laitoin tänään 3 eri viestiä työvoimatomistoon. 2 viestiä virkailijalle ja 1 yleiseen sähköpostiin. Montako vastausta olen saanut? En 1 yhtäkään. Mitä järkeä on laittaa sähköpostiosoite, jos/kun siihen lähettyihin viesteihin ei kukaan vaivaudu vastaamaan. Laittakaa vaan punainen valo välkkymään oveen, ettei saa häiritä ja määritelkää kaikki saapuva posti roskapostiksi, niin saatte olla rauhassa siellä omassa SUOJATYÖPAIKASSANNE.
On tämä kummallinen maa tämä suomi, mikään ei toimi, työkkärissä käymiseen ja odottamiseen menee useampi tunti ja sähköposteihin ei vaivauduta vastaamaan. Päin helvetti siis kaikki.
Työkkärin sähköposti?
15
685
Vastaukset
- 27
Työkkärin mammat eivät ole saavutettavissa joka päivä. Vaan voivat olla koulutuksessa taikka muussa humpuukissa.
- Kyllä vastaa asiaan
Etkö jaksanut lähteä lumihankeen tarpomaan?
- Pers-Suti
Heidän tekemä virhe, johon vaadin oikaisua. Pitääkö täälläkin kaikki perustella viimeisen päälle. Mene sinä itse vaan niihin sedun ilmaisbileisiin juomaan viina ja hakemaan panokaveria itsellesi.
- ei ehtinyt vielä
virkailija paikalla, jos ei ehtinyt lukea, jos, jos.
Oliko tulipalokiire, olisit soittanut 112. - öföghfögh
etteivät he mieluusti vastaile sähköpostitse tai muutenkaan kirjallisesti, kun siitä vastauksesta jää siis todiste. siinä kun joutuu asettelemaan sanansa taitavasti, ettei sano mitään mikä ei pidä paikkaansa tai jotain mikä voidaan tulkita lupaukseksi jostakin.
Siksi varmaan mieluusti hoitavat asiat puhelimessa.
Itsellekin s-posti aiheutti ensin soittopyynnön te-toimistoon, kun en soittanut, vaan pyysin kirjallisen vastauksen, niin sitten suostui s-postilla vastaamaan.
Tuon takia eivät mieluusti käytä s-postia, koska siitä jää todiste, mitä tuli sanottua! Pätee kaikkiin virkamiehiin, tai siis alempiin. Ylemmät päättäjäthän eivät soittele, vaan heittelevät kirjeillä.- rioriteettilöi
Ei kai ne jouda sähköposteihin vastailemaan kun "auttavat" ja etsivät hiki hatussa töitä asiakkailleen ..
- käyttää ilmeisesti
sähköposti on niin helppo sivuuttaa, kukaan ei ole henkilökohtaisesti odottamassa vastausta tai valvomassa vastataanko siihen. itse en oikein osaa lukea sähköpostia kommunikaatio välineeksi, sillä suurimmasta osasta minne olen sitä laittanut ei ole minulle koskaan vastattu.
jää kuitenkin kopio lähettäjälleen eli hän voi tarkistaa, mitä ja miten on tullut viestittyä. Sanoman perillemenokin varmistuu ainakin jollain tavoin, jos viesti ei oitis ilmesty takaisin lähettäjän postilaatikkoon. (Käsittääkeni - väärinkö? - olisi aikamoinen sattuma, jos virheellisesti kirjoitettu julkisen toimijan sähköpostiosoite kuuluisi jollekin toiselle todelliselle toimijalle, joka ei vaivautuisi mitenkään vastaamaan saamaansa ilmeisen hairahtuneeseen viestiin.)
Sähköpostein viestivä voi siis itse tarvittaessa todistaa olleensa yhteydessä [viranomaiseen]. Tallentavathan toki useimmat nykypuhelimetkin numerot, joihin niistä on soitettu ja milloin. Sähköpostein viestivä voi kuitenkin harkita sanomaansa paremmin kuin puhelimitse reaaliajassa kommunikoiva, ja hän tulee näin ehkä välttäneensä ne möhläyslipsaukset, jotka hän kenties päästäisi suustaan puhelinkeskustelussa ja joihin viranomainen tietenkin ahnaasti takertuisi.- todisteita
piruitte kirjoitti:
jää kuitenkin kopio lähettäjälleen eli hän voi tarkistaa, mitä ja miten on tullut viestittyä. Sanoman perillemenokin varmistuu ainakin jollain tavoin, jos viesti ei oitis ilmesty takaisin lähettäjän postilaatikkoon. (Käsittääkeni - väärinkö? - olisi aikamoinen sattuma, jos virheellisesti kirjoitettu julkisen toimijan sähköpostiosoite kuuluisi jollekin toiselle todelliselle toimijalle, joka ei vaivautuisi mitenkään vastaamaan saamaansa ilmeisen hairahtuneeseen viestiin.)
Sähköpostein viestivä voi siis itse tarvittaessa todistaa olleensa yhteydessä [viranomaiseen]. Tallentavathan toki useimmat nykypuhelimetkin numerot, joihin niistä on soitettu ja milloin. Sähköpostein viestivä voi kuitenkin harkita sanomaansa paremmin kuin puhelimitse reaaliajassa kommunikoiva, ja hän tulee näin ehkä välttäneensä ne möhläyslipsaukset, jotka hän kenties päästäisi suustaan puhelinkeskustelussa ja joihin viranomainen tietenkin ahnaasti takertuisi.Eli siis mielenkiintoista, että tekstissä on oletettu kansalaisen yhteydenotossaan möhläävän - sen sijaan että mietittäisiin miksi viranomainen (alemmalla tasolla) ei mielellään vastaa kirjallisesti eli sähköpostilla. Mielestäni välttäminen johtuu siitä, että pelkäävät möhläävänsä, sanovan jotain sellaista, johon heillä ei ole oikeutta ottaa todistettavasti kantaa, antavan väärää tietoa jne. Suullisestahan ei jää tallennetta, ellei pystytä nauhoittamaan, eli suullisen voi aina kumota sanomalla: 1) en ole niin sanonut, 2) olet ymmärtänyt väärin, 3) tarkoitin ....
Näin se menee. Ei haluta jättää kirjallista todistuskappaletta omista puheista. Ylemmät virkamiehet sen sijaan toimivat lähes yksinomaan kirjallisin viestein, oletettavasti siksi, että hallitsevat alansa paremmin. Niinhän se on, että valitettaessakin alempi menee ylemmän selän taakse, ylempi hoitaa kirjeenvaihdon, jos kansalainen on alemmasta valituksen tehnyt! todisteita kirjoitti:
Eli siis mielenkiintoista, että tekstissä on oletettu kansalaisen yhteydenotossaan möhläävän - sen sijaan että mietittäisiin miksi viranomainen (alemmalla tasolla) ei mielellään vastaa kirjallisesti eli sähköpostilla. Mielestäni välttäminen johtuu siitä, että pelkäävät möhläävänsä, sanovan jotain sellaista, johon heillä ei ole oikeutta ottaa todistettavasti kantaa, antavan väärää tietoa jne. Suullisestahan ei jää tallennetta, ellei pystytä nauhoittamaan, eli suullisen voi aina kumota sanomalla: 1) en ole niin sanonut, 2) olet ymmärtänyt väärin, 3) tarkoitin ....
Näin se menee. Ei haluta jättää kirjallista todistuskappaletta omista puheista. Ylemmät virkamiehet sen sijaan toimivat lähes yksinomaan kirjallisin viestein, oletettavasti siksi, että hallitsevat alansa paremmin. Niinhän se on, että valitettaessakin alempi menee ylemmän selän taakse, ylempi hoitaa kirjeenvaihdon, jos kansalainen on alemmasta valituksen tehnyt!jää joka tapauksessa tosite riippumatta siitä, vastaako viestin saaja - nyt kirjoiteltavana olevassa tapauksessa siis viranomainen. Kiistatilanteissa voi heikompikin osapuoli eli siis tukia tarvitseva työtön/työvajeinen osoittaa, mitä ja minne hän on lähettänyt.
Päteekö tällainen todistelu oikeudessa, en tiedä.- siinä syy
piruitte kirjoitti:
jää joka tapauksessa tosite riippumatta siitä, vastaako viestin saaja - nyt kirjoiteltavana olevassa tapauksessa siis viranomainen. Kiistatilanteissa voi heikompikin osapuoli eli siis tukia tarvitseva työtön/työvajeinen osoittaa, mitä ja minne hän on lähettänyt.
Päteekö tällainen todistelu oikeudessa, en tiedä.no, tässä nyt ei ollut kyse, siitä että lähettäjän viesti on tallessa ja näkyy että on lähetetty, vaan siitä, miksi ei vastata kirjallisesti!
Ja syynä on nimenomaan se, että jää selvästi todistetuksi mitä tuli sanottua, ei voi perua, eikä kieltää. Lisäki syynä voi tosiaan olla se että alempia virkamiehiä on kielletty kirjallisesti antamasta mitään lausuntoja tai vastauksia - siis kielletty ylemmältä taholta, ettei jouduta selittelemään tyhmempien tekemisiä! - näin näin näin
siinä syy kirjoitti:
no, tässä nyt ei ollut kyse, siitä että lähettäjän viesti on tallessa ja näkyy että on lähetetty, vaan siitä, miksi ei vastata kirjallisesti!
Ja syynä on nimenomaan se, että jää selvästi todistetuksi mitä tuli sanottua, ei voi perua, eikä kieltää. Lisäki syynä voi tosiaan olla se että alempia virkamiehiä on kielletty kirjallisesti antamasta mitään lausuntoja tai vastauksia - siis kielletty ylemmältä taholta, ettei jouduta selittelemään tyhmempien tekemisiä!yksi esimerkki, ei tosin työvoimatoimistosta, vaan työnantajalta, joka sattui olemaan julkisyhteisö: Esimiehen piti pyytää lakimiestä tarkistamaan tämän esimiehen kirjoittama työtodistus tilanteessa, jossa työpaikkani eli toimeni oli tullut lakkautetuksi, siis se, ettei vain työtodistuksessa ole mitään sellaista lausumaa, joka saattaisi tukea sitä minun omaa mielipidettäni, että toimivat lainvastaisesti! Eli, ei uskalleta edes työtodistusta kirjoittaa ilman että joku tietävämpi tarkistaa. Todennäköisesti olen myös oikeassa siinä, että heidän tekonsa oli toimen lakkauttamisen ja minun "potkujeni" suhteen laiton.
- 32
siinä syy kirjoitti:
no, tässä nyt ei ollut kyse, siitä että lähettäjän viesti on tallessa ja näkyy että on lähetetty, vaan siitä, miksi ei vastata kirjallisesti!
Ja syynä on nimenomaan se, että jää selvästi todistetuksi mitä tuli sanottua, ei voi perua, eikä kieltää. Lisäki syynä voi tosiaan olla se että alempia virkamiehiä on kielletty kirjallisesti antamasta mitään lausuntoja tai vastauksia - siis kielletty ylemmältä taholta, ettei jouduta selittelemään tyhmempien tekemisiä!Siis viisas asioi aina viranomaisten kanssa dokumenteilla. Näin asioista voi jälkeenpäin saada jotain selkoakin. Mutta on aivan selvä asia se, että tiskitason virkamiehillä ei ole käsitystä viranomaisten velvollisuuksista ja heitä koskevasta lainsäädännöstä.
Kävin hiljaittain työkkärissä, ja tiskivirkamies ihmetteli, että miksi en ole laittanut omiin tietoihini puhelinnumeroani. Kerroin hänelle, että viranomaisten kanssa asioidaan dokumenteilla. Tiksivirkamies yritti jotakin mutista, että paremmin asiat hoituvat puhelimitse. Heh heh. No tottakai viranomaiselle on helpompi asioida puhelimitse ja kirjata työttömän tietoihin mitä muka on sovittu ja annettu tiedoksi puhelinkeskustelussa.
Saapa nähdä milloinka lainsäädäntö muuttu siten, että virkamiesten ei tarvitse enää ilmoittaa asiosta dokumenteilla, vaan kansalaisilta ryhdytään vaatimaan puhelinta ja siihen jonkinnäköistä henkilövarmennetta.
- herää jo
Ei kukaan jaksa vastata tyhjänpäiväisiin viesteihin. He ovat siellä työssä. Oletko sinä?
- eki nimmari
Jos nostaa palkkaa, niin pitäisi niitä töitä myös tehdä, eikä vaan olla ja käydä työssä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa
Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k383555On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole342325Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi802253Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä452121Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.211548Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma561494- 741396
Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?69967Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?49956Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi37823