Masentaa niin sairaasti, olen 20-vuotias nuori nainen, ja on ihan mahdoton alaselänkipu! Hienoo olla näinkin nuori ja nyt jo toinen jalka haudassa! (siltä ainaki tuntuu) Tutkimukset on kesken.... Harmittaa että täytyy olla pois töistä, ja mistään muustakaan ei tule mitään, kun tämä vammauttaa! :(
selkäkipua :(
4
269
Vastaukset
- penni84
voin auttaa sua jos se yhtään lohduttaa et ole yksin.
Mä jäin sairaslomalle 06/08 ja lokakuussa leikattiin pitkään oireillut olkapää,rankka toipuminen,04/09 menin kokeilemaan työntekoa mutta se keskeytyi 08/09,selkäkivun takia josta magneetista nähtiin pullistumat 2-3 välilevyssä ja hermopuristus.
monia päivystyskäyntejä töölöössä piikillä,ja terveysasemalle.Paljon Paljon kipulääkkeitä,tutkimuksia,fysioterapiaaa,kävelyä,vesijuoksua,viikko osastolla hoidossa kun kipu oli niin kova ja pissa ei tullut et katetroitiin viikko yötä päivää.
en voi enään palata entiseen työhöni ja elän määräaiksella työkyvyttömyyseläkkeellä,ja nyt tiedossa et luultavammin multa leikataan toinenki olkapää tämän vuoden aikana eli ei vielä tänä vuonnakaan töihin.
ja olen kanssa 25v.
syötkö mitä lääkkeitä,ja mitä tutkimuksia sulle on tehty?
pidä myös henkisestä kunnosta huolta---
vesijuoksu on hyvä liikuntamuoto.
älä menetä toivoa- surururullinen
Mulla on tutkimukset vasta IHAN alussa.. Oon siis vasta kaks kertaa käyny lääkärissä, ja seuraavalla kuvataan jos on viel kipee. Välilevyä epäillään. Lääkäri sanoi että kärsivälisyyttä tarvitaan, ja niin joo tosiaan tarvitaankin :( En pysty tekemään kotonakaan mitään, ja säälittää miestä pyytää jokaseen hommaan, ku itel kaikki liikkeet sattuu! Oon nyt syöny Voltarenia, Sirdaludia ja Panacodia. Mikään noista ei oikeen auta... Sirdalud vie vaan pään iha sekasi! Mutta voi sitä näköjään asiat olla huonomminki, kun sun tekstin luki :/ Ei kiva sekään! En oo koskaan voinu ajatellakkaa millasta tällänen voi olla...enkä toivo tätä kenellekään.. Nyt pelottaa työpaikankin puolesta, en ole vakkarityöntekijä, vaan vuokralainen... Mut jos pomo kyllästyy ja antaa kenkää niin siitä sitte :(
- levoton123
surururullinen kirjoitti:
Mulla on tutkimukset vasta IHAN alussa.. Oon siis vasta kaks kertaa käyny lääkärissä, ja seuraavalla kuvataan jos on viel kipee. Välilevyä epäillään. Lääkäri sanoi että kärsivälisyyttä tarvitaan, ja niin joo tosiaan tarvitaankin :( En pysty tekemään kotonakaan mitään, ja säälittää miestä pyytää jokaseen hommaan, ku itel kaikki liikkeet sattuu! Oon nyt syöny Voltarenia, Sirdaludia ja Panacodia. Mikään noista ei oikeen auta... Sirdalud vie vaan pään iha sekasi! Mutta voi sitä näköjään asiat olla huonomminki, kun sun tekstin luki :/ Ei kiva sekään! En oo koskaan voinu ajatellakkaa millasta tällänen voi olla...enkä toivo tätä kenellekään.. Nyt pelottaa työpaikankin puolesta, en ole vakkarityöntekijä, vaan vuokralainen... Mut jos pomo kyllästyy ja antaa kenkää niin siitä sitte :(
Olen siis tuo penni84 muistin nyt vain tunnuksetkin tänne =)
Joo mulle kans sanottii ja toitotettiin koko ajan et kärsivällisyyttä,ja että tuommoiset vaivat voi kestää puolvuottaki ja sitten jos jatkuu tutkitaan.
mä tosiaan olin sit magneetissa ja sairaalassaki hoidossa.nyt yritän just liikkua ja vesijuosta mahdollisuuksien mukaan.
ei pitäs jääda makaamaan..kävely on esim paras mikä auttaa.lisäksi mulla autto hermokipuun tns laite minkä saa fysioterapiasta.Vaivasta riippuen et esim mulla autto lämmin.
Mulla menee nyt selkäkipuun panacodia,burana 800mg,ketorin 50mg,triptyl,risolid...olikohan siinä kaikki.
Kannattaa mennä myös tutustumaan www.selkaliitto.com vai fi mutta kumminkin sielläkin keskustelu palsta missä paljon apua.
Kuulotko muuten liittoon työpaikan puolelta..?Kannattaa ottaa yhteys.?terveyden takia ei saisi irtisanoa.mullaki se edessä syyskuussa
- tutkimuksia
Tutkimuksia odotellessa tutustu tuohon!
http://www.selkasivut.fi/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?553173Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n552359Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä312355Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari892252Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa1082156Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh721872Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971633Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http601399Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1421352Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian1821277