se tarkoittaa usein.
- usein minäkin
canonEOS kirjoitti:
Ja yritä ymmärtää mitä sana "usein" tarkoittaa. Se ei tarkoita samaa kuin "ei koskaan" "aina" jne. Vaan se tarkoittaa usein.
Kuka käskee laittaa salaman kans valotusajan lyhimmälle mahdolliselle? Sillä tavalla valottuu vain pääkohde eikä vallitsevaa valoa ehdi tulla kuvaan yhtään mutta ymmärrän kyllä että et aloittelijana ymmärrä vielä kaikkea.
Juoksevan hevosen kuvaaminen salamalla ja 1/30s valotusajalla käsivaralta ilman vakaajaa onnistuu ihan helposti. Onnistuu myös pidemmilläkin valotusajoilla.
Mutta sitä ennen kannattaa varmistaa että salaman käyttö on sallittua ja hevonen on siihen tottunut. Arka hevonen heittää kaviolla päähän tuollaisessa tilanteessa. Parhaaseen lopputulokseen pääsee kun valovoima on 1.8 tai parempi ja jättää sen salaman kotiin.
- canonEOS
Ettei nyt jäisi pelkäksi teoriaksi niin tuossa on muutamia kuvia ja videoita erilaisilla EF-putkilla napattuna.
http://www.flickr.com/photos/kalletappinen/collections/72157623153861897/
Videot on ihan harjoittelijatasoa mut maneesikuvat ihan ok kun ottaa huomioon millaisia "pimeitä luolia" nuo ratsastusmaneesit on. - canonEOS
Tuossa kirkkaammasa valaistuksessa harjoiteltuja video-otoksia. Ahtaassa katsomossa piti käyttää monopodia joten "lievää" heiluntaa ja kallistelua havaittavissa. EF 17-55 f/2.8 IS
http://www.youtube.com/kalletappinen1
Kyllä se vielä joskus onnistuu kun tarpeeksi vääntää...- ?
Paljon kiitoksia pitkästä ja monipuolisesta vastauksesta! Nyt näyttäis siltä että kannattais ostaa siis se peruskitti 500D 18-55 IS ja EF 85 f/1.8 USM maneesikuvausta varten ja sen lisäksi ehkä vielä toi EF 70-300 f/4.0-5.6 IS USM. Kahta objektiivia en varmaan ainakaan alkuvaiheessa viiti hankkia pelkkää maneesikuvausta ajatellen, koska useimmiten tulee kuvattua kuitenkin maneesittomilla talleilla. Luulis noilla sit pärjäävän sisällä että ulkona kuten sanoit, ja myöhemminhän voin tosiaan hankkia lisää jos tarve vaatii. Ja hyvä kun laitoit myös esimerkkikuvia ja vinkkejä noihin säätöihin maneesikuvausta varten, kaikki neuvot tulee varmasti tarpeeseen.
Sit vaan täytyy laittaa tilausta menemään että pääsee käytännössä opettelemaan ja kuvaamaan :) - canonEOS
? kirjoitti:
Paljon kiitoksia pitkästä ja monipuolisesta vastauksesta! Nyt näyttäis siltä että kannattais ostaa siis se peruskitti 500D 18-55 IS ja EF 85 f/1.8 USM maneesikuvausta varten ja sen lisäksi ehkä vielä toi EF 70-300 f/4.0-5.6 IS USM. Kahta objektiivia en varmaan ainakaan alkuvaiheessa viiti hankkia pelkkää maneesikuvausta ajatellen, koska useimmiten tulee kuvattua kuitenkin maneesittomilla talleilla. Luulis noilla sit pärjäävän sisällä että ulkona kuten sanoit, ja myöhemminhän voin tosiaan hankkia lisää jos tarve vaatii. Ja hyvä kun laitoit myös esimerkkikuvia ja vinkkejä noihin säätöihin maneesikuvausta varten, kaikki neuvot tulee varmasti tarpeeseen.
Sit vaan täytyy laittaa tilausta menemään että pääsee käytännössä opettelemaan ja kuvaamaan :)Tuolla kertomallasi varustuksella pääsee loistavasti alkuun ja pärjää vähän pidemmällekin. Tuo 50mm f/1.4 olikin mukana sillä ajatuksella että jos maneesissa on niin pimeä ettei 1.8 riitä niin silloin voi harkita sen ostamista. Kannattaa kuitenkin ensin tuolla 1.8:lla nostaa ISO arvo vaikka 6400:aan ja katsoa mitä sillä syntyy. ISO 12800 alkaa olla jo aika puuroa muttei mikään estä silläkin kokeiluja.
- canonEOS
? kirjoitti:
Paljon kiitoksia pitkästä ja monipuolisesta vastauksesta! Nyt näyttäis siltä että kannattais ostaa siis se peruskitti 500D 18-55 IS ja EF 85 f/1.8 USM maneesikuvausta varten ja sen lisäksi ehkä vielä toi EF 70-300 f/4.0-5.6 IS USM. Kahta objektiivia en varmaan ainakaan alkuvaiheessa viiti hankkia pelkkää maneesikuvausta ajatellen, koska useimmiten tulee kuvattua kuitenkin maneesittomilla talleilla. Luulis noilla sit pärjäävän sisällä että ulkona kuten sanoit, ja myöhemminhän voin tosiaan hankkia lisää jos tarve vaatii. Ja hyvä kun laitoit myös esimerkkikuvia ja vinkkejä noihin säätöihin maneesikuvausta varten, kaikki neuvot tulee varmasti tarpeeseen.
