Uusia havaintoja

lintulikka

Tänään kävi ruokintapaikalla kolme pyrstötiaista tosi kauniita lintuja ,en ole ennemmin tavannut sellaisia Pirkanmaalla. Ovatko ne kovin yleisiä tietääkö kukaan?

7

633

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onkin todella hieno vieras lintulaudalla. Itselläni oli viime talvena neljä ja tänä talvena peräti seitsemän pyrstötiaisen jengi!
      Näyttää siltä että ne kulkevat omassa porukassaan, eivät muiden tiaisten sekaparvessa. Lintukirjani sanoo, että pyrstötiainen on melko harvinainen, mutta kyllä niitä 40 - 80 000 kuitenkin on.

    • Juhani Aataminpoika

      Ei mitään harvinaisuuksia, mutta eivät käy usein ruokinnalla. Ainakaan säännöllisesti.
      Viime talvena käväisi omassa pihassa parvi tasan kerran, vähän talia söivät ja pian jo poistuivat eikä sen jälkeen sitten ole uudestaan näkynyt.

      Rannoilla kulkiessa niitä kyllä näkyy, usein saattaa lennähtää parvi rantapuihin, eivät paljon ihmisiä pelkää.

      • hautuujuu

        eilisiltana näin sellaisen pyrstötiaisen, lyhyt hame ja sulat oli näkyvillä, siellä oiva munan paikka haudottavaksi.


      • 51251
        hautuujuu kirjoitti:

        eilisiltana näin sellaisen pyrstötiaisen, lyhyt hame ja sulat oli näkyvillä, siellä oiva munan paikka haudottavaksi.

        oikein mitään asiallista oo, mutta sä ootkin runkkari, et bongari.


    • Pyrstötiainen on kovasti yleistynyt etelä- ja Keski-Suomessa 2000-luvulla ja täydennystä on tullut ajoittain Siperiasta saakka kun joinakin syksyinä näitä kauniita lintuja on vaeltanut runsaasti Siperiasta Suomeen. Ja lintulaudoilla ne ovat oppineet käymään vasta aivan viime vuosina.

      • rollontollo

        Jeps. Eli tällainen kaveri epäonneksensa pärähti meidän ikkunaan ja lähti siitä autuaammille hyönteismaille. En ollut koskaan vastaavaa olentoa nähnyt ja lienee aika harvinainen kaveri näillä leveyasteilla. Onko muilla kokemuksia?


      • ensitapaaminen
        rollontollo kirjoitti:

        Jeps. Eli tällainen kaveri epäonneksensa pärähti meidän ikkunaan ja lähti siitä autuaammille hyönteismaille. En ollut koskaan vastaavaa olentoa nähnyt ja lienee aika harvinainen kaveri näillä leveyasteilla. Onko muilla kokemuksia?

        1.1.2010 mökin pihaan ilmestyi talitinttien perässä pihaan noin 15 yksilön parvi joka piti mukavaa `meteliä` ja koivusta ja vaahterasta silmuja taisi napsia. Pari yksilöä kävi myös lintulaudalla. Eivät olleet arkoja ainakaan ihmisille. Nättejä hauskannäköisiä pikkulintuja. 5min päästä jatkoivat matkaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      43
      2488
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2467
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2362
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      51
      2122
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1867
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1133
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1014
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      995
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      876
    Aihe