Olen ollut hankkimassa autoa ja nyt jo päätökseni tehnytkin Golf farkun ja Octavia Combin välillä ja olen siis päätynyt Octaviaan.
Alunperin pidin Golfia parempana vaihtoehtona, mutta huomattuani ettei se tarjoa mitään parempaa kuin Octavia ja että se on vielä kalliimpi vastaavalla varustuksella, niin päädyin Octaviaan. Tätä päätöstä tuki myös se, että Octavian jälleenmyyntiarvo on selvästi parempi kuin Golfin.
Kertokaahan hyvät ihmiset, että mistä johtuu tuo tosiasia, että Octavian arvostus ja siten myös jälleenmyyntiarvo on parempi kuin emomerkin VW:n?
Alunperin pidin Golfia parempana vaihtoehtona, mutta huomattuani ettei se tarjoa mitään parempaa kuin Octavia ja että se on vielä kalliimpi vastaavalla varustuksella, niin päädyin Octaviaan. Tätä päätöstä tuki myös se, että Octavian jälleenmyyntiarvo on selvästi parempi kuin Golfin.
Kertokaahan hyvät ihmiset, että mistä johtuu tuo tosiasia, että Octavian arvostus ja siten myös jälleenmyyntiarvo on parempi kuin emomerkin VW:n?
Vastaukset 30
Vanhimmat
Vaikea sanoa ,mutta niin se vain on. Liekö kysynnän ja tarjonnan laki. Kansa Haluaa Skodan . Itse asiassa Ocut ovat samanhintaisia käytettynä kuin vastaavat Passatit . Postia tulee että haluamme ostaa autosi. Tdi4x4 . En myy.
Toinen ääripää on Subaru. Älyttömän hyvä auto mutta arvo putoaa kuin kännykkä pyttyyn. Sitäkään en ymmärrä? Ajappas sellainenkin;)
Meillä oli vaihtoehtona myös WV Golf Variant(uusin korimalli) ja Sokda Octavia Combi.Molemmat verrattiin samoilla varusteilla.
Tälläkertaa tuli ostettua Skoda 1.4 TSI Combi DSG automaatti.
Tämänkuun 3-päivä alettiin ajelemaan.
Perheessä Golf Variant 1.4 TSI Comfortline ja Octavia Combi 1.8 TSI Elegance, kumpikin manuaali.
Erinomaisia autoja molemmat, ei ihme että tälläkin sivustolla riittää kateellisia kirjoittelijoita jonoksi asti.
Golffi ollut vajaat pari vuotta, Ocu miltei uusi, ei yhtään vikaa toistaiseksi.
Tekniikka on kummassakin sama, työn laatu Skodassa pikkuisen parempi, vaakakuppi kallistuu Skodaan koska Volkkarin jälleenmyyntiorganisaatio on niin kökköinen. Takuuasioiden kanssa saa aina tapella, eikä se huolto- ja varaosapuolikaan kovin asiakaslähtöistä ole.
Octavia on koko ajan kasvattanut markkinaosuuttaan, ja saattaa mennä jonain päivänä Golfin ohi. Octavia 1.6 TDI Greenline valittiin äsken vuoden ekoautoksi, taakse jäivät niin Audi A3 kuin Golfikin. Muista merkeistä puhumattakaan.
Helmikuun myyntitilastossa Ocu meni jo Golfin ohi. Viime kuun tialstossa Folkkari on myydyin merkki, Tojo toisena. Myydyin malli on Ocu ja Golf toisena. Myydyin Tojo Auris on vasta neljäntenä. http://www.tekniikkatalous.fi/duuniauto/article380291.ece?s=u&wtm=tt-02032010
avensis 4,auris,33,corolla46
Skeida on halpa. Jos tollanen katiska maksaa uutena vähän yli kakskymppiä niin ainahan toimintakuntoinen kosla maksaa muutaman vuoden vanhana jonkun verran. Jos joku Golffi maksaa kolmekymppiä niin 3 vuotta vanhana noiden hintaeroa ei ole paljoakaan, enemmän vaikuttaa kunto.
Mutta vain eläkkeellä oleva pappa viittii ajaa Skeidalla. Pitää tässä elämässä sentään jotain luksusta olla, jos ei muuta ni parempi auto ku naapurin Skodillac. Ja on siinä sekin että skeidalla ei viiti ajaa ku apinanaamari päässä.
Ota nyt edes selvää autojen hinnoista ennekuin kirjoitat typeryyksiä.
Tässä halvimmat veljekset.
Golf 1.4 trendline 18.990
Octavia classic 1.4 20.595
Ja varusteet saat verrata itse...jos osaat.
Onko näissä autoissa ollut 2000 euron ero uutena v. 2006. Ei, pikemmin 20,000e
Audi A4
(1.9) 1,9 TDI FARMARI HUIPPU YKSILÖ 1 OMISTAJA MERKKILIIKKEEN HUOLTOKIRJA 2006 155000 17990 €
Skoda Octavia
(1.9) Combi 1,9 TDI 77kw 2006 147000 15800 E
Eli, ei tyhmemmällekkään pitäisi olla epäselvää että Skoda pitää arvonsa paremmin.