Sit vaan täytyy laittaa tilausta menemään että pääsee käytännössä opettelemaan ja kuvaamaan :)Tuossa osui silmiin erinomainen hinta Canon EF 70-300mm f4-5.6 IS USM. Ilmeisesti asiallinen kauppias palautteista päätellen ja takuukin Eurooppalaista laatua eli voimassa myös Suomessa. Hintaseuranta.fi:n mukaan hintahaitari on 489-622 euroa joten tuo on erittäin edullinen.
Mutta voi sen hankkia mistä vaan mutta tuskin tuolla hinnalla onnistuu. Ite maksoin pari viikkoa sitten Gibraltarilla 400 puntaa. - canonEOS
canonEOS kirjoitti:
Tuossa osui silmiin erinomainen hinta Canon EF 70-300mm f4-5.6 IS USM. Ilmeisesti asiallinen kauppias palautteista päätellen ja takuukin Eurooppalaista laatua eli voimassa myös Suomessa. Hintaseuranta.fi:n mukaan hintahaitari on 489-622 euroa joten tuo on erittäin edullinen.
Mutta voi sen hankkia mistä vaan mutta tuskin tuolla hinnalla onnistuu. Ite maksoin pari viikkoa sitten Gibraltarilla 400 puntaa.http://salattu.huuto.net/kohteet/uusi-canon-ef-70-300mm-f4-56-is-usm--kuitti-ja-takuu/126522087
- ?
canonEOS kirjoitti:
http://salattu.huuto.net/kohteet/uusi-canon-ef-70-300mm-f4-56-is-usm--kuitti-ja-takuu/126522087
Kävin katsomassa tuon huuto.netin EF 70-300 linkin tolloin 27pv, mutta just samalla kun kattelin niitä tietoja, ehti joku ostaa alta.. Kiitos vinkistä kuitenkin.
Mutta nyt on tilattu toi 500D peruskitti ja EF 85mm f/1.8, keväämmällä varmaan toi EF 70-300mm kun tulee lähdettyä paremmin ulos kuvaamaan. Nyt kova odotus päällä, maanantaina luulis tulevan toi kitti, objektiivissa menee kauemmin kun eri paikasta tilattu (sai melkein satasen halvemmalla). - canonEOS
? kirjoitti:
Kävin katsomassa tuon huuto.netin EF 70-300 linkin tolloin 27pv, mutta just samalla kun kattelin niitä tietoja, ehti joku ostaa alta.. Kiitos vinkistä kuitenkin.
Mutta nyt on tilattu toi 500D peruskitti ja EF 85mm f/1.8, keväämmällä varmaan toi EF 70-300mm kun tulee lähdettyä paremmin ulos kuvaamaan. Nyt kova odotus päällä, maanantaina luulis tulevan toi kitti, objektiivissa menee kauemmin kun eri paikasta tilattu (sai melkein satasen halvemmalla).Sitte vaan kuvaamaan ja kokeilemaan. Kun ostat uusia varusteita niin hintavertailut tosiaan kannattaa ja se on nykyään todella helppoa. Kysy Googlelta, se tietää takuulla paremmin kun lähikauppias.
- protographer
canonEOS kirjoitti:
Sitte vaan kuvaamaan ja kokeilemaan. Kun ostat uusia varusteita niin hintavertailut tosiaan kannattaa ja se on nykyään todella helppoa. Kysy Googlelta, se tietää takuulla paremmin kun lähikauppias.
täälä taas alottelijat pätee ja neuvoo minkä kerkiää, nostaa hymyn huulille
- protographer
canonEOS kirjoitti:
Sitte vaan kuvaamaan ja kokeilemaan. Kun ostat uusia varusteita niin hintavertailut tosiaan kannattaa ja se on nykyään todella helppoa. Kysy Googlelta, se tietää takuulla paremmin kun lähikauppias.
täälä taas alottelijat pätee ja neuvoo minkä kerkiää, nostaa hymyn huulille..
- Canonisti minäkin
? kirjoitti:
Kävin katsomassa tuon huuto.netin EF 70-300 linkin tolloin 27pv, mutta just samalla kun kattelin niitä tietoja, ehti joku ostaa alta.. Kiitos vinkistä kuitenkin.
Mutta nyt on tilattu toi 500D peruskitti ja EF 85mm f/1.8, keväämmällä varmaan toi EF 70-300mm kun tulee lähdettyä paremmin ulos kuvaamaan. Nyt kova odotus päällä, maanantaina luulis tulevan toi kitti, objektiivissa menee kauemmin kun eri paikasta tilattu (sai melkein satasen halvemmalla).Tuota pitkää zoomia tuskin kannattaa hankkia. Tilanteen mukaan joko 300mm prime tai 70-200mm zoomi. Edellistä on kahta valovoimaa (f/2.8 ja f/4.0) kuten jälkimmäistäkin.
- Hah...
canonEOS kirjoitti:
http://salattu.huuto.net/kohteet/uusi-canon-ef-70-300mm-f4-56-is-usm--kuitti-ja-takuu/126522087
No mitä sult ei unohtuis...
- L vai DO
Ja proo käy hakemas uusia neuvoja ym. vinkkejä omaan tietämättömyyteensä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole432488Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742477Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732372Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.552134Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl321867Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma841685Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko211133Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %
Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r71024Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi411005Eläköön kuningas, kuningas on kuollut
Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön56886