Pankki ei myönnä lainaa, "merkintä on". Olemme pienituloisia. Asumisoikeus ja osaomistus kiinnostavat. voiko joku myöntää jotain avustusta esim. sosiaalisin perustein?? kukaan ei tulee takaamaan ym. Mutta oman kodin tahtoisimme. kiitos vastauksianne odotellen, miten tästä eteenpäin??
omaan kotiin...MUTTA?
7
407
Vastaukset
- Vaihtoehto...
Jos pankki ei lainaa myönnä, niin ei sitä rahaa muualtakaan saa, ellei ole tuttavia tai sukulaisia, joilta lainata.
Ei mistään millään "sosiaalisilla perusteilla" semmoista rahaa saa.
"miten tästä eteenpäin"
Jatkatte vuokralla-asumista, kunnes luottotiedot ovat puhtaat ja pankki myöntää lainan, mikäli silloin maksuvalmiutta löytyy.- Kylteri
Niin se kai nykyään on, että kun lainarahaa on saanut kovin helposti, ovat luottotiedot menneet monilta. Nyt olisi hyvä aika sitten opetella hallitsemaan henk koht taloutta, opiskella parempipalkkaisiin hommiin pääsemiseksi & säästää. Kyllä ne lainahanat sitten taas aukeavat.
Terv. Kylteri (http://asuntolaina.blogsome.com/)
- 17+2=19
Tuolla edellisellä olikin aivan hyvät neuvot. Ei auta kuin odottaa luottotietojen palautumista. Pitäkää huoli siitä, että uusia merkintöjä ei tule.
Mutta, tuohon pienituloisuuteenhan voitte itsekin vaikuttaa! Kouluttautuminen parempipalkkaiseen ammattiin, tai esim. työpaikalla ylenemismahdollisuuksien aktiivinen etsiminen (esimiesasema omalla työpaikalla?), työpaikan sisäinen koulutus (ammattitutkinnot jne). Ei siis ole pakko "jäädä" pienipalkkaiseksi, vaan voi pyrkiä ylöspäin.
Ja säästäminen kannattaa, sillä mitä enemmän teillä on sitten lainaneuvotteluihin mennessänne omaa rahaa säästettynä, sen parempi. Oma rahankäyttö siis suurennuslasin alle. Paperille ylös kaikki ehdottoman välttämättömät menot, ja sitten ne menot, mitkä eivät ole niin välttämättömiä. Meneekö rahaa turhuuteen?
Tsemppiä!- jaa jaa
Jos on pariskunta joista kumpikin on töissä vaikkapa 9€ tuntipalkalla niin kyllä sellaisilla tuloilla pankkilaina ihan kelpo asuntoon lähtee.
Luottotiedot kyllä pitää olla kunnossa, ja joku kymppitonni säästöön saatuna mikä kertoo siitä että on kykyä ja halua asioitaan hoitaa ja tuloistaan säästää. Se muutama kymppitonni omaa rahaa tarvitaan siksikin kun ostetun asunnon kauppahinnan suuruisen lainan pantiksi ei tämä asunto riitä.
Jos tulot taas ovat oikein pienet eikä omaa rahaakaan yhtään ole niin edullisempi ja huolilta säästävä se on asua vuokralla kun siihen saa pienituloinen asumistukea ja sossustakin vielä lisää.
Tavallinen suomalainen kerrostaloasunto on ihan kelpo asunto vuokrattunakin. Se on ihan asukkaiden oma vika jos sellaisesta kurjan saavat tai sen kurjaksi kokevat.
- 88
olis se kivaa kun saisi aina mitä tahtoo,
vaikka ei olekaan tahtonut sivistää itseään kuten muut.
jos saisitte millä pystyisitte maksamaan, kun ette nytkään pysty.
toiseksi, jos on köyhä kannata olla tosi köyhä, niin saa yhteiskunnalta enemmän rahaa.
jos saisitte asumisoikeusasunnon, voin kertoa, siinä on ankarat lait ja säännöt,
jos ette pystyisi maksamaan, tulisi todellisia ja kalliita harmeja,
ne johtaa useilla mielenterveydellisiin ongelmiin, eroon ja alkoon.
ne ovat asioita joita et tiedä, luullet vaan, älä luule liikaa,- jaa jaaa
"olis se kivaa kun saisi aina mitä tahtoo,
vaikka ei olekaan tahtonut sivistää itseään kuten muut."
Ei pidä paikkaansa. Itsensä sivistäminen ei tuo varallisuutta vaikka se ei aina sellaista estämässäkään ole.
"jos saisitte millä pystyisitte maksamaan, kun ette nytkään pysty.
toiseksi, jos on köyhä kannata olla tosi köyhä, niin saa yhteiskunnalta enemmän rahaa."
Ikävä kyllä, se on tasan tarkaan näin. Ei ole kannustavaa nykyolissa oikein pienituloisen yrittää itse asioitaan hoitaa ja laskuistaan huolehtia. Yhä pahemmaksi vaan tämä on koko ajan menossa, kun näitä erilaisia veroja ja veroluonteisia maksuja ja vaikka mitä asumiseen liityvää kuppausta lisätään politikkojen toimesta.
"jos saisitte asumisoikeusasunnon, voin kertoa, siinä on ankarat lait ja säännöt,
jos ette pystyisi maksamaan, tulisi todellisia ja kalliita harmeja,
ne johtaa useilla mielenterveydellisiin ongelmiin, eroon ja alkoon."
Joo, vanha kansan viisaus on sanonnassa 'huoleton on hevoseton mies"
No kyllä varmasti hevosettomallakin miehellä omat huolensa on hevosettomuudestaankin, mutta ne huolet vaan kasvavat jos hankkii hevosen jota ei kuitenkaan ole varaa hoitaa.
"ne ovat asioita joita et tiedä, luullet vaan, älä luule liikaa, "
Niin se on että pitäisi osata olla tyytyväinen tämän asumisensakin osalta tavalliseen kerrostaloasuntoon, jotka ainakin meillä ovat ihan kelpo asuntoja myös vuokralla asujille.
- asunto oy
selvitä,asuntoa vastaan saa lainaa,pitää olla vakitulot ja maksut hoidettu
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole412470Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi742447Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä732342Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus
jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.512102Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään
Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl251837Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma801663Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista
Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko211098Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %
Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r71014Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi40959Eläköön kuningas, kuningas on kuollut
Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön55864