yhtenäisyyttä

tähänkin

Miksi EU ei saa yhtenäistä käytäntöä pakolaispolitiikkaan. Kananmunan koko ja mansikan koko sielä on jo päätetty ja kurkun sallittu käyryys,mutta pakolaispolitiikassa Suomi on maailman anteliain. Ottakaa mallia Kreikasta ja Italiasta. Pakolaiselle ei makseta mitään tukia, eli töihin !

4

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turvapaikkatulvaa

      Yhdenmukaisuus saattaa tuoda pakkoraon ottaa tänne yhä enemmän ja enemmän verovaroilla elätettäviä. Lissabonin sopimus hieman auttaa meitä ja talvi sekä ilmasto sekä hieman syrjempi sijainti. Mutta yhteiskunnan sosiaali- ym. hyvinvointipalvelut sekä hallituksen LEPSU ULKOMAALAIPOLITIIKKA, vetävät kärpäspaperin lailla tänne muukalaisia ympäri maailman.

      Toinen mangneetin lailla pohjoiseen vetää hallituksen, sen eri ministeriöiden sekä politiikkojen sairaalloiselta vaikuttava muukalaishoivaamisen tarve. Tässä yksi tuore esimerkki:

      http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2010/02/lasten_dublin-palautukset_herattavat_kiistaa_1420871.html

      Jos EU:ssa on sovittu palautuskäytännöstä, miksi meidän pitää poiketa siitä toisen EU:n maan takia.
      Ei kait tässä nyt kilpailla, kuka tarjoaa muukalaisille, joista osa turvapaikkashoppareita, tässä tapauksessa ankkurilapsia, kaikkien laadukkaimmat hotellipavelut ja avokätiset taskurahat. Ei me voida koko maailman hyvinvointia hoitaa.

      Loppuu verorahat:
      http://ohjelmat.yle.fi/mot/taman_viikon_mot/lisatietoa

      Pelkästään perheen vuoden sossukulut on merkittävät:
      http://ohjelmat.yle.fi/mot/taman_viikon_mot/kasikirjoitus

    • vänskä nappula

      hyvin kiteytetty! (: Suomi valtiolla on huono itsetunto, siksi sen pitää pönkittää tärkeilyään, kansainvälisyyttään ja avoimuuttaan ottamalla hallitsemattomasti maahanmuuttajia sisuksiinsa....hinnalla millä hyvänsä, työnmäärällä ei väliä, työvoimantarvetta ei arvioida ja työllä suomalaisille hankittu hyvinvointi annetaan vastikkeetta maailman matkalaisille, muukalaisille, jotka eksyvät maahamme kun keskieurooppa ei heidän nolla ammattitaitoa ja halukkuutta tarvitse. käsittämätöntä...

    • pois maastamme?

      Miksi siirtäisimme päätöksentekoa maastamme pois? Takuuvarmasti häviämme, jos tässä asiassa päätöksen meille otettavista pakolaisista ja turvapaikanhakijoista tekee jokin muu kuin Suomen hallitus.

      Näin siitäkin huolimatta, että hallituksen ulkomaalaispolitiikka erityisesti turvapaikkaporukan osalta on löperöäkin löperömpi ja miltei katasrofinen. Siis harva asia paranee veronmaksajan kannalla sillä, että päätöksenteko asiasta siirretään ulkomaille.

      Mainittakoon vielä, että esim. vihreät ovat myötämieleisä EU:n yhteinäiselle pakolaispolitiikalle. Tässä esim. Ylen vaalikoneen Heidi Hautalan vastaus väittämään "EU:n pitäisi nykyistä tiukemmin rajoittaa maahanmuuttoa EU:n ulkopuolisista maista." Hautala vastaa: "EU tarvitsee työvoimaa, ja sen on huolehdittava myös pakolaisista. Tarvitaan parempaa ja yhtenäisempää maahanmuuttopolitiikkaa."

      Mikä on se parempi ja yhtenäisempi politiikka kenellekin on ja kenen kannalta parempi?! Heidän vai meidän veronmaksajien kannalta?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      82
      2005
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      121
      1715
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      180
      1306
    4. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      229
      720
    5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      676
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      57
      624
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      205
      580
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      47
      517
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      482
    Aihe