Hei!
Suomessahan on useitakin vieraskielisia/kaksikielisia paivakoteja/kouluja ja jopa lukioitakin, mutta kielina taitaa olla usein vain seuraavat: ruotsi, englanti, venaja, ja kiina, lisaksi ehka ranska. Mietin vain etta onko muunkielisia paivakoteja? kouluja? lukioita?
Siis suora kysymys kuuluu: Minka kielisia koulu/paivakotipaikkoja Suomesta ylipaataan loytyy?
Olisin kiitollinen asiallisista vastauksista :-)
vieras/kaksikielisia kouluja
5
584
Vastaukset
- rätsi
Katso mitä kieltä puhut, sen jälkeen matka siihen maahan missä se on äidinkielenä. Hyvää matkaa.
- 8copacabana8
Asun ihan Suomessa, näppäimistöni ei vain suostunut käyttämään ä:itä eikä ö:itä, mutta kiitos asiattomasta ja tyhmästä kommentistasi :-))
Minulla on oikeus saada lapselleni sellainen koulutus kuin kaikilla muillakin, ja lisäksi haluaisimme koulun tukevan hänen kaksikielisyyttään. Äidinkieleni on suomi, mieheni portugali, kotonamme puhutaan suomea, sekä minä puhun lapselle suomea, mieheni puhuu portugalia, täten suomesta tulee näillänäkymin se "ykköskieli", mutta jos löytyisi portugalin kielistä koulua niin olisi se lapsellekin parempi.
Siispä onko Suomessa portugalin kielisiä päiväkoteja ja kouluja? - 8+6
8copacabana8 kirjoitti:
Asun ihan Suomessa, näppäimistöni ei vain suostunut käyttämään ä:itä eikä ö:itä, mutta kiitos asiattomasta ja tyhmästä kommentistasi :-))
Minulla on oikeus saada lapselleni sellainen koulutus kuin kaikilla muillakin, ja lisäksi haluaisimme koulun tukevan hänen kaksikielisyyttään. Äidinkieleni on suomi, mieheni portugali, kotonamme puhutaan suomea, sekä minä puhun lapselle suomea, mieheni puhuu portugalia, täten suomesta tulee näillänäkymin se "ykköskieli", mutta jos löytyisi portugalin kielistä koulua niin olisi se lapsellekin parempi.
Siispä onko Suomessa portugalin kielisiä päiväkoteja ja kouluja?mutta lapsi voi saada koulussa äidinkielen opetusta portugalin kielessä, jos hänen äidinkielekseen merkitään virallisiin papereihin portugali.
Helsingissä on vieraskielisiä kouluja Ranskalaissuomalainen koulu ja Venäläissuomalainen koulu (ilmaisia valtion kouluja) sekä maksullisia yksityiskouluja Saksalainen koulu, Englantilainen koulu (tai koulu on pikemmin amerikkalainen, mutta engalanninkielinen) ja kansainvälinen koulu, joka on englanninkielinen. Saksalaisessa ja Englantilaisessa koulussa on kohtuulliset lukukausimaksut, mutta kansainvälinen koulu on erittäin kallis. Muiden kaupunkien koulutilanteesta en tiedä.
- ullak
Ei varmasti ko. kielisiä kouluja Suomessa missään. Entäpä jos panisit ranskalaiseen? Meillä oli lasten kanssa sama ongelma 30 v sitten, mutta espanjan kielen kanssa. Ajattelimme että kun on läheinen kieli espanjalle niin pääsee helposti kiinni. Lisäksi siellä voi lukea yläasteella espanjaa. Siihen aikaan sinne oli hyvin vaikea päästä. Oli oltava keskimääräistä älykkäämpikin ja kielellisesti lahjakas, mikä testattiin. Koulu oli siihen aikaan erittäin hyvä. Parhaita maassa. Johtui varmaan hyvästä oppilasaineksesta mikä innosti hyviä opettajia. Kuulin että sinne nyt otetaan Afrikasta muuttajia ilman testausta ja se on pudottanut imagon.
- Else32
Moikka,
lapsella ei ole automaattisesti mahdollista saada äidinkielen opetusta omalla kielellään, mutta jos on tarpeeksi lapsia, joilla sama äidinkieli, niin kieliryhmiä voidaan järjestää (opetusta muutama tunti viikossa).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 971150
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116978- 125906
- 91729
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten285704Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74641Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54596Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483