Eläkkeet kutistuu.

E.K Järvenpää

Yli miljoona eläkeläistä nauttii kansalaisluottamusta ja äänioikeutta sekä ohenevaa eläkettä. Seniorikansanosan taloudellinen syrjintä alkoi vuonna 1977 jolloin ensimmäinen eläkeleikkaus tehtiin ja heikennettiin pysyvästi ja jatkuvasti leikkaavalla automaatilla vuodesta 1962 alkanutta eläkeoikeutta. Toinen leikkaus tehtiin v.1996 ja se heikentää kymmenessä vuodessa eläkkeen piilevästi ja automaattisesti ostokyvyltään yli kymmenen prosenttia alhaisemmaksi.

Heikennyksen historia ja tapa pitäisi saada yleiseen tietoisuuteen, sen jälkeen muutos hyvinvoinnin palauttamiseksi onnistuu. Toisaalta eläkkeiden päivityksen jakovara on syntynyt työeläkelaitosten rahastojen kasvun myötä. Viimevuonna rahastot kasvoivat 20 miljardia € ja olivat vuodenvaihteessa124,9 miljardia € , TELA: n tuoreen tiedotteen mukaan.

Tuotot ovat pitkällä aikajaksolla olleet keskimäärin yli viiden prosentin joten jakovaraa on syntynyt. Ensivuoden eduskuntavaaleihin eläkeläisten tulee asettaa omia ehdokkaita eri puolueista. Eläkeläisten perustama oma puolue www.senioripuolue.fi on syntynyt taloudellisen ja henkisen ikäsyrjinnän torjuntaliikkeeksi. Aikaisemmin yhdenasian liikkeenä tunnettiin vihreät.

0

203

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

        palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
        Maailman menoa
        82
        1985
      2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

        "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
        Maailman menoa
        113
        1708
      3. Millä kolmella sanalla

        Kuvailisit kaivattuasi?
        Ikävä
        180
        1296
      4. Miltä se tuntuu olla

        vihattu ja kukaan ei puolusta?
        Ikävä
        225
        707
      5. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

        Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
        Ikävä
        59
        698
      6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

        Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
        Maailman menoa
        6
        676
      7. Mitä mietit juuri nyt?

        🤔
        Ikävä
        56
        610
      8. Trumpille jälleen voitto

        Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
        Maailman menoa
        199
        566
      9. Aurinkoni...

        On ikävä sua ❤️
        Ikävä
        46
        508
      10. Haluan teidät molemmat elämääni

        Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
        Ikävä
        37
        472
      Aihe