Paikallisessa lintuyhdistyksessä tosiaan epäillään minun, mutta myös monien muitten havaintoja. Lintuyhdistystä johtaa miehet, jotka suhtautuvat ylimielisesti ja lapsellisesti sekä eriarvoisesti osan ihan luotettavien harrastajien havaintoihin. Minun havainnot poistetaan kaikki muitten nähtäviltä ihan perusteitta ja minun ja monien muitten mielestä se on minun kunnian loukkaamista ja olen aika masentunut tästä kun harrastukseltani on viety sisältö pois. Näitten miesten kanssa ei voi edes normaalisti keskustella asiasta. Miten nämä vallan väärinkäyttäjät saisi tekosistaan vastuuseen kun Birdlife Suomeltakaan ei tule apua ?
Havisten poistelu
6
368
Vastaukset
- Pöötlaif
Nimittäin tuo havaintojen poistaminen. Ilmoitapa millaisia havaintoja olet tehnyt ja missä päin ja milloin, niin sanon arvioni, ovatko oikeita!
- tonttuw
Aika vaikea asia tuo havaintojen oikeellisuuden valvonta on, silloin kun havaintojen oikeellisuutta ruvetaan epäilemään. Jotkut havainnot tietysti voivat olla niin mahdottomia että ne voi varmasti sanoa virheiksi (mutta onko kyse lajimäärityksestä vai virheellisestä päivämäärästä?). Toinen asia on se, että jonkun havainnoista voi suurin osa olla oikeitakin, mutta jonkin verran "mahdottomia" joukossa, jonka vuoksi havaintovastaavat rupeavat epäilemään kaikkia haviksia.
Käytännössä pitäisi olla jotain kokeita joilla havainnoijien lajintunnistustaidot testattaisiin, näin voitaisiin kohtuullisesti arvioida hänen taitonsa ja minkä verran hänen ilmoituksiinsa voi luottaa. Toisaalta kohtuullisen hyväkin määrittäjä tekee joskus virheitä ja jos itsekritiikkiä ei riittävästi ole niin myös helposti ilmoittaa hiukan epävarmojakin haviksia ajoittain. Täydellistä valvontaa on mahdoton toteuttaa, mutta toivon että heiltäkin joiden havaintoja on poistettu näkyviltä, riittäisi ymmärrystä sille että jotain valvontaa täytyy olla. Jos on vakuuttunut siitä että poistetut havainnot olivat oikeita, on syytä olla yhteydessä havaintoja valvoviin henkilöihin ja pyrkiä vakuuttamaan heidät asiasta. Tai osallistua vaikka tulevaisuudessa yhteisille retkille joilla voi näyttää taitonsa ja tietonsa muille.
Eli lyhyesti, ei juurikaan hyödytä ottaa itseensä ja loukkaantua havaintojen poistosta, vaan pyrkiä vakuuttamaan valvojat omista taidoistaan ja myös miettiä onko itsekritiikkiä ollut riittävästi havaintoja ilmoittaessa.- rock-63
Minun kohdallani havaintojen poistelu on pelkkää kiusantekoa eli haviksia valvovien henkilöiden kiusantekoa minua kohtaan ! Tässä lintuyhdistyksessä on johdossa sellaisia henkilöitä, jotka suhtautuvat hyvin ylimielisesti minun ja monen muun havaintoihin ja käyttäytyminen on tosi lapsellista. Olen muitten harrastajien keskuudessa luotettava harrastaja ja ohjaan retkiä yleisölle. Minun havaintoni ovat varmasti oikeita havaintoja, sillä olen sen niin monesti todistanut myös lintuyhdistyksen pomoille, mutta he vaan haluavat syrjiä ja käyttää valtaansa väärin.
- 3+3
rock-63 kirjoitti:
Minun kohdallani havaintojen poistelu on pelkkää kiusantekoa eli haviksia valvovien henkilöiden kiusantekoa minua kohtaan ! Tässä lintuyhdistyksessä on johdossa sellaisia henkilöitä, jotka suhtautuvat hyvin ylimielisesti minun ja monen muun havaintoihin ja käyttäytyminen on tosi lapsellista. Olen muitten harrastajien keskuudessa luotettava harrastaja ja ohjaan retkiä yleisölle. Minun havaintoni ovat varmasti oikeita havaintoja, sillä olen sen niin monesti todistanut myös lintuyhdistyksen pomoille, mutta he vaan haluavat syrjiä ja käyttää valtaansa väärin.
Täältä voisit tosiaan saada puolueettoman arvion siihen onko havaintojen poisto ollut aiheetonta, jos antaisit jonkun esimerkin poistetusta havainnosta. Mikäli on kyse Tiiraan ilmotetuista havainnoista niin kuin ymmärsin, havaintoja ei poisteta ilman perusteltua syytä tai ainakin vahvaa epäilyä. Joissakin yhdistyksissä on myös käytäntönä että havainnot, jotka edellyttävät rariteettikomitean tai vastaavan paikallisen elimen käsittelyä poistetaan julkisesta näkymästä, mikäli ilmoitusta ei ole määräaikaan tullut.
Onko kyseessä henkilökemioista johtuva aiheeton kiusanteko selviäisi muutamalla esimerkillä poistetuista havainnosta. Anonyymit henkilöt voisivat arvioida havaintoja tietämättä havainnon tekijää. Tarkkoja kuntia ei tarvitsisi ilmoittaa jos pelkäät paljastuvasi.
Tiiran yhdistyskäyttäjät ovat kokeneita, vastuuntuntoisia lintuharrastajia, enkä usko että havaintoja poistetaan ilman syytä.
- juhky
väärällä palstalla, täältä ei varmaan saa apua. Ehkäpä noiden havaintojen poisteluun on syytä?
- hyvä havis
yhtään poistettua havista tänne, ehkä tosiaan on ollut syytäkin poistaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää
jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole192186Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä
ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi392075Belfastissa käynnissä kunnon persuilu
Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä281980Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen
Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma471386- 741326
Onko kaivattusi rohkeampi kuin sinä?
Vai oletko sinä rohkeampia? Mikä on rohkea teko, minkä sinä tai kaivattusi on tehnyt? Mitä siitä seurasi?46873Kaunein nimi
Mikä on mielestäsi kaunein miehen ja naisen nimi? Haluaisitko itse olla joku toisen niminen?56802Farmi-Amski ja Jucci Hellström - Sydämiä satelee - Onko tässä jotain enemmän?
Amskidamski Anne-Mari Tarkkio ja Jucci Hellström olivat samaan aikaan Farmi Suomi -realityssä. Nyt somessa on nähty mat8741- 52723
Rakastan sinua hiljaisuudessa
Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi32708