Kiinnostuneita etsimään Herran kasvoja&armolahjoja kanssani?

-Mirkku-

Hei! Olen kolkyt ja risat kahden lapsen äiti Helsingistä. Olen luterilainen, joka etsii ja kaipaa syvempää Jumala-yhteyttä vanhaan körttiläiseen henkeen, mutta koen tämän tehtävän haastavaksi ja kaipaan rukousystäviä/rukouskavereita. Voisimme kokoontua rukoilemaan yhdessä. Olen itse Raamatun ja kertomusten pohjalta ymmärtänyt yhteisen rukouksen voimallisemmaksi keinoksi löytää Herra.

Nykyiset karismaattiset piirit koen vieraaksi, ja uskon itse jopa vihollisen tekevän niissä työtään. Esim. erilaiset kummalliset ilmiöt, vapinat, tärinät, ääntelyt, jopa kaatumiset herättävät epäilyni. En ole onnistunut löytämään rukouspiiriä, jossa kaipaamani kaltainen hengellisyys toteutuisi, ilman villejä ilmiöitä mutta kuitenkin enemmän kuin pelkkää yhteistä rukousta tavoitellen.

Kaipaisin sitä, että todella oltaisiin valmiit etsimään Herran kasvoja. Etsien Raamatun lupauksia, vedoten niihin Jumalan edessä. Oltaisiin valmiit ODOTTAMAAN. Ei alettaisi itse tuottaa tai visualisoida mitään, jos Herra ei vastaa. Tarpeen tullen yritettäisiin vaikka paastota yhdessä, mahdollisuuksien ja jaksamisen mukaan. Emme niinkään ylistäisi, ennen kuin olemme saaneet Herralta jotain (toki jossain määrin sekin olisi mahdollista, se ei kuitenkaan olisi erityisen painottunut asia.

Jos kiinnostuit, kirjoita vastaus jossa kerrot jotain itsestäsi. Edellytys on, että ajattelet edes suunnilleen samalla tavalla kuin minä... voit vastat myös sp-osoitteeseeni [email protected]. :)

0

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Pride-liputus närästää monissa Suomen kunnissa

        Suomen lipun nostamisesta on laki. Pride‑liputuksesta ei. Kieltäytyviin kuntiin kohdistuu poliittista painostusta kuin k
        Maailman menoa
        32
        3503
      2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

        jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
        Maailman menoa
        23
        2279
      3. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

        ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
        Maailman menoa
        79
        2218
      4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

        Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
        Maailman menoa
        42
        2091
      5. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

        Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
        Maailman menoa
        56
        1474
      6. Mitä kirjainta haluaisit

        Ra kastella mahdottomasti?
        Ikävä
        74
        1386
      7. Kaunein nimi

        Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
        Ikävä
        69
        947
      8. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

        Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
        Ikävä
        46
        903
      9. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

        Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
        Kotimaiset julkkisjuorut
        9
        807
      10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

        Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
        Rakkaus ja rakastaminen
        35
        783
      Aihe