Kantsiiko hei salitreeni aloittaa alavartalo- vai yläkroppatreenistä, jos molemmat sisällytetään samaan kertaan? Oon kuullut kumpaistakin suositeltavan. Oma painopiste olisi alakropassa. Vaikuttaako se treenijärjestykseen?
Voisko aloittaa jaloista ja palata niihin vielä lopuksi uudelleen käsien yms. jälkeen. Mielipiteitä.
Mulle on joskus vuos sitten tehty ohjelma, mikä alkaa jalkaprässistä...
Ylä- vai alakroppa ensin?
5
295
Vastaukset
- juppe432^^
Raskaasta kevyempään eli raskaus järjestyksessä eli esim. ensin jalat sitte penkki jne.
Ei tarvi palata lopuksi jalkoihin jos heti alusa hyvin teet.- ja vatsat vikana
tai oikeastaan koko keskikroppa vikana, koska tarvit keskivartalon lihaksia kaikissa liikkeissä, ja väsynyt keskivartalo esim. kyykyissä johtaa huonoon tekniikkaan.
- periaate!
T = tekniikka
T = teho
T = terävyys
Eli ensin enemmän tekniikkaa ja koordianaatiota vaativat liikkeet. Esimerkiksi tempaus.
Sitten kuormittavat osat, mave, kyykyt yms.
Viimeeksi nopeat, rennot ärsykkeet. Esimerkiksi kyykkyjen jälkeen rentoja spurtteja tai hyppelyjä keveillä painoilla tai ilman yms.
Ojentajatreenin jälkeen säkkiä tai ainakin hyvin nopeita suorituksia keveillä vastuksilla. - UHUHFIX
Alan ammattilaiset neuvovat suunnittelemaan treenin siten, että isoista lihaksista pienempiin.
Pakarat, reidet, yläselkä, rinta...
Et tarvitse isoja lihasryhmiä pienien lihasten harjoittamiseen. Siksi sinulla jää voimaa ja energiaa pieniin lihaksiin senkin jälkeen, kun olet pumpannut isot lihakset kuntoon.
Eli eka vastaaja tietää idean, ns. "raskaat" ensin. Isompia lihaksia treenataan raskaammilla painoilla.
Mitä useammin käyt salilla, sitä enemmän voit toki jakaa ohjelmaa treenikerroille. Eli jos haluat jakaa treenin kahtia navan kohdalta, siltikin järjestys on isoista pieniin.- salireenaaja
Aloittaja kiittää vastauksista. Tuo alakropasta aloittaminen tuntuukin luonnikkaammalta, kun siihen enemmän haluankin panostaa. "Keskivartalo vimpaksi" oli ihan uutta tietoa -mutta ihan loogista. Ei sitä vaan aina itse osaa kaikkea päätellä.
Ekoilla kerroilla tuntui, ettei liikkeet riitä millään tunnin treeniin ja nykyään pitää jo miettiä tuota jakamista... Niin se reeni opettaa ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh741933Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971673- 1481240
- 59688
- 198662
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6646- 55571
Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462