Eli Octavia 1,4 tsi Classic hb maksaa tosiaan 20595 e, mutta vastaava 1,4 tsi Golf comfortlilne 5-ov maksaa 23474 e.
Vertailussa olevaa perus 1,4 konetta ei Suomessa edes saa Octaviaan. Eli vastaavien autojen hintaero on lähes 3000 euroa ja lisäksi Octavia on tavaratiloiltaam suurempi.
Juuri niin tein. Varustelutasoissa pitäisi verrata Ocun Classic ja Volkkarin Trendlinen malleja.(perusmallit) Ei Comfortlinea! Otin hinnat netistä Tekniikan Maailman sivustoilta ,joten maahantuojat ovat tuotteet suomeen ilmoittanut. (hinnoitellut) Eri asia sitten on mitä ovat tehdassopimuksella sopineet.
Mitäpä tarkoitti "peruskonetta ei saa edes Octaviaan" Sama 90kW konehan noissa verratuissa näkyy olevan. Varusteiden vertaaminen on vaikeaa, koska varustetasot ovat erilaiset. Trendlinestä sanotan hinastossa jotain, että uusia ei tule, varastossa olevat mallit myydään...
Eniwei, Skodan hinnat eivät oleellisesti poikkea Golfin hinnoista. Kymppitonnin eroa hinnoissa ei ole niinkuin joku pöhlö tuolla edellä yritti väittää.
Eli halvin neliovinen Golf maksaa 19747 e ja se on siis tuolla vapaasti hengittävällä 59 kw koneellla, kun taas Octaviaan verrattava halvin 1,4 tsi eli turbokoneella maksaa 23474 e ja halvin Octavia samalla koneella siin vain 20595 e. Tosin Classicin varustetaso on ehkä hieman huonompi kuin Comfortlinen, mutta seuraava varustetaso eli ambiente maksaa vain tonnin enemmä eli 21594 e ja siinä on jo paremmat varusteet kuin Golfin Comfortlinessa ja siltikin hintaa lähes 2 tonnia vähemmän.
Omasta puolestani voin vielä kertoa, että pyysin tiukkaa tarjousta Golfin 1,4 tsi farkusta ja Octavian 1,8 tsi Combista ja molemmat jokseenkin samoilla kokonaisvarusteilla. Sain Octavian 1,8 koneella 1500 euroa halvemmalla kuin Golfin 1,4 koneella. Eli Octaviasta saa myösparempia tarjouksia. 1,4 koneella Octavia olisi tullut 2500 euroa Golfia halvemmaksi, mutta päätin sijoittaa tonnin voimaan:))
Eli koitapa nyt uskoa tosiasia eli Golf on kalliimpi.
Katsoin vain vastaavan koneen koon 1.4 mukaan. Enpä huomannut että Trendlinessä on vielä nakkikattila koneena. Oli mullakin pari vuotta sitten vertailun paikka Volkkarin, Subarun ja Skodan dieselfarkkunelareiden välillä. Paras paketti syntyi Skodasta. Pohjapanssari ,korotettu alusta, irroitettava vetokoukku, värivalinta. Olen edelleen tyytyväinen.
Oletko verrannut, onko autoissa samanlaiset varusteet?
Anyway, kymppitonnin eroa autoissa ei ole, siitähän tässä oli kysymys, kuten tuolla edellä joku väitti.
Sitruunamies lie verrannut . Tietänee kertoa. Tietääkseni VW Trendline lienee täysin "naku " kaikista kilkkeistä... Mutta siis jos minun valinnastani (4x4 Ocu ambiente ) puhutaan niin Skodaan varusteet olivat ylivertaiset. mm ,vakkari 6- lovinen loota ,pohjapanssari "scout" alusta ,paras soitin , nolla euroa tehtaalta ruksattuna. Volkkarin ne kaikki maksoi erikseen. Koukku oli myös volsuun kalliimpi. Subaru jäi kaikessa muussa paitsi mitä nyt vanha suola janotti . No hyvänä kakkosena se oli "reittauksessani" Hyvitys D4D Corolla STW-stä oli sama vm-2002 . Syykin oli selvä .Sama "Laapponen" myy kaikkia Porvoossa.
jolta, auto on pienen peniksen jatke.
???
Octaviassa, joka on himpun verran edullisempi kuin Golf, tämä ns. laatuvaikutelma on ihan samaa luokkaa konsernisisarensa kanssa. Tekniikka on pitkälti aivan samaa, esim. TSI 1.2 moottorit, jotka kasataan Mlada Boleslavin tehtaalla Tsekeissä, tulivat ensimäisten joukossa Skodaan. Laatuvaikutelma on hauska sana, sehän tarkoittaa sitä, miltä se kirjoittajastaan tuntuu, eli tunnepitoisuus on vahvasti mukana. Minusta Skodan laatu on täysin kilpailukykyinen minkä tahansa saman hintaluokan auton kanssa. Testivoittojen mukaan jopa parempikin.
Tuo kauneus on näköjään todellakin katsojan silmässä. Omalta kohdaltani voin sanoa, että jos Golf olisi paremman näköinen kuin Octavia, niin olisi saattanut siitä maksaakin hieman enemmän kuin Ocusta.
Valitettavasti Golf on sekä sisältä että päältä yksi tylsimmän näköisistä autoista markkinoilla. Octavian muotoilussa puolestaan on onnistuttu tavallista paremmin. Myös Octavian facelift on erittäin hyvin onnistunut ja auto on sen myötä tullut erittäin tyylikkääksi nykyajan autoksi.
Nämähän ovat toki makuasioita ja ymmärrän toki Golfin ulkonäköä arvostaviakin. Se on omalla mitäänsanomattomalla tavallaan tyylikäs ja sopii varmasti sellaisen ihmisen silmään, joka ei muutenkaan halua millään tavalla erottua joukosta eli ns. tylsille ja tasasille:))
Odotahan kun menet nyt keväällä vaihdattelemaan tdi-Octaviaa. Saattaapi myyjä sanoa että sorry emme ota vaihdossa, kun noita tee dee iitä posahtelee hajota ahtoputkiongelman takia. Kuningaskuluttaja-ohjelma kertoi asian koko kansalle. No ilmatteeksi kelvannee...
Saman kohtelun kokevat tietysti myös Volkkarit, Seatit ja Audit, joissa kyseinen moottori. Taitaa joissain muisskain merkeissä olla sama moottori.
Toyotat menee kaasu pohjassa autokaupan ohi tarjoustalon seinään ja suoraan verkkariosastolle;)
Mutta jo kevällää niissä kukkiikin jo pellit.
Helmikuun ensirekisteröintitilastoistakin sen näkee. Octavia on ajanut reilusti Golfin edelle. Onhan se Volkkarikin hyvä auto, mutta näyttää siltä, että ihmiset ovat enemmän tykästyneet Skodaan.
Toivottavasti tämä "menestys" ei saaa maahantuojassa aikaan ylpeyttä ja halua rahastaa auton suosiolla.
koskahan kyseiset autot on tilattu?09,kesällä varmaan...
Itse en ikänä haluaisi ajaa "kansanautoilla" joita on joka risteyksessä.ja kaikki on viä harmaita,kuka valitsee harmaan sitä väri en tajua.ja kaikki vakiovarusteilla,niitä on sit mukava myydä eteenpäin kun kukaan ei halua ostaa samallasta autoo kun kaikilla muillakin on samalla kadulla.
sellaisiahan ne on kaikki, Toyotat, Volkswagenit, Ooppelit. Samanlaisia harmaita prutkuja. Voihan sitä omaa autoa aina pikkusen tuunata mieleisekseen.
Hyvä puoli asiasssa on se, että kun on paljon volyymiä, niin varaosat, huollot ja palvelu pelaa paremmin kuin jollain vähemmän myyvällä merkillä.
Se vaan on niin, että näillä suosituimmilla malleilla myös vaihtoarvo säilyy korkealla. Aiemmin sellainen malli oli Corolla ja nyt Octavia. Mielenkiintoinen yhtälö: miksi uusien rekisteröintien ykkösmalli ei muka menisi kaupaksi myös käytettynä?
Juuri lisävarusteista joutuu helposti luopumaan miltei ilmaiseksi autoa myydessään.
Juu,ei niistä varusteista paljoa hyvitystä saa.mut on huomattavasti helpompi myydä kun auto erottuu 200 muusta samanlaisesta autosta..
Kyllä itsellä vaikuttaa aikas paljon minkä auton ostoa lähtisin ekana harkitseen.Jos samanlaisia autoja olisi paljon,esim.tojo niin 2kpl:ssa 200:sta on jotain muuta kuin sol tai yms..pelkkä varustetaso.
Itse en ole uuden karheeta autoa tilannu ikinä,mut jos joskus tilaan niin kaikista hienoin hetki on se kun niitä lisävarusteita pääsis ruksaileen...
Minusta taas on hauskaa ajaa autolla joka näyttää vain vihreältä Combilta mutta on nelivetoinen ,jäykällä ,korotetulla alustalla ja vielä teho-optimoitu nokikeppi. On siinä monet saabibemariaudit jääneet ihmettelemään . Valoista, kun ei se Skoda jääkkään tosta viereltä! Perskele ja takamerkki paljastaa että on "rietas" on vielä nelivetoinenkin.
Varsinkin moottoritiellä lentävät ohitukset jaksavat aina viihdyttää.
EPS.n kun nappaa pois päältä niin autoa heittelee mutkateilläkin, kun irroittaa perän pikku kaasunpainalluksella ja ohjausliikkeellä. ASR vielä toimii ja tasaa nätisi vetoa.
Se on kuule hitosti hauskempaa kuin koreus;)
Ps ,sakkoja ei ole tullut viiteen vuoteen.