Editointi-Animaatio-Tehoste-ohjelmat?

leffagirl000

Hei! =) Tulin etsimään täältä vähän mielipiteitä, mikä on teidän mielestä paras videoeditointiohjelma (hinta-laatusuhteisesti). Haluan jonkun oikeasti hyvän editointiohjelman, tähän mennessä olen käyttänyt hyvin amatöörimäistä Studio 10 - ohjelmaa.

Haluaisin ohjelman jolla olisi periaattessa mahdollisuus lähestulkoon kaikkeen. Olen miettinyt Adobe Premieren uusinta osaa? Onko se hyvä? Voiko siinä käyttää myös Photoshopia videoeditointiin, esim. yksittäisten still-kuvien muokkaukseen? (minulla on Adobe Photoshop CS3.)

Vai onko ohjelmaa joka olisi vielä "ammattitaitoisempi" kuin Adobe Premiere (Cs4 tai mikä se uusin sitten onkaan) Olen kuullut Avid - ohjelmasta, kuulemani mukaan hyvä muttei Premieren tasoa?

Jakaa tietouttanne, kiitos : ) Haluan ohjelman jolla joko itsellään voi tehdä myös erikoistehosteita ja animaatioita, tai joka voi "tehdä yhteistyötä" sellaisten erikoistehoste - animaatio ohjelmien kanssa. Niin ja voisitte myös mainita hyviä erikoistehoste - animaatio ohjelmia, jos ne on erikseen =)

Tarvitsen editointiohjelmaa nimenomaan elokuviin, ja koska tekemäni elokuvan lähes aina sellaisia joitten hienon vaikutelman saamiseksi tarvitsen tehosteita ja animaatiota mukaan (mm. kauhuleffoja ja fantasialeffoja teen 8D), se että saan hyvät ohjelmat tekemiseen on hyvin tärkeää.

Kiitos etukäteen jos vastailette :) Niin,

2

590

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • blenderi

      blender

    • Steven Spilberg

      Effects in movies is just a sign of harm and the incompetence of the author to make great movies.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      44
      2494
    2. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      74
      2477
    3. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      73
      2372
    4. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      56
      2140
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      32
      1867
    6. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      84
      1685
    7. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      1143
    8. Riikka runnoo! sähkön hinta +25 %, bensan hina +16 %

      Euron bensa! Tuo legendaarinen persujen vaalilupaus. Sannan hallitus pudotti sähköenergan alv:n 10 prosenttiin, Riikka r
      Maailman menoa
      7
      1024
    9. Rakastan sinua hiljaisuudessa

      Rakastan sinua hiljaisuudessa. Olisit minun tai et, olen odottanut sinua vuosisatojen ajan. Ilman sinua sydämeni on yksi
      Rakkaus ja rakastaminen
      41
      1005
    10. Eläköön kuningas, kuningas on kuollut

      Heikki Nivala kaatui kuin mies. Kavaltaja käveli juuri edelliseen toukokuun kokoukseen hankkimansa puku päällä. Eläköön
      Kemijärvi
      56
      886
    Aihe