Olen käyttänyt Castrol Magnatec 5w-40 oljyjä 20v vanhassa mazdassa jolla ajettu 300tkm. Vähän kallista tuo Castrol joten ajattelin vaihtaa halvempaan täys.synt. 5w-40 öljyyn. Mua vaan huolestuttaa kun muissa öljyissä ei ole näitä magneettisia molekyylejä jotka tarttuvat kaikkiin voideltaviin pintoihin ja tarjoavat suojan heti kun vääntää avaimesta. Tuo Castrolhan muodostaa näiden molekyylien avulla pysyvän voitelukalvon joka tarttuu pintoihin ja siten voitelee heti käynnistyksessä, muissa öljyissähän tälläistä ominaisuutta ei ole, muutenhan ne kyllä mainostaisivat sitä. Ja juuri käynnistyksessä moottori kuluu kaikista eniten, luin jostain että kylmäkäynnistyksessä jopa 1000 km lämpimänä ajon verran. Eli tuon Castrolin pitäisi lisätä moottorin käyttöikää huomattavasti muihin öljyihin verrattuna kun siinä on tuollainen käynnistys-suoja. Varmaan parempi kuin 0w-öljytkin koska mitä se juoksevuus auttaa jos öljy kelluu öljypohjassa ja voideltavat pinnat ovat paljaana. Parempi 5w öljy voideltavilla pinnoilla kuin 0w öljypohjassa. Siinähän aina kestää hiukan ennenkuin se pumppautuu voitelukohteisiin.
Olen harkinnut esim. teboil goldia tai mobil 5w-40 öljyjä mutta tuo käynnistys-suoja mietityttää.
Uskallanko vaihtaa Castrolista
7
746
Vastaukset
- uskalltaaa......
"huomattavaa moottorin käyttöiän pidennystä" on tosi vaikea päästä kokemaan käytännössä (siis huomaamaan), sillä moottoria kuluttaa niin moni eri tekijä öljyn lisäksi. olihan castrolilla tosi cool-animaatio mitä katsoin sen nettisivulta, mutta tosiasia on että autolle riittää että laatuluokat täyttyy, loppu on ekstraa. sitäpaitsi tuollaisista molekyyleistä, paljonko on lopulta mainostoimiston mielikuvien tuotetta ja paljonko tositarinaa?
sen kun vaihdat vain merkkiä jos siltä tuntuu. turha huolehtia mistään molekyylitason hommista, jos ei ole alan asiantuntija :D tb gold 5w-40 on ainakin hinnaltaan ja ominaisuuksiltaan hyvä vastine rahalle.- Kyess
"tosiasia on että autolle riittää että laatuluokat täyttyy, loppu on ekstraa." - Tää on täyttä totta. Viskositeettiluokka kannattaa valita käyttöajankohdan mukaan; jos vaihtaa talveksi eri öljyt kuin kesäksi, niin viskositeetti sopivaksi, ja kattoo aina, että laatuluokka täyttyy. Muu on ekstraa, ja jos ihan totta puhutaan, niin muu on usein pelkkää katetta, katteettomia lupauksia, yliodotuksia, huijausta ja suoraan sanottuna kusetusta.
Nykyään moottorin kestäminen ei ole _minkäänlainen_ ongelma. Auton kori, alusta ja kaikki apulaitteet on kerennyt ennen moottoria hajoamaan niin monta kertaa, että yksinkertaisesti nykyään ei enää pysty ajamaan moottoria ns. loppuun. Tai pystyy, mutta taloudellisesti siinä muun auton remppaamisessa häviää niin paljon rahaa, että harvojen perse sellaista kestää. Tai hermot aina siellä katsastuskonttorilla käydä huumorimielellä hakemassa vikalistoja..
- öljyukko
Kävin katsomassa Castrolin sivuilla tuota magnatekkiä ja johan oli mainosmiehet kehittäneet hyvät myyntitykitykset.
Kyllä se 0w öljy on aina parempaa kylmäkäynnistykseen kuin 5w ölppä. Saman verran ne kaikki öljyt sinne öljypohjaan valuvat.
Teboilin öljyillä rupeaa yleensä Mazdan hydrauliset nostajat rapisemaan. Laita ennemmin Mobil Super 3000. Jos nostajat erinomaisessa iskussa niin kyllä tuo Goldillakin hiljainen kone on, kokeilemalla selviää.
Jos tuo käynnistys-suoja juttu nyt huolestuttaa niin lisää loraus LiquiMoly kitkanvähentäjä MOS2 ainetta sekaan, ajaa saman asian ja tuota samaa mos2:sta on mitä suuremmalla todennäköisyydellä myös tuossa magnassa.
PS. Mielestäni Castrol on aina ollut huimasti ylihinnoiteltua öljyä. Eikös noin vanha Mazda jo hiukan saa kuluakin, ruostuu se puhki kumminkin ennen kuin kone hajoaa.- castrol0000
onko kokemusta että teboilit nakuttaa mazdoissa ? olis ainakin halvinta toi teboil. diamondiakin 19.90 tarjouksessa. toki mobil 3000kin on tasaisin väliajoin tarjoukessa siinä 22-23 e.
- öljyukko
castrol0000 kirjoitti:
onko kokemusta että teboilit nakuttaa mazdoissa ? olis ainakin halvinta toi teboil. diamondiakin 19.90 tarjouksessa. toki mobil 3000kin on tasaisin väliajoin tarjoukessa siinä 22-23 e.
On kokemusta kahdesta mazdasta. Mobil1 5w-50 4000km ja rapina alkoi, Teboil Diamond 3000km ja rapina alkoi. Mobil Super 3000 13000km jo kaksi öljynvaihtoa takana eikä rapise. Teboil Goldia kokeiltu Fordin koneessa ja nostajat ääntää pitkän ajon jälkeen.
Kokeile ensin Goldia ja vaihda sitten Super 3000:een jos ääntää. Itse en enää laita Teboilia koneeseen jossa hydrauliset nostajat. Kai sitä uusittua Diamondia vois joskus kokeilla jos jostain siihen 20€ hintaan saa. - castrol00000
öljyukko kirjoitti:
On kokemusta kahdesta mazdasta. Mobil1 5w-50 4000km ja rapina alkoi, Teboil Diamond 3000km ja rapina alkoi. Mobil Super 3000 13000km jo kaksi öljynvaihtoa takana eikä rapise. Teboil Goldia kokeiltu Fordin koneessa ja nostajat ääntää pitkän ajon jälkeen.
Kokeile ensin Goldia ja vaihda sitten Super 3000:een jos ääntää. Itse en enää laita Teboilia koneeseen jossa hydrauliset nostajat. Kai sitä uusittua Diamondia vois joskus kokeilla jos jostain siihen 20€ hintaan saa.Nakuttaa se kyllä nytkin kun on castrolit koneessa. Puolisynteettisellä 10w40 öljyllä nakuttaa vielä enemmän. Ehkä sitä mobil 3000 öljyä vois kokeilla jos sillä ei nakuta.
- 222343
Moro.
En ole 30 vuoden aikana kertaakaan käyttänyt autoissani Castrol-öljyjä. Aina ovat toimineet eivätkä ikinä ole koneistaan hajonneet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481240
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55571
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462