ennakoveroista

haltuun

Verohallinnon sivuilla sanotaan että firman liikevaihto pitäisi arvioida oikein, jos arvioi alakanttiin
tulee viivästyskorkoja maksettavaksi, sitte toisaalta jos arvioi liian suureksi sen liikevaihdon
voi hakea korjausta (että saa maksaa valtiolle enempi veroja).

Mites jos yrittäjälle käy niin, että hän arvioi ei-tahallisesti alakanttiin sen liikevaihdon (jos vaikka yritys saa ison tilauksen asiakkaalta), niin onko vaan pakko maksaa verot korkoineen, vai voiko tuota liikevaihto-arviota muokata myös ylöspäin (välttääkseen korko-kulungit)?

2

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • no prob,,

      Liikevaihtoarviolla ei ole mitään merkitystä, koska se ei suoranaisesti ainakaan veronmäärän vaikuta, muutakun siiihen mitä alveina maksat sitten alv-valvontailmoitusten jättöaikoihin eli niitä ei maksella etukäteen. (heh)

      Jos olet esim. toiminimellä, niin tulot ovat verotettavia henkilökohtaisen verotuksen mukaan, niin korkojen ollessa alle n. 850 euroa, korkoja ei peritä laisinkaan ja ei ole merkitystä maksaako veron tässä tapauksessa vasta verotuspäätöksen tultua jälkiverona. Veronmäärää ja tulevia korkoja voi siis seuraavana vuonna maksaa täydennysmaksuilla, mutta tietenkin jos tuloja on tarpeeksi, niin sitä korkoakin kertyy maksettavaksi. Jos eka vuosi on hiljainen, niin ei ole väliä arvioito nollatuloksen sinne. Veron ehtii maksaa sitten seuraavan vuoden alussakin korotta, jos verotettavaa on sellainen määrä, jolla tuo koronperimisraja ylittyisi.

      www.vero.fi:stä löytyy lisätietoa.

    • ghkgkjghjygyghjvjk

      Verot maksetaan tuloksesta, ei liikevaihdosta. Jos ei tuota voittoa, ei tarvitse maksaa verojakaan.

      Lisäverotuksen korot voi välttää maksamalla oma-aloitteisesti lisää veroa. Ja ennakkoveromaksuja voi muuttaa kumpaankin suuntaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      19
      2166
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      39
      2065
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      27
      1953
    4. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      46
      1367
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      Ra kastella mahdottomasti?
      Ikävä
      74
      1316
    6. Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?

      Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?
      Ikävä
      46
      873
    7. Kaunein nimi

      Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?
      Ikävä
      56
      792
    8. Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?

      Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      721
    9. Arvaa sattuuko se

      Että teen töitä siihen että unohdan sinut. Mitä muutakaan voin
      Ikävä
      52
      713
    10. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      32
      698
    Aihe