Kuka ja miten valvotaan että löytöeläimet tosiaan ovat löytöeläimiä eivätkä esimerkiksi kasvatettuja, teetettyjä joista sitten nostettaisiin vaikkapa kaupungin maksamat palkkiot löytöeläinten hoitamisesta. Jos nyt oikein muistan saa kissoistakin yli 300e kpl / 15 vrk..
Mitenkä valvotaan löytöeläimiä...
Kansanoikeuden ausku
20406
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Se on taas vauhdissa kissajankkauksineen. Tulkaa apuun ihmistensuojelijat. Sähkösokkeja, jotain.
tule apuun anja
pelastaa. Ehyn omistamilla 4 kissalla lienee kohta ns. hätä kädessä.
Eikö tältä rivakalta eläinsuojelujoukolta löydy yhtään markkinointihenkilöä kissojen pelastajaksi.
Jokapaikan Maggie, auta löytämään EHY:n kissoille uudet kodit, etteivät joudu sinne kuuluisalle pilven päälle tai peräti saunan taakse.
Eikö ne "kodittomat" kukonpojat ole yhden hallituksen jäsenen omia? Eikö hänkään pysty omistajana hankkimaan eläimilleen uutta kotia?
Ehy, tuotetta voi olla vaikka kuinka monta ja mitä lajia, mutta onko taitoa markkinoida ja myydä se eteenpäin.
Jaa-a, enpä usko että sitä taitoa löytyy sen paremmin Eeron elukoilta kuin Eunukiltakaan.
Älä tee liian pitkälle meneviä arvauksia kenenkään koulutuksesta ja siitä arkielämän työtaidosta.
Kissojen myyminen on ainakin minulle aivan rutiinijuttuja, on markkinointi hallussa, kiitos koulutuksen ja käytännön elämänkokemuksen.
On muutakin elämää, kuin nettikirjoittelu.
tuolla summalla pitää alkaa ottaa huostaan myös ihmisiä, sillä minäkin tulen asumisineen sun muineen vähemmällä. enkä saa latin latia mitään tukia. Siis kissoihin on varaa, mutta ei köyhiin ihmisiin.
kyllä on kallista,etenkin löytökissojen hoito 12,60 e alv=15,37euroa/vrk 1 kissa 15 vrk= 230,57 euroa x 4=922.28 euroa
Nuo on vain niistä kissoista ansaittu, jotka EHY on "saanut" omaksi.
Väittääkö joku, ettei ole hintavaa?
Päälle vielä haut "ylläpitomaksukin " on jo kaikille 2.281 alv=2.782,82 euroa kk.
Kyllä varmaan lasken väärin, ei voi olla totta ,siitä tulee yli 600 euroa kissaa kohden.Nyt on 29 pvä, ei se tuosta paljoa muutu.
Olisi nyt perustettu Raumalle hoitola, nuo Walkersilaiset olisivat mielellään hoitaneet varmaan osin niitä eläimiä.Olis lyöty 2 kärpästä yhdellä iskulla.Tyhjiä koulujakin alkaa olla jo riittämiin.Siellä joku iso kokoontumistila, niin viihtyvyys olisi ollut taattu.
pr puuutteessa, eikö eeron elukat anna, hah!
äänestämään? Onko niillä silloin ollut järki ja sitten se katoaa aikuiseksi tullessa.? Nämä ovat ainakin ihan luokattomia kannanottoja.
Täältä näkee millaisia suomalaiset ovat?
Enpä olisi ikinä uskonut, jos en olisi näitä seurannut.
Minä olen antanut idean ampumaradan perustamiselle Kuivassuolle, ei paha paikka vai? Tila oli myös meidän, jonka myimme kaupungille.Kerroin myös ympärillä olevan maita, jotka varmaan kaupungille myytäisiin.Saatiinhan sinne sitten motocross ratakin. Olkaa raumalaisille päättäjille kiitollisia, että se on Kuivassuolla eikä Ropalla, sinne olisi ollut varmaan 3-4 kertaa pidempi matka.Silloin oli mielessä lasten vanhemmat, jotka olisivat joutuneet aina nuorensa kuljettamaan harrastukseensa.
Ohhoh, taas tuli epähuomiossa kehuttua itseä. Kumma, etteivät ne ole jo Nobelin palkintoa mulle antaneet.
Tai edes valinneet Kartanonrouvaksi Eurajoella...
mitä olet tehnyt , muutakin kuin aukonut päätäsi näillä palstoilla?
Sinä olet sisimmältäsi täysin mätä kommentteinesi.Olin aina ajatellut ihmisten vaihtavan täällä ajatuksiaan, siis rakentaviakin kenties? Pelkkää utopiaa.
Luin juuri tutkimuksista nettikirjoittelusta, oikeassa oli kirjoittaja.Täällä epäonnistuneet henkilöt nimimerkin varjossa mollaavat toisiaan .
Sori vaan, mainitsin tuon ampumaradan siksi, ettei sekään ollut hassumpi idea,eikä sannan lahjoittaminen motocross-radallekaan, niinkuin ei eläinhoitolakaan.
Kiitos Tanja Kosken.
Olisi kuulkaa kissatkin vähissä ,jos niiden ruokkiminen tulisi niin kalliiksi, kuin täällä on annettu ymmärtää.
Minusta Rauman kaupungin ei tulisi maksaa eläinten hoidosta ollenkaan, ne oheismaksut ovat riittävät.
Km korvaukset hakemisista saisi olla, mutta eläinkotihan saa hinnan eläimestä itselleen, kun se myy sen.
Joka paikassa ei ole näin, että myyntihinnan saa itselleen.
"Minusta Rauman kaupungin ei tulisi maksaa eläinten hoidosta ollenkaan..."
Kovasti ovat kissat samannäköisiä EHY:n sivulla, siis ne kolme 3.1, 17.1 ja 21.1 löytyneet, ihan kuin sisaruksia! Nuoria, kirjavia ja pienikokoisia!
Sivuilla on myös kotia etsimässä hallituksen varajäsenen kaksi kukko-poikaa, onkohan EHY joku sisäpiiri?
Ei taida enää tulla eläimiä (varsinkin kissoja) joka ikkunasta ja ovesta.
Onko jossain Euran tienoilla ollut jo vuosia pystyssä pentutehdas?
Minä kannattaisin Rauman ja muidenkin kaupunkien ja kuntien osalta ns. Vihannin mallia (Ylläpitomaksu viimevuonna 100 e/v. Pieni ylläpitomaksu, Rauman kokoiselta kaupungilta esim. 1500 euroa/vuosi ja löytöeläinkoti saa eläimen myyntitulon itselleen. Saattaisi pistää "vipinää" myyntityöhön ja uuden kodin etsintään eläimelle.
Saunan taakse ei kannattaisi viedä eläimiä.
Silloin se olisi ns. suoritetyötä.
rikosilmoitus ja tehdä kissoille dna testi. selviäisi ovatko läheistä sukua. jospa pentutehtailu sillä viisiin selviäisi
"Minä kannattaisin Rauman ja muidenkin kaupunkien ja kuntien osalta ns. Vihannin mallia (Ylläpitomaksu viimevuonna 100 e/v. Pieni ylläpitomaksu, Rauman kokoiselta kaupungilta esim. 1500 euroa/vuosi ja löytöeläinkoti saa eläimen myyntitulon itselleen. Saattaisi pistää "vipinää" myyntityöhön ja uuden kodin etsintään eläimelle."
Tuo yllä edellä oleva on täyttä asiaa. Ei mikään velvoita kuntia maksamaan yrittäjälle seinien pystyssä pitämisestä. Vain todelliset löytöeläinten hoidosta aiheutuneet kulut tulee maksaa.
oiskohan niin,että kaikki kissat on jäljitettävissä löytöpaikkaan. haloo,nämä tiedothan on kaupungeille ilmoitettava!
Kuinkahan lähellä se oma "entinen" koti on löytöpaikkaa?
Ei suojelijat noilla "hoitohinnoilla" varmaankaan viitsi aktiivisesti kysellä löytöpaikan liepeiltä sitä alkuperäistä kotia, en minä ainakaan, hoitoon vaan! Ja uutta kotia etsimään, oli missä oli, vaikka pilven päällä tai saunan takana.
Siinä toit esiin erään syyn jonka mukaisesti olisikin viisainta saada löytöeläinten hoito kuntatasolla tapahtuvaksi. Tulisi ainakin työllistettyä omia kuntalaisia. Ehkäpä toiminta olisi sillä tavoin rehellisempää. Kunnan eläinlääkäri valvoisi toimintaa ja kunta huolehtisi myös siitä että löydetyistä eläimistä ilmoiteltaisiin välittömästi löytämisen jälkeen. Yhtäläisesti myös voitaisiin eläimet myydä kunnan toimesta säädetyn ajan jälkeen, jolloin kunta saisi takaisin maksamiaan varoja.
mitenkä sinä kuvittelet, että löytöeläimiä, jotka ovat EHY:n tiloissa Eurajoella kukaan voi valvoa?
Siellähän on sikinsokin niiden OMAT, KODINVAIHTAJAT, HUOSTAANOTETUT ja saattaapa siellä olla jopa joku LÖYTÖELÄINKIN.
Tiedä häntä, kenen murkinassa nekin eläimet ovat.
Ei puutu enää kuin rahankeräys!
Ottavat jo vastaan. Voisin lahjoittaa Ehylle vanhat mummon välihousut. Kelvanneisivatko?
sitähän ne ehyläiset jo harjoittivatkin